Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Long John Baldry


 Data notowania: 1967-11-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Long John Baldry - ''Let the Heartaches Begin''(Pye) 7N 17385

 

   'Rec. Ret.' chart: 8 XI '67-31 I '68 (13 tyg.), no. 1 22-29 XI '67 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 88. m.

   [John Mac Leod, Tony McAuley] Kompozytorami tej pięknej, ale i nietypowej ballady byli Mac Leod i McAuley, autorzy poprzedniego no. 1 na brytyjskiej liście - Baby Now That I've Found You. Nietypowej, gdyż wykonywał ją weteran angielskiej sceny rhythm'n'bluesowej, londyńczyk Long John Baldry, w stylu dalekim nie tylko od popowej sztampy, ale i od bardzo popularnych wówczas utworów "mersey-sound". Faktem jest, że tym utworem odszedł on całkowicie od bluesa, muzyki, z która związany był przez całą dotychczasową karierę: w słynnym Blues Incorporated Alexisa Kornera i w Rhythm'n'Blues All Stars Cyrila Daviesa, następnie we własnym zespole the Hoochie Coochie Men, w grupie Steampacket, bardzo krótko w interesującym Bluesology, a przez pewien czas nawet w grupie Manfred Mann. Let the Heartaches Begin znalazł się również w amerykańskich zestawieniach listy "Billboardu". Nie wszyscy wiedzą, że w zespołach, z którymi związany był ten piosenkarz, śpiewali i grali m. in. Rod Stewart (the Hoochie Coochie Men), Brian Auger i Julie Driscoll (oboje w Steampacket) oraz Elton John (Bluesology). Zresztą z Rodem Stewartem oraz z Chasem Chandlerem i Stevem Winwoodem wziął on udział w sensacyjnym 'jamie', który odbył się 8 VIII 1965 w Richmond w ramach National Jazz & Blues Festival. Później Baldry osiadł na stałe w Kanadzie.

   Na liście, z utworem Thank U Very Much, pojawia się na 32. miejscu niezwykłe trio - the Scaffold. Jego skład stanowią: liverpoolski poeta Roger McGough, satyryk, a następnie prezenter popularnego telewizyjnego programu dla dzieci 'Tiswas' John Gorman i Mike McGear (właśc. Michael McCartney), rodzony brat Paula McCartney'a. Główny atut tego zespołu to świetne teksty, będące połączeniem poezji McGougha i komizmu Gormana. W tym utworze panowie ślą podziękowania najrozmaitszym osobom, w tym - wszystkim, którzy kupili ostatnio ten właśnie SP oraz niejakiemu 'The Aintree Iron', którego pseudonim odszyfrowano dopiero po pewnym czasie; był to zmarły niedawno Brian Epstein.


  


 Data notowania: 1967-11-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Long John Baldry - ''Let the Heartaches Begin''(Pye) 7N 17385

   Z 18. na 7. miejsce przesunął się Gene Pitney w utworze Rogera Greenaway'a i Rogera Cooka (czyli Davida i Jonathana) Something's Gotten Hold Of My Heart. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że to pierwszy Amerykanin w brytyjskiej Top 10 od czterech tygodni. Poprzednio the Box Tops znajdowali się na 10. miejscu 1 XI w piosence The Letter. Something's Gotten Hold of My Heart znalazł się na 1. miejscu listy brytyjskiej w 1989; Pitney śpiewał go wtedy w duecie z Marcem Almondem. Dla obu piosenkarzy było to pierwsze (i ostatnie) wejście na szczyt listy, z tym, że w przypadku Almonda w siódmym roku wielkiej kariery, a w przypadku Pitney'a - po 26 latach!