Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Manfred Mann


 Data notowania: 1964-08-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Do Wah Wah Diddy Diddy''(HMV) POP 1320

 

   'Rec. Ret.' chart: 16 VII-15 X '64 (14 tyg.), no. 1 13-20 VIII '64 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Blue Melons (70. m. '96);
no. 72. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Jeff Barry, Ellie Greenwich] Zespół Manfreda Manna (właśc. Michael Lubowitz), który zresztą przyjął oficjalnie nazwę - Manfred Mann, należał zawsze do najbardziej cenionych wykonawców rhythm'n'bluesa na Wyspach Brytyjskich, nawet jeśli wykonywał muzykę daleką od tego gatunku i od jazzu. Do takich utworów należy jego największy przebój - utwór Jeffa Barry'ego i Elliego Greenwicha (to ci sami, którzy napisali piosenkę dla zespołu the Crystals o podobnie nieskomplikowanym tytule Da Doo Ron Ron) Do Wah Diddy Diddy (po raz pierwszy na szczyt listy w UK wchodzi utwór o zupełnie bezsensownym tytule). To dynamicznie zagrany cover czysto rhythm'n'bluesowego utworu Do Wah Diddy, wykonywanego w 1961 przez amerykańską mieszaną grupę wokalną the Exciters. Zespół Manfreda, tego brodatego dryblasa z Johannesburga o posępnej fizjonomii, grającego na instrumentach klawiszowych, niedługo występował w pierwotnym składzie, zresztą często zmieniał się jego skład; wtedy byli to ponadto: współzałożyciel grupy - perkusista, wokalista i multiinstrumentalista Mike Hugg, znakomity wokalista Paul Jones (zmieniony w 1966 przez Mike'a D'Abo), gitarzysta Mike Vickers i basista Tom McGuiness. Manfred był stałym gościem na brytyjskiej liście w latach 60., regularnie też - co dwa lata - wchodził na jej szczyt.


  


 Data notowania: 1964-08-20  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Do Wah Wah Diddy Diddy''(HMV) POP 1320

   Na 31. miejsce wchodzi trzeci w tym roku SP Elvisa Presley'a Such a Night, przed 10 laty wielki przebój Johnniego Ray'a. Będzie to - jak na Elvisa - średni sukces. Zupełny debiutant pojawia się na 40. miejscu: Herman's Hermits ze swym mega-przebojem I'm into Something Good.
W sierpniu debiutuje ze swym SP przyszła wielka gwiazda muzyki rockowej - 20-letni mechanik gazowy z Sheffield, Joe Cocker. Jego pierwszym utworem jest piosenka Beatlesów I'll Cry Instead.


  


 Data notowania: 1966-05-05  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Pretty Flamingo''(HMV) POP 1523

 

   'Rec. Ret.' chart: 21 IV-7 VII '66 (12 tyg.), no. 1 5-19 V '66 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 29. m.;
no. 72. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Mark Barkan] Pretty Flamingo autorstwa Marka Barkana to drugi utwór na 1. miejscu listy brytyjskiej słynnego i znakomitego zespołu Manfred Mann, a jednocześnie ostatni przebój, w którym wokalistą był Paul Jones. O odejściu Jonesa szef zespołu powiadomił podczas konferencji prasowej 6 VII 1966, informując jednocześnie, że zastąpi go wokalista zespołu A Band of Angels - Michael D'Abo. W tej piosence zadebiutował u Manfreda (zresztą na krótko) jeden z najwybitniejszych gitarzystów basowych w dziejach rocka - Jack Bruce przed uformowaniem super-grupy the Cream. Zastąpił on Mike'a Vickersa, który rozpoczął karierę kompozytora telewizyjnego, natomiast fukcję gitarzysty proeadzącego przejął Tom McGuiness. Pierwszym wykonawcą utworu Pretty Flamingo był Tommy Vann.

   Cher zajmuje tym tygodniu najwyższą, jak dotąd pozycję jako solistka: 3. miejsce w piosence Bang Bang (My Baby Shot Me down). Ta znakomita wokalistka amerykańska osiągnie jeszcze wyższą lokatę, ale dopiero za... ćwierć wieku: 4 V 1991 wielki przebój lat 60. The Shoop Shoop Song (It's in His Kiss) osiągnie w jej wykonaniu szczyt listy 'Music Week'.


