Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Kay Starr


 Data notowania: 1952-02  (Sheet Music Chart) 
Numer 1: Kay Starr - ''Wheel of Fortune''(Capitol) 

   Jako nastolatka Kay Starr (właśc. Katherine Starks) z Oklahomy śpiewała z najlepszymi big-bandami: Joego Venutiego, Glenna Millera, Charliego Barneta i Boba Crosby'ego, karierę solową rozpoczęła w 1945. Super-komercyjną piosenkę Wheel of Fortune Benjamina i Weissa wprowadziło do swego repertuaru wielu artystów popowych i rhythm'n'bluesowych zakładając, że zgodnie z tytułem przyniesie im szczęście. Jako pierwszy nagrał ją Johnny Hartman, później - z większym sukcesem Eddie Wilcox i Sunny Gale, ale dopiero wyróżniająca się wersja Starr zdystansowała wszystkie poprzednie po obu stronach Atlantyku (w USA prawie przez trzy miesiące przewodziła na liście "Billboardu"). W tym utworze śpiewała wraz z orkiestrą Harolda Mooney'a.


  


 Data notowania: 1953-01-23  (the New Musical Express) 
Numer 1: Kay Starr - ''Comes A-Long A-Love''(Capitol) CL 13808

 

   "NME" chart: 5 XII '52-20 III '53 (16 tyg.), no.1 23 I '53 (1 tydz.)

   [Al Sherman] Kay Starr, 21-letnia naturalna Indianka z Oklahomy (po ojcu; matka była Irlandką), pomimo niskich notowań tego utworu w USA, swą żywiołową interpretacją doprowadziła go na szczyt listy "NME". Co ciekawe, w reklamie tej piosenki Ala Shermana Starr określono jako "będącą u szczytu swych możliwości", choć jej największy przebój był jeszcze wciąż przed nią.


  


 Data notowania: 1956-03-30  (New Musical Express) 
Numer 1: Kay Starr - ''Rock & Roll Waltz''(HMV) POP 168

 

   "NME" chart: 17 II-29 VI '56 (20 tyg.), no. 1 30 III '56 (1 tydz.); "Billb." chart: 1. m.

   [Dick Ware, Shorty Allen] Label: Kay Starr with Hugo Winterhalter's Orchestra & Chorus. Ta znana piosenkarka amerykańska odniosła tą piosenką niespodziewanie swój największy sukces płytowy w karierze (no. 1 po obu stronach Atlantyku), jest to też pierwszy w historii utwór ze szczytu list przebojów z określeniem "rock'n'roll" w tytule (choć zupełnie nie rock'n'rollowy), co ciekawe - wykonany przez nie-rockową (zdecydowanie) piosenkarkę. To też może zadecydowało, że 350 tys. osób, które zakupiły ten SP w ciągu czterech pierwszych dni, to w większości nastolatki. Piosenka wyszła spod pióra Roy'a Alfreda, kompozytora popularnego rhythm'n'bluesowo-popowego utworu - The Hucklebuck. Okazało się jednak wkrótce, że ta kompozycja ociera się o plagiat, gdyż jej melodia jest powtórzeniem utworu Ware'a i Allena Sweet Man O' Mine z 1920. Starr była jedną z pierwszych piosenkarek w USA, która w 1961 nagrała angielski utwór rock'n'rollowy: Well I Ask You z repertuaru Edena Kane'a.