Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Johnny Tillotson


 Data notowania: 1961-01-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Johnny Tillotson - ''Poetry in Motion''(London) HLA 9231

 

   'Rec. Ret.' chart: 1 XII '60-9 III '61 (15 tyg.), 'M. W.' chart: (Lightning LIG 9016) 14-21 IV '79 (2 tyg.), no. 1 12-19 I '61 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 2. m.

   [Paul Kaufman, Mike Anthony] Pochodzący z Florydy Tillotson był do tej pory piosenkarzem country, jego krótkotrwałe spotkanie z piosenką w stylu pop przyniosło mu niespodziewany sukces i to zarówno w UK, jak i dwa miesiące wcześniej w USA. Dlaczego? Po prostu wtedy byli w modzie grzeczni młodzieńcy śpiewający niezbyt wyszukane w treści piosenki, a Tillotson wprost idealnie nadawał się na drugiego Paula Ankę, z tylko, że nie miał jego talentu. Producentem Poetry in Motion był znany realizator (współpraca przy wczesnych nagraniach the Everly Brothers) Archie Bleyer. Znany z ogromnej dokładności i starań o perfekcję każdego przedsięwzięcia, po zarejestrowaniu piosenki u siebie w Nowym Jorku udał się do studia w Nashville, gdzie doprowadził do ostatecznej, zadawalającej go wersji. Znany piosenkarz country Ferlin Husky pod pseudonimem Simon Crum nagrał wersję parodystyczną Poetry in Motion pt. Enormity in Motion. Tillotson nagrywał jeszcze w latach 90. i odbywał tournée po roku 2000.


  


 Data notowania: 1961-01-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Johnny Tillotson - ''Poetry in Motion''(London) HLA 9231

   Najwyższe, 3. miejsce na liście brytyjskiej zajmuje popularny piosenkarz, śpiewający w stylu Sinatry, Matt Monro (właśc. Terence Parsons) w piosence Normana