Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Lonnie Donegan


 Data notowania: 1957-04-12  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Cumberland Gap''(Pye Nixa) N 15087

 

   "NME" chart: 5 IV-21 VI '57 (12 tyg.), no. 1 12 IV-10 V '57 (5 tyg.);
inne wersje: Vipers Skiffle Group (10. m. '57);
no. 27. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Trad arr Lonnie Donegan] Label: Lonnie Donegan & his Skiffle Group. Donegan, dotychczasowy członek Chris Barber's Jazz Band, nie pozostawił cienia wątpliwości, kto rządzi skifflem w UK: on i Vipers Skiffle Group wydali na dwóch kolejnych SPs te same utwory (poprzednio Don't You Rock Me Daddy-O) i w obu przypadkach znacznie wyżej doszedł Lonnie. Cumberland Gap to z ogromną werwą zaśpiewana amerykańska piosenka ludowa. Doskonała realizacja tej piosenki była dziełem jednego z najlepszych producentów brytyjskich - Joego Meeka. Nieco później ten szalony "tupiący folkman" znalazł się na głównym miejscu - obok Plattersów - na afiszach reklamujących koncert 9 VI w London Palladium. Był wielką gwiazdą filmu 6-5 Special (polska wersja - Jazz! Jazz! Jazz!). Lonnie Donegan był najwybitniejszym wykonawcą brytyjskim bezpośrednio przed erą Beatlesów. A jeszcze w 2000 wydany przez niego wspólnie z Vanem Morrisonem i Chrisem Barberem album wszedł do pierwszej dwudziestki listy LPs. Zmarł w wieku 72 lat 3 XI 2002 (urodzony w Glasgow 29 IV 1931).


  


 Data notowania: 1957-04-19  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Cumberland Gap''(Pye Nixa) N 15087

   Od 15 III do tego właśnie tygodnia Little Richard miał stale trzy SPs na liście: Long Tall Sally, The Girl Can't Help It i She's Got It, który właśnie żegna się z nią na pewien czas (wróci na krótko 24 V). Long Tall Sally określano wówczas jako najdzikszy utwór rock'n'rollowy, jaki kiedykolwiek został napisany; a dodajmy, że jego wydanie zbiegło się z okresem bardzo złej prasy dla tego gatunku. Piosenkę określano mianem "niemoralnej", często też była ona nie dopuszczana do emisji. Strona 'B' tego SP - Tutti Frutti również była osobno notowana na liście. Wspaniały przebój Fatsa Domino I'm Walkin' wchodzi na listę brytyjską. "NME" określa go jako pierwszego murzyńskiego piosenkarza rock'n'rollowego (Ain't That a Shame, I'm in Love Again, Blueberry Hill i Blue Monday).


  


 Data notowania: 1957-04-26  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Cumberland Gap''(Pye Nixa) N 15087

   Jeśli ktoś mówił o schyłku popularności Guy'a Mitchella to utwór, który pojawia się właśnie na liście, absolutnie temu przeczy: Rock-A-Billy za trzy tygodnie osiągnie szczyt listy "NME"!


  


 Data notowania: 1957-05-03  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Cumberland Gap''(Pye Nixa) N 15087

   Wraz z Butterfingers Tommy'ego Steele'a & the Steelmen pojawia się nowy gatunek piosenki - beat ballad, czyli utwór szybki, rytmiczny, nieznacznie przypominający rock'n'rolla, ale "bezpieczny", nie wywołujący zamieszania w głowach młodzieży. Najsłynniejsze przeboje spośród beat ballads to zwłaszcza Diana Paula Anki i Yes Tonight Josephine Johnniego Ray'a.


  


 Data notowania: 1957-05-10  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Cumberland Gap''(Pye Nixa) N 15087

   Jeśli ktoś natomiast mówił o schyłku popularności Johnniego Ray'a, to też powinien to odwołać, gdyż piosenka Yes Tonight Josephine (o której wyżej) dojdzie niedługo do 1. miejsca.


  


 Data notowania: 1957-06-28  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Putting on a Style / Gamblin' Man''(Pye Nixa) N 15093

 

   "NME" chart: 7 VI-11 X '57 (19 tyg.), Gamblin' Man od 21 VI '57, no. 1 28 VI-5 VII '57 (2 tyg.);
no. 27. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Norman Cazden / Woody Guthrie, Lonnie Donegan] Label: Lonnie Donegan & his Skiffle Group. Połowa 1957 stanowiła apogeum popularności Lonniego Donegana, najbardziej - obok Alexisa Kornera - zasłużonego człowieka dla rozwoju muzyki rockowej w UK. Zresztą już w podsumowaniu rocznym za 1956 na największą osobistość muzyczną na Wyspach tego szkockiego 'Króla skiffla' wyprzedził jedynie Dickie Valentine. Gamblin' Man, który wcześniej został spopularyzowany jako The Rovin' Gambler, został połączony w drugą stroną "A" z Putting on a Style, tradycyjnym utworem w stylu folk-country, który bez powodzenia został nagrany właśnie przez Valentine'a. To pierwszy podwójny SP i pierwsze nagrania koncertowe (z 9 V '57 w London Palladium) na szczycie listy brytyjskiej. W części nakładu tytuł jednego z utworów pisał się : Puttin' on a Style.