  


 Data notowania: 1966-05-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Pretty Flamingo''(HMV) POP 1523

   Przez cztery kolejne tygodnie utwory na miejscu 9. zajmują swą najwyższą pozycję na liście: 21 i 28 IV - I Put a Spell on You (the Alan Price Set), 5 V - Alfie (Cilla Black) i obecnie - Homeward Bound (Simon & Garfunkel). Autorem dwóch utworów znajdujących się obok siebie, tzn. na miejscach 8. i 9., jest Paul Simon: The Sound of Silence (wersja Bachelorsów) i Homeward Bound.
Cover słynnego przebóju Petuli Clark - Downtown nagrał Frank Sinatra; kronikarze dodają, że nagrania dokonano z Petulą stojącą obok śpiewającego wokalisty. W maju ukazuje się jedna z najwspanialszych płyt Boba Dylana - podwójny album Blonde on Blonde (Columbia). Nagrany w Nashville, najbardziej ostry i surowy z dotychczasowych, słusznie uważany jest za jedno z nieprzemijających arcydzieł rocka (w pierwszej dwudziestce zanotowano Rainy Day Women Nos 12 & 35 - 7. miejsce 2 VI 1966 i I Want You - 16. miejsce 11 VIII 1966).


  


 Data notowania: 1966-05-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Pretty Flamingo''(HMV) POP 1523

   Pretty Flamingo był jedynym przebojem z 1. miejsca listy brytyjskiej ze zwierzęciem w tytule od 3 XII 1964, czyli od czasu stonesowskiego Little Red Rooster i pozostanie takim do 29 I 1969, czyli do chwili wejścia na szczyt listy słynnej melodii Fleetwood Mac - Albatross. Jeśli chodzi o zwierzęta 'czterołapne', to poprzednim takim w tytule utworu był niedźwiedź z piosenki Johnny'ego Prestona Running Bear (24 III 1960), a następnym, 8 VII 1972 - Puppy Love z repertuaru Osmondsów.
Dość ciekawy i zupełnie dziś zapomniany utwór doszedł w tym tygodniu do 6. miejsca: Shotgun Wedding, śpiewany przez amerykańskiego wokalistę Roy'a C. W USA ten hipnotyczny, ozdobiony pojawiającymi się co chwila strzałami z rewolwerów utwór osiągnął pierwszą dwudziestkę listy rhythm'n'bluesowej, jednak na popową nie dostał się nigdy; można sądzić, że wiele rozgłośni radiowych odstraszał już sam tytuł (niektórzy wykonawcy amerykańscy nagrywali ten utwór jako The Wedding Is over). Za to w UK odniósł dwukrotnie duży sukces: obecnie i w reedycji z 1972, gdy 6 I 1973 doszedł do 8. miejsca. Do Shotgun Wedding powrócił po latach Rod Stewart, ocierając się wiosną 1993 o Top 20 listy 'Music Week'.


  


 Data notowania: 1968-02-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Mighty Quinn''(Fontana) TF 897

 

   'Rec. Ret.' chart: 24 I-3 IV '68 (11 tyg.), no. 1 14-21 II '68 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 10. m.;
no. 72. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Bob Dylan] To trzeci utwór zespołu Manfred Mann, który doszedł na sam szczyt brytyjskiej listy przebojów i jedyny z nowym wokalistą Mikem D'Abo, który zyskał dużą popularność w USA. To także jedyna grupa, która znalazła się na 1. miejscu w UK z co najmniej dwoma głównymi wokalistami. Kompozytorem i pierwszym wykonawcą tej piosenki był Bob Dylan, który podobno napisał ją pod wpływem roli Eskimosa, granego przez Anthony'ego Quinna w filmie The Savage Innocents. Zmiany personalne były 'specjalnością' zespołu w latach 70.

   Po 56 tygodniach nieprzerwanego pobytu na liście (!) po raz ostatni znajduje się na niej wielki przebój Engelberta Humperdincka - Release Me.


  


 Data notowania: 1968-02-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Manfred Mann - ''Mighty Quinn''(Fontana) TF 897

   Dla "liściarzy" - nowości w Top 20: z 32. miejsca na 2.: Cinderella Rockafella - Esther & Abi Ofarim, z 35. na 13.: The Legend of Xanadu - Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich, z 23. na 17.: Green Tambourine - the Lemon Pipers i z 22. na 19.: Rosie - Don Partridge. Dwa najwyżej plasujące się utwory w niedalekiej przyszłości osiągną szczyt listy.