Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: KC & the Sunshine Band


 Data notowania: 1983-08-13  (Music Week) 
Numer 1: KC & the Sunshine Band - ''Give It up''(Epic) EPC A 3017

 

   'M. W.' chart: 16 VII-15 X '83 (14 tyg.), no. 1 13-27 VIII '83 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 18. m.;

inne wersje: Cut'N'Move (61. m. '93);

no. 294 wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Harry Casey] Równe dziewięć lat po swym debiucie na liście 'Music Week' zespół z Florydy Harry'ego Wayne'a Casey'a (ur. na Florydzie 31 I 1951), klawiszowca i wokalisty oraz współautora wielu jego przebojów, producenta i gitarzystę basowego Richarda Fincha trafia wreszcie na szczyt listy brytyjskiej. W USA było oczywiście dużo lepiej: aż pięć przebojów KC & the Sunshine Band doszło do 1. miejsca listy 'Billboardu'. Casey i Finch zabłysnęli na rynku muzycznym współpracą z Georgem McCrae, popularnym w latach 70. wykonawcą dyskotekowym, dla którego pisywali, aranżowali i realizowali piosenki. W tamtych czasach piosenki w wykonaniu KC & the Sunshine Band stawały się wielkimi przebojami w USA, żeby przypomnieć Get down Tonight, wyjątkowo popularny również w Polsce That's the Way (I Like It), (Shake Shake Shake) Shake Your Body czy I'm Boogie Man i Boogie Shoes. Wszystkie one, a zwłaszcza dwie ostatnie, należą do specyficznej tanecznej odmiany funka, którą zespół doprowadził niemal do granic parodii. Wkrótce jednak zaczął wykonywać bardziej ambitne utwory. Rozwój artystyczny zespołu został nagle w styczniu 1982 przerwany wypadkiem samochodowym, w którym Casey uległ ciężkim obrażeniom (był sparaliżowany przez kilka miesięcy). Powrót do muzyki był jednocześnie - przynajmniej w pewnym stopniu - powrotem do dawnej stylistyki. Przykładem tego jest właśnie Give It up, który całkiem niespodziewanie doszedł do najwyższej pozycji na liście brytyjskiej.


  


 Data notowania: 1983-08-20  (Music Week) 
Numer 1: KC & the Sunshine Band - ''Give It up''(Epic) EPC A 3017

   Cała pierwsza czwórka zajmuje swe najwyższe pozycje: 1. Give It up, 2. Gold - Spandau Ballet, 3. Long Hot Summer - Style Council, 4. Club Tropicana - Wham! Na 5. miejscu znajduje się Elton John w I'm Still Standing; w przyszłym tygodniu ta piosenka wywinduje się na 4. pozycję.
W odpowiedzi na wydany w marcu tego roku album zespołu U2 - War, septet War wydaje w sierpniu płytę... U2.


  


 Data notowania: 1983-08-27  (Music Week) 
Numer 1: KC & the Sunshine Band - ''Give It up''(Epic) EPC A 3017

   Trzeci tydzień na liście znajduje się słynna art-rockowo-progresywna grupa Asia. W jej skład wchodzą członkowie kilku wybitnych zespołów brytyjskich: Yes - Steve Howe (g) i Geoff Downes (keyb), King Crimson, Roxy Music i Uriah Heep - John Wetton (bg) oraz Emerson, Lake & Palmer - Carl Palmer (dr). Przebój Don't Cry jest dość szablonowo opracowany, ale wykonany z wyjątkową ekspresją. Utwór, jak i zespół, zajmują w tym tygodniu swą najwyższą pozycję: 33. Ciekawostka: 33. miejsce jako najwyższa pozycja danego utworu pojawi się dopiero za 55 tygodni, czyli 8 IX 1984. Będzie to utwór Girl You're So Together w wykonaniu Michaela Jacksona.
W sierpniu odnotowano kilka znaczących festiwali muzycznych na Wyspach. W the Castle Donnington Rock Festival wzięli udział m. in. ZZ Top, Meat Loaf, Twisted Sister i Whitesnake. W występie w Blenheim Palace sukces odniósł Barry Manilow, a w the Prince's Trust Gala - Duran Duran i Dire Straits.