Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Little Jimmy Osmond


 Data notowania: 1972-12-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Little Jimmy Osmond - ''Long Haired Lover from Liverpool''(MGM) 2006 109

 

   'Rec. Ret.' / 'M. W.' chart: 25 XI '72-5 V '73, 19 V-2 VI '73 (27 tyg.), no. 1 23 XII '72-20 I '73 (5 tyg.); 'Billb.' chart: 38. m.

   [Christopher Kingsley] Label: Little Jimmy Osmond with the Mike Curb Congregation. Słodziutki i grubiutki Little Jimmy Osmond wszedł na szczyt listy brytyjskiej, gdy miał dokładnie dziewięć lat i 245 dni; został tym samym najmłodszym wykonawcą solowym, który kiedykolwiek prowadził w tych notowaniach. Piosenka niby świąteczna Long Haired Lover from Liverpool nie wyróżniała się niczym szczególnym (poza niezwykłym wykonawcą), miała niewątpliwie rzesze wielbicieli wśród małoletniej publiczności. Wersję oryginalną wykonała grupa the Mike Curb Congregation. Kariera najmłodszego z Osmondów wkrótce się skończyła, więc nie zmieniając zainteresowań zaczął odnosić sukcesy jako impresario i promotor muzyków rockowych.


  


 Data notowania: 1972-12-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Little Jimmy Osmond - ''Long Haired Lover from Liverpool''(MGM) 2006 109

   Lista z ostatniego tygodnia roku została zliczona ze sprzedaży i słuchalności płyt z ubiegłego tygodnia, a więc pozostała niezmieniona. Obie pierwsze dziesiątki były następujące: 1. Long Haired Lover from Liverpool, 2. My Ding-A-Ling - Chuck Berry, 3. Solid Gold Easy Action - T. Rex, 4. Happy Xmas (War Is over) - John & Yoko & the Plastic Ono Band with the Harlem Community Choir (największych hit tegorocznych Świąt), 5. Crazy Horses - the Osmonds, 6. Goodbuy T'Jane - Slade, 7. Crocodile Rock - Elton John, 8. Ben - Michael Jackson, 9. Why - Donny Osmond i 10. Nights in White Satin - the Moody Blues. Kolejny sukces wiecznie zielonych Nocy w białej satynie poszedł w parze z odbytym właśnie tournée zespołu po USA.
W końcu roku wyróżniono najwybitniejszych artystów wytwórni Tamla Motown. Aktorką roku 1972 została Diana Ross za rolę Billie Holiday w filmie Lady Sings the Blues. Za najlepsze grupy wokalne uznano the Supremes (wśród żeńskich) i Jackson Five (wśród męskich), za najlepszego producenta - Steviego Wondera (wyróżniono go za album Music of My Mind), za najlepszych autorów piosenek - Nicholasa Ashforda i Valerie Simpson, a za album roku - All Directions grupy the Temptations.
Najważniejsze wydarzenia na liście brytyjskiej upływającego roku to wielki sukces grupy the Osmonds, z której dwóch członków (Donny i Little Jimmy) doszło do 1. miejsca notowań. Pojawił się niezwykły bard opowiadający o minionym pokoleniu rock'n'rolla - Don McLean i jego American Pie, ale też składający hołd wielkim artystom przełomu XIX i XX wieku (Vincent). Wreszcie, po latach, Chuck Berry dotarł na szczyt listy piosenką My Ding-A-Ling. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale to fakt: od 29 XI 1969 do 3 VI 1972, czyli 131 tygodni Elvis Presley znajdował się bez przerwy na liście (od Suspicious Minds do Until It's Time for You to Go). 26 II definitywnie zakończyła się 'kariera' na liście brytyjskiej Jimiego Reevesa; w sumie przebywał on na niej aż 322 tygodnie. Dwa pierwsze SPs i oba dochodzą do 1. miejsca - z taką rzadką w dziejach brytyjskiej listy sytuacją mieliśmy do czynienia w tym właśnie roku dzięki Rodowi Stewartowi. Najpierw Maggie May w październiku i listopadzie 1971, a we wrześniu tego roku następna jego płyta - You Wear It Well wchodzą na czoło brytyjskich notowań. Najpopularniejszym albumem roku była składanka Greatest Hits duetu Simon & Garfunkel.