  


 Data notowania: 1957-07-05  (New Musical Express) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''Puttin' on a Style / Gamblin' Man''(Pye Nixa) N 15093

 

   UWAGA - notka do 2. utworu '57: [Love Letters in the Sand - Pat Boone (London HLD 8445), "NME" chart: 5 VII-22 XI '57 (21 tyg.), no.1 -, najw. poz. 2, 99. utwór listy brytyjskiej wszech czasów; "Billb." chart: 1. m.; inne wersje: Vince Hill (23. m. '67); no. 31. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 2. utworu '57: [Fred Coots, Nick Kenny, Charles Kenny] Label: Pat Boone & Billy Vaughn's Orchestra. Swą podróż po liście brytyjskiej rozpoczyna jeden z największych przebojów Pata Boone'a i jeden z najpopularniejszych utworów 1957 - Love Letters in the Sand, cover przeboju Teda Blacka z 1931, który potem śpiewali m. in. Rudy Valee i Bing Crosby. Na liście "Billboardu" wersja Boone'a znajdowała się przez pięć tygodni na szczycie, na liście "NME" dotarła do 2. miejsca, na którym przebywała przez dwa miesiące! To ten utwór zadecydował o wybraniu Boone'a przez czytelników "NME" najwybitniejszym piosenkarzem świata w 1957, przed Elvisem! Uwaga: partię "gwizdaną" wykonuje tu słynny na przełomie lat 50. i 60. piosenkarz - Neil Sedaka.


  


 Data notowania: 1960-03-31  (Record Retailer) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''My Old Man's a Dustman (Ballad of a Refuse Disposal Officer)''(Pye) 7N 15256

 

   "Rec. Ret." chart: 24 III-16 VI '60 (13 tyg.), no. 1 31 III-21 IV '60 (4 tyg.);
no. 27. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Lonnie Donegan, Peter Buchanan] Label: Lonnie Donegan & his Group. Brytyjska gwiazda późnych lat 60. weszła na szczyt listy brytyjskiej ze swym trzecim SP: My Old Man's a Dustman to stary komiczny szlagier music-hallowy we własnej aranżacji Donegana. W zabawnej formie mówi on o "życiu codziennym" miejskiego śmieciarza, ubranego w "zawodową czapkę" i "szmaciane" spodnie ("He wears a dustman's hat, he wears cor blimey trousers"). Piosenka naszpikowana jest licznymi dowcipami w czysto angielskim stylu - "Znalazłem w skrzyni na śmieci policyjnego psa. Skąd wiesz, że to pies policyjny? Bo policjant był razem z nim" ("I found a police dog in my dustbin. How do you know it was a police dog? He had a policeman with him"), albo na uwagę, że ożenek w wieku 86 lat - "to najlepsze lata ma się już za sobą, odpowiada, że kiedy będzie się w moim wieku, będzie się już za to zawsze wygrywać z czasem" ("You're getting past your prime, he said - well when you get my age it 'elps to pass the time"). Nagranie pochodzi z koncertu na hipodromie w Gaumont Cinema w Doncaster. Na nieoficjalnej już liście "NME" utwór ten wszedł od razu na 1. miejsce. Pamiętajmy, że nieżyjący już Donegan to jeden z największych idoli Johna Lennona, Ringo Starra, Rory'ego Gallaghera, Eltona Johna i wielu innych.


  


 Data notowania: 1960-04-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''My Old Man's a Dustman (Ballad of a Refuse Disposal Officer)''(Pye) 7N 15256

   W pierwszej dziesiątce słychać dwie kompozycje Lionela Barta: Do You Mind (śpiewa ją Anthony Newley) i Fings Ain't Wat They Used to Be (wykonuje ją Max Bygraves). Od razu na 10. miejsce wchodzi znakomite Stuck on You Elvisa Presley'a z Jordanairesami, pierwsza płyta po zakończeniu służby wojskowej. Za dwa tygodnie będzie już na 3. pozycji, ale... to będzie szczyt możliwości tej piosenki. Zresztą Elvis nie cierpiał tej piosenki uważając, że dużo lepsza jest strona 'B' tego SP - Fame & Fortune.


  


 Data notowania: 1960-04-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''My Old Man's a Dustman (Ballad of a Refuse Disposal Officer)''(Pye) 7N 15256

   Nagrywając Fall in Love with You, Cliff Richard z Shadowsami mieli aspiracji na trzeci swój no. 1. Skończyło się na 2. pozycji w tym tygodniu. Piosenkę napisał Ian Samwell, grający zresztą w tym utworze, autor ich pierwszego wielkiego przeboju - Move It.
Do najwyższej pozycji na liście dochodzi w tym tygodniu piosenka mająca reprezentować UK na tegorocznym konkursie Eurowizji: zaledwie 20. pozycję zajmuje Looking High High High w wykonaniu Bryana Johnsona. Przy okazji: był on szwagrem Pearl Carr i rodzonym bratem Teddy'ego Johnsona, którzy to w duecie śpiewali Sing Little Birdie w ubiegłorocznym konkursie, odbywającym się w Cannes. Nikt z nich nie odniósł sukcesów, a w przypadku Bryana Johnsona wymieniony wyżej SP był jedynym znanym jego "dokonaniem".


  


 Data notowania: 1960-04-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Lonnie Donegan - ''My Old Man's a Dustman (Ballad of a Refuse Disposal Officer)''(Pye) 7N 15256

   Na 35. miejscu listy pojawia się "królowa jazzu" - wielka Ella Fitzgerald ze standardem Mack the Knife, dojdzie niestety zaledwie do 19. pozycji i gościć tu będzie dziewięć tygodni (też niezbyt wiele).