Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Manhattan Transfer


 Data notowania: 1977-03-12  (Music Week) 
Numer 1: Manhattan Transfer - ''Chanson d'Amour''(Atlantic) K 10886

 

   'M. W.' chart: 5 II-30 IV '77 (13 tyg.), no. 1 12-26 III '77 (3 tyg.)

   [Wayne Shanklin] Wielki i dość niespodziewany sukces odnosi wspaniały kwartet pod wodzą Tima Hausera - Manhattan Transfer, wchodząc na 1. miejsce z piosenką Chanson d'Amour. Sukces tym bardziej zaskakujący, że nie znalazł żadnego potwierdzenia na amerykańskiej liście 'Billboardu'. Dodać tu jednak wypada, że Manhattan Transfer krótko wcześniej okrzyknięty został rewelacją Targów Muzycznych MIDEM w Cannes, gdzie udowodnił, że potrafi zaśpiewać i spastiszować wszystko - od kubańskich rytmów i slow-foxa do swingu i rocka i to w fantastycznym, gwiazdorskim wykonaniu. W swym repertuarze miał utwory najsłynniejszego wokalnego tria jazzowego - Lambert, Hendricks & Ross, śpiewających delikatnego rhythm'n'bluesa - Plattersów, ulubieńca nastolatek z przełomu lat 50. i 60. - Fabiana, czy znakomitego rock'n'rollowca - Gene'a Vincenta. Kwartet występował w tamtych czasach w nowojorskich klubach dla homoseksualistów, śpiewając głównie muzykę swingową lat 40. i 50. Piosenka Chanson d'Amour pochodzi z repertuaru amerykańskiego duetu Art & Dotty Todd, który wprowadził ją przed 19 laty do pierwszej dwudziestki listy 'Billboardu'. Później wielkim sukcesem zespołu stała się zaskakująca jazzująca wersja utworu Weather Report - Birdland, która dziś należy do klasyków tego gatunku.

   Innym amerykańskim wykonawcą, który odniósł w tym czasie sukces wyłącznie w UK, jest weteran muzyki country - Slim Whitman. Jego album Red River Valley od stycznia znajduje się na samej górze listy albumów.
Interesujące nagranie prezentuje w pierwszej dwudziestce David Bowie: pochodzący z płyty Low - Sound & Vision, to mroczny, ale i przebojowy utwór, a do tego w równym stopniu instrumentalny, co wokalny. Dojdzie do wysokiej - 3. pozycji.


  


 Data notowania: 1977-03-19  (Music Week) 
Numer 1: Manhattan Transfer - ''Chanson d'Amour''(Atlantic) K 10886

   Nowości w pierwszej piątce: Knowing Me Knowing You - Abba (z 7. na 2. miejsce) i Sound & Vision - David Bowie (z 6. na 5.). Nowości w pierwszej dwudziestce: Moody Blue - Elvis Presley (z 22. na 14.), Saturday Nite - Earth Wind & Fire (z 21. na 17.) i My Kinda Life - Cliff Richard (z 38. na 20.). Nowości w pierwszej trzydziestce: My Kinda Life (o czym było powyżej) oraz Sunny - Boney M, Love Hit Me - Maxine Nightingale, I Don't Want to Put a Hold on You - Berni Flint i Tear Me Apart - Suzi Quatro.


  


 Data notowania: 1977-03-26  (Music Week) 
Numer 1: Manhattan Transfer - ''Chanson d'Amour''(Atlantic) K 10886

   W pierwszej piątce znajdują się wyłącznie wykonawcy, którzy znają już smak prowadzenia na liście: 1. Manhattan Transfer, 2. Abba (Knowing Me Knowing You), 3. David Bowie (Sound & Vision), 4. Showaddywaddy (When) i 5. David Soul (Going in with My Eyes Open).
Już miesiąc po wydaniu przez wytwórnię Warner Bros., arcydzieło muzyki rockowej, album zespołu Fleetwood Mac - Rumours został Platynową Płytą. Na liście brytyjskich LPs znajdował się przez 477 tygodni, czyli przeszło osiem lat, najdłużej w dziejach tych notowań. Do dziś kupiło ją blisko 25 mln nabywców. 11 znajdujących się tam niby błahych piosenek, jednak natychmiast zapadających w pamięć, tworzy niezwykłą całość i daje nadzwyczajną radość słuchania.