Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Marcels (the)


 Data notowania: 1961-05-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Marcels (the) - ''Blue Moon''(Pye International) 7N 25073

 

   'Rec. Ret.' chart: 13 IV-6 VII '61 (13 tyg.), no. 1 4-11 V '61 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Elvis Presley (9. m. '56), Showaddywaddy (32. m. '80), John Alford (9. m '96)   [Richard Rodgers, Lorenz Hart] Wokalny zespół z Pittsburgha the Marcels nagrał świetną doo-woopową wersję utworu Zoom zespołu the Cadillacs. Tak ona spodobała się producentowi Stu Phillipsowi, że zaproponował zespołowi zaśpiewanie znacznie słynniejszego standardu - Blue Moon, zresztą podobnego muzycznie. Marcelsi (Cornelius 'Nini' Harp - l voc, Bingo Mundy - t voc, Gene Bricker - t voc, Richard Knauss - bar voc i Fred Johnson - b voc), niewiele zastanawiając się weszli do studia i w po 10 minutach nowy utwór był gotowy. Rozpoczynający ten utwór bas wokalisty stał się charakterystyczną dla tamtych czasów frazą wokalną. Poprzednią wersję tej piosenki na liście, zresztą w zupełnie innym stylu (bliskim country), wykonywał Presley. Teraz Marcelsi zmienili 'Króla' na 1. miejscu właśnie tym utworem. Piosenkę napisali Richard Rodgers i Lorenz Hart na podstawie dawnej melodii Blue Moon z 1933, nagranej w 1935 przez Glen Gray Orchestra.


  


 Data notowania: 1961-05-11  (Record Retailer) 
Numer 1: Marcels (the) - ''Blue Moon''(Pye International) 7N 25073

   W tym tygodniu w Top 10 znalazło się aż pięcioro debiutantów: na 8. miejscu the Brook Brothers (Warpaint), na 6. Floyd Cramer (On the Rebound), a wszyscy pozostali w pierwszej trójce: the Marcels, the Temperance Seven w utworze You're Driving Me Crazy i Helen Shapiro. Ta niespełna 15-letnia wtedy uczennica z Londynu doszła właśnie do 3. pozycji z piosenką Don't Treat Me Like a Child. Jej autorami byli John Schroeder i Mike Hawker, a producentem sam Norrie Paramor. Shapiro okrzyknięto natychmiast na Wyspach brytyjska Brendą Lee.
Od 34. miejsca rozpoczyna 'działalność' na liście Lonnie Donegan z Have a Drink on Me. To wesoła piosenka z pubu, będąca adaptacją starego songu o kokainie Have a Whiff on Me. Aż trudno w to uwierzyć, ale lista brytyjska od przyszłego tygodnia będzie musiała się obejść bez Frankiego Laine'a, który dominował na niej przez całe lata 50.; w tym tygodniu słyszymy go po raz ostatni - w piosence Gunslinger.