Bilans roku:

utwór roku: Amazing Grace - Pipes & Drums & Military Band of the Royal Scots Dragoon Guards,

wykonawca roku: - T. Rex,

najpopularniejsze utwory: 1. Without You - Nilsson, 2. Amazing Grace - Pipes & Drums & Military Band of the Royal Scots Dragoon Guards, 3. Crazy Horses - the Osmonds, 4. Mother of Mine - Neil Reid, 5. My Ding-A-Ling - Chuck Berry,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. T. Rex, 2. Slade, 3. the New Seekers, 4. Donny Osmond, 5. Gilbert O'Sullivan,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: Leader of the Pack - Shangri-Las (45. miejsce) - patrz notowanie z 14 X '72, Without You - Nilsson (63. miejsce), American Pie - Don McLean (76. miejsce) - patrz notowanie z 22 I '72,

SPs T. Rex: Jeepster (2. miejsce), Telegram Sam (1. miejsce), Debora / One Inch Rock (7. miejsce; Tyrannosaurus Rex), Metal Guru (1. miejsce), Children of the Revolution (2. miejsce), Solid Gold Easy Action (3. miejsce).


  


 Data notowania: 1973-01-06  (Music Week) 
Numer 1: Little Jimmy Osmond - ''Long Haired Lover from Liverpool''(MGM) 2006 109

   Jedna z najpiękniejszych piosenek w historii rocka - Nights in White Satin w wykonaniu the Moody Blues dochodzi do najwyższej pozycji na liście brytyjskiej w całej swej historii, do miejsca 9. Na początku 1968 utwór ten dotarł do 19. pozycji, a w grudniu 1979 dojdzie do 14. miejsca. Ta niezwykła piosenka w pełnej wersji znalazła się na drugim albumie zespołu - Days of Future Passed z 1967. Melodycznie utwór jest dość prosty, uderza natomiast niezwykłą melancholią zarówno w śpiewie Justina Haywarda, jak i w cudownej, długiej partii fletu Ray'a Thomasa. Świat nie musi być tak okrutny, jak się nam wydaje - takie jest zasadnicze przesłanie Nights in White Satin.
W tym tygodniu czasopismo 'Music Week' ogłosiło listę jedynie 30, a nie 50 utworów zestawienia najpopularniejszych SPs w UK.
5 I w Londynie odbyła się sesja nagraniowa Jerry'ego Lee Lewisa, pierwsza sesja tego muzyka w tym mieście. Wzięli w niej udział m. in. Peter Frampton, Rory Gallagher, Albert Lee, Tony Ashton i Alvin Lee.


  


 Data notowania: 1973-01-13  (Music Week) 
Numer 1: Little Jimmy Osmond - ''Long Haired Lover from Liverpool''(MGM) 2006 109

   2. miejsce dla świetnego, na wskroś rockowego utworu Davida Bowiego - The Jean Genie. Znalazł się on na ósmym albumie artysty - Alladin Sane.
Na 40. miejsce wchodzi zespół Status Quo z utworem Paper Plane. To pierwszy utwór tej grupy na liście od ponad dwóch lat i pierwszy od ponad czterech lat, który dojdzie do Top 10. Od tej pory jednak przez następne 11 lat w każdym roku Status Quo 'zaliczy' przynajmniej jeden utwór w pierwszej piętnastce.


  


 Data notowania: 1973-01-20  (Music Week) 
Numer 1: Little Jimmy Osmond - ''Long Haired Lover from Liverpool''MGM 2006 109

   Powoli spada z listy największy przebój ostatniej Gwiazdki Bożonarodzeniowej - Happy Xmas (War Is over) Johna Lennona wraz z zaproszonymi współwykonawcami; w tym tygodniu znajduje się na 33. pozycji, a w przyszłym wypadnie z samego dołu listy po ośmiu zaledwie tygodniach pobytu na niej. Ta piosenka będzie jednak powracać na listę brytyjską jeszcze pięciokrotnie (!), oczywiście zawsze w okolicach Gwiazdki.