Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Lee Marvin


 Data notowania: 1970-03-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Lee Marvin - ''Wand'rin' Star''(Paramount) PARA 3004

 

   "Rec. Ret." chart: 7 II-6 VI '70, 20 VI-4 VII '70, 15-22 VIII '70 (23 tyg.), no. 1 7-21 III '70 (3 tyg.)

   [Alan Jay Lerner, Frederick Loewe] To jednak wielka niespodzianka! Znakomity aktor Lee Marvin, znany głównie z ról twardych facetów (Zabójcy, Zbieg z Alcatraz, Parszywa dwunastka), dochodzi do 1. miejsca listy brytyjskiej. Wand'rin' Star to najbardziej klasyczna ballada country'n'western, pochodząca zresztą z filmu Paint Your Wagon. Z tegoż filmu pochodzi też piosenka śpiewana przez równie popularnego aktora, Clinta Eastwooda - I Talk to the Trees, będąca stroną 'B' SP, który właśnie prowadzi na liście; przez dwa pierwsze tygodnie pobytu na niej (7 i 14 II) oba utwory stanowiły równorzędną stronę 'A' tego SP. Lee Marvin nie żyje od 28 VIII 1987.


  


 Data notowania: 1970-03-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Lee Marvin - ''Wand'rin' Star''(Paramount) PARA 3004

   Debiut jednej z najpopularniejszych grup soulowo-popowych the Jacksons na liście brytyjskiej (wtedy występującej jeszcze jako Jackson Five) nie przyniósł jej prowadzenia. Jej słynny przebój I Want You back jednak nie przeskoczył Wand'rin' Star. Równie skutecznie oprze się piosenka Marvina 'atakowi' wspaniałej ballady Beatlesów Let It Be za tydzień. Uwagę na 11-letniego Michaela Jacksona i jego czterech braci z Indiany zwróciła wybitna wokalistka soulowa - Gladys Knight. To ona doprowadziła do natychmiastowego przeniesienia się Jacksonów z małej wytwórni Steeltown Records do Motown i spowodowała, że jeden z jej właścicieli - Berry Gordy, zrealizował ten ich pierwszy wielki przebój. W USA I Want You back był pierwszym z czterech kolejnych nos. 1 na liście 'Billboardu'.
Nie sprawdziły się przewidywania wielkich sukcesów kilku utworów, które z impetem weszły na listę trzy tygodnie temu (patrz notka do notowania z 21 II). Lennonowski Instant Karma dotarł tydzień później do 5. miejsca i od tego momentu zaczął przesuwać się w dół (obecnie - pozycja 10.). Dla B. J. Thomasa w przeboju Bacharacha Raindrops Keep Falling on My Head ta 38. pozycja okazała się szczytem marzeń (dziś już go nie ma na liście). Również United We Stand, śpiewane przez Brotherhood of Man, weszło co prawda do Top 10, ale od tego momentu systematycznie spada, na razie do 16. miejsca. Jedyny wielki wygrany to oczywiście Lee Marvin.
20 III David Bowie poślubił amerykańską modelkę pochodzenia cypryjskiego Mary Angelę Barnett, tytułową bohaterkę późniejszej piosenki Rolling Stonesów - Angie. Uroczystość odbyła się w London's Bromley Register Office.


  


 Data notowania: 1970-03-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Lee Marvin - ''Wand'rin' Star''(Paramount) PARA 3004

   Ostatni utwór Beatlesów na liście 'Record Retailer' jeszcze w czasie istnienia zespołu: Let It Be nie weszło jednak na 1. miejsce mimo, iż w ubiegłym tygodniu znalazło się od razu na 2. pozycji! To wielkie, ale nieuniknione rozczarowanie w sytuacji, gdy zespół praktycznie już nie istniał. Ten niemal religijny song, śpiewany przez Paula, znajduje się obecnie na 3. miejscu, tuż za Marvinem i za zdobywającą coraz większą popularność przepiękną balladą Bridge over Troubled Water duetu Simon & Garfunkel. Za tydzień spadnie o oczko niżej, a z listą żegnać się będzie już 9 V, choć nie na zawsze, gdyż pojawi się jeszcze na jeden tydzień 24 X tego roku na 43. miejscu. Inna sprawa, że Let It Be znajdzie się na czele listy w kwietniu 1987, ale w wykonaniu prowadzonej przez Paula McCartney'a międzynarodowej grupy charytatywnej - Ferry Aid.
Po raz ostatni na liście prezentuje się podwójny SP Jethro Tull - Teacher / The Witch's Promise; w ciągu dziewięciu tygodni doszedł do wysokiej 4. pozycji. Ian Anderson zapowiedział, że był to ostatni SP zespołu. Praca nad małymi płytami jest zbyt absorbująca, a efekt jest taki, że trafiają one do tych, którzy i tak kupują albumy Jethro Tull. Na szczęście Anderson nie dotrzymał obietnicy i na liście pojawi się jeszcze pięć utworów grupy.