Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Lionel Richie


 Data notowania: 1984-03-24  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

 

   'M. W.' chart: 10 III-16 VI '84 (15 w.), no. 1 24 III-28 IV '84 (6. w.); „Billb.” chart: 1. m.;


 no. 106 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Lionel Richie] Urodzony 20 VI 1949 w Tuskagee w Alabamie piosenkarz, kompozytor i producent Lionel Richie przez 12 lat (do 1982) był frontmanem słynnego combo soulowego the Commodores. Karierę solową zaczął kilkoma świetnymi i popularnymi przebojami [filmowa piosenka Endless Love z Dianą Ross, nawiązujący do stylu Commodoresów Truly, nagrany przy współpracy z Michaelem Nesmithem (dawniej w the Monkees) All Night Long (All Night) czy Running with the Night]. Należy do najlepszych kompozytorów amerykańskich lat 80. – napisał co najmniej jeden utwór na rok, który prowadził na liście amerykańskiej! Był zdobywcą nagrody Grammy. Hello, choć świetny i bardzo popularny przebój, pokazywał, jak daleko Richie odszedł od swych rhythm'n'bluesowych korzeni. Tą lekką, łatwą i przyjemną piosenką zyskał miano „czarnego Barry'ego Manilowa”. „Drugi głos” w tym utworze daje wschodząca gwiazd(k)a amerykańskiej pop music – Richard Marx. W kwietniu 2002 na jeden tydzień na listę „Music Week” wprowadził ten utwór na listę brytyjską angielski duet Jhay Palmer featuring MC Image, czyli producent i wokalista oraz raper.

   Drugi tydzień z rzędu na 3. miejscu znajduje się mało znany zespół Break Machine w piosence Street Dance. Trzeci tydzień z rzędu na 40. miejscu (swoim najwyższym) plasuje się beatlesowski Help w wersji Tiny Turner. Tina promuje swój najnowszy album – Private Dancer podczas amerykańskiego tournée... prowadzącego na liście brytyjskiej Lionela Richiego.


  


 Data notowania: 1984-03-31  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

   Na 2. miejscu dziewczyny podające pogodę (Weather Girls) sygnalizują panów w deszczu (It's Raining Men).
"NME” podaje własny ranking roku 1983. Za najlepszy zespół uznano New Order, a za najlepsze nagranie ich Blue Monday; najlepszym nowym zespołem uznano the Smiths. Na styczniowej liście INDIE aż trzy utwory tej grupy zajmowały czołowe pozycje.


  


 Data notowania: 1984-04-07  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

   Wśród pierwszych 25 tytułów mamy sześć z realnymi osobami: Robert de Niro's Waiting (Bananarama – 3. miejsce), The Music of Torvill & Dean (EP; Richard Hartley / Michael Reed Orchestra – 8. m.), Nelson Mandela (Special A. K. - 14. m.), To Be Or Not to Be (the Hitler Rap) (Mel Brooks – 24 m.) i Wood Beez (Pray Like Aretha Franklin) (Scritti Politti – 25. m.). Piosenka o Mandeli została przez lidera the Specials – Jerry'ego Dammersa, przekazana oficjalnie na ręce Thabo Mbeki, dyrektora African National Congress Publicity.
1 IV '84 odchodzi legenda muzyki soul – Marvin Gaye. Został zastrzelony przez własnego ojca, który nie mógł pogodzić się z narkotykowym uzależnieniem syna. W noc poprzedzającą tragiczne wydarzenie doszło między nimi do kłótni, ale prawdziwe przyczyny tego faktu do dziś nie są do końca wyjaśnione.


  


 Data notowania: 1984-04-14  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

   Jednym z tych, którzy już drugi tydzień nie mogą przeskoczyć Richiego, jest Shakin' Stevens w piosence A Love Worth Waiting for. Zaskakująca sytuacja! Na 14. miejscu Madonna z piosenką Lucky Star. Co w tym zaskakującego? To najwyższa pozycja tego utworu i jednocześnie jedyny spośród jej 34 pierwszych utworów, który nie wszedł do Top 10I Dopiero 24 XII '94 Take a Bow utknie na 16. miejscu.


 


Na 4. miejscu znajduje się największy przebój Depeche Mode w UK - "People Are People". Na liście przebywał 10 tygodni; dłużej jedynie "New Life": 15 tygodni w 1981, ale ten doszedł zaledwie do 11. pozycji. Do 4. miejsca dojdzie jeszcze tylko "Barrel of a Gun" na początku 1997, ale ten z kolei notowany będzie jedynie 4 tygodnie.


  


 Data notowania: 1984-04-21  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

   Na listę wchodzi wspaniały medley Boba Marley'a & the Wailers One Love – People Get Ready. Utwór pochodzi z płyty Legend, która w maju zajęła 1. miejsce na liście LPs w UK i pozostawała na szczycie przez trzy miesiące. Album wydała wytwórnia Island, z którą Marley związany był od wydania w 1973 swego pierwszego LP Catch a Fire do płyty Uprising z 1980.


  


 Data notowania: 1984-04-28  (Music Week) 
Numer 1: Lionel Richie - ''Hello''(Motown) TMG 1330

   Dwa „bliźniacze” zespoły („twins”) znalazły się na liście: na 4. miejscu the Thompson Twins (You Take Me up) i na 38. a newcomer – Cocteau Twins (Pearly-Dewdrops' Drops). Od razu należy dodać, że w żadnym z nich nie ma autentycznych bliźniaków i żaden z nich nie jest nawet... duetem.