Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Ken Boothe


 Data notowania: 1974-10-26  (Music Week) 
Numer 1: Ken Boothe - ''Everything I Own''(Trojan) TR 7920

 

   

'M. W.' chart: 21 IX-7 XII '74 (12 tyg.), no. 1 26 X-9 XI '74 (3 tyg.);
inne wersje: Bread (32. m. '72), Boy George (1. m. '87)   [David Gates] Na 1. miejsce wchodzi cover utworu amerykańskiej grupy Bread - Everything I Own, teraz w wersji reggae jamajskiego wykonawcy Kena Boothe'a. Autorem tej piosenki był założyciel Bread, renomowany muzyk studyjny z Los Angeles i multi-instrumentalista - David Gates. W czasie, gdy Boothe lansował swoją wersję, zespół Bread właśnie kończył karierę w atmosferze kłótni między Gatesem a głównym kompozytorem utworów zespołu - Jamesem Griffinem. Boothe urodził się w Kingstone, a więc to już drugi w tym roku wokalista jamajski, który dochodzi do 1. miejsca listy 'Music Week'. Ze względu na wyjątkowo emocjonalny sposób śpiewania głębokim barytonem, nazywany był 'Wilsonem Pickettem muzyki jamajskiej'. Kariera Boothe'a rozpoczęła się na początku lat 60. w kilku duetach; jako solista zadebiutował w 1966 utworem Feel Good, w którym zaznaczyły się jego pierwsze próby wprowadzenia do muzyki reggae elementów rocka połowy lat 60. W 1971 rozpoczął współpracę z pianistą, wokalista i producentem Lloydem Charmersem, co było początkiem jego najważniejszego artystycznie okresu działalności. Pobyt na liście brytyjskiej Boothe zakończył na następnym SP - Crying over You, który w styczniu 1975 znalazł się na 11. miejscu. Odnotowujemy rzadki wypadek dojścia tego samego utworu na szczyt listy w dwóch różnych wykonaniach, gdyż w 1987 na 1. miejscu z tą piosenką znalazł się Boy George.

   Już trzeci tydzień na 29. miejscu znajduje się przepiękna instrumentalna ballada Santany - Samba Pa Ti. I to będzie, niestety, najwyższa pozycja tego utworu.


  


 Data notowania: 1974-11-02  (Music Week) 
Numer 1: Ken Boothe - ''Everything I Own''(Trojan) TR 7920

   W drugim tygodniu pobytu na liście ogromny skok do góry wykonuje wspaniały przebój zespołu Queen - Killer Queen: z 23. na 5. pozycję. Niestety, nigdy nie osiągnie on szczytu listy! W przyszłym tygodniu wzniesie się do 3. miejsca, a przez dwa następne tygodnie okupować będzie 2. pozycję, ulegając zupełnie przeciętnej piosence Gonna Make You a Star wykonywanej przez Davida Essexa.
8 XI w wieku 63 lat zmarł w Memphis znakomity kompozytor bluesowy - Ivory Joe Hunter. Był autorem ok. 7 tys. utworów; niektóre z nich trafiły na brytyjska listę przebojów (m. in. w 1956 I Almost Lost My Mind w wykonaniu Pata Boone'a, a w 1992 Since I Met You Baby w wykonaniu Gary'ego Moore'a i BB Kinga).


  


 Data notowania: 1974-11-09  (Music Week) 
Numer 1: Ken Boothe - ''Everything I Own''(Trojan) TR 7920

   Po raz ostatni w pierwszej dziesiątce znalazł się idol młodzieży II połowy lat 50. - Paul Anka. (You're) Having My Baby nie było jednak jego solowym nagraniem, lecz duetem z piosenkarką Odią Coates. To był jednocześnie w ogóle ostatni przebój Anki na liście 'Music Week'. Tymczasem na listę wchodzia prawdziwa 'staroć', SP Paula McCartney'a & Wings - Junior's Farm. Piosenkę napisał przed dwudziestu laty ojciec Paula. Utwór został nagrany w Nashville m. in. z wielkimi gwiazdami country tamtych czasów - Chetem Atkinsem i Floydem Cramerem.
Utwór Then Came You osiąga swój szczyt - 29. pozycję. Wykonuje ją znakomita piosenkarka murzyńska Dionne Warwicke wraz z amerykańską grupą wokalną the Detroit Spinners. Dionne w tym właśnie czasie dodała literę 'e' do swego nazwiska, co miało przynieść jej szczęście - od kilku już lat nie wylansowała prawdziwego przeboju. Jak widać, niewiele to zmieniło i piosenkarka powróciła do pierwotnej wersji - Warwick. W latach 80. odniosła na liście brytyjskiej kilka dużych sukcesów, jak choćby utworami Heartbreaker (2. miejsce w 1982), All the Love in the World (10. miejsce w 1982) czy That's What Friends Are for w nagraniu właśnie z Przyjaciółmi, czyli z Eltonem Johnem, Steviem Wonderem i Gladys Knight (16. miejsce w 1985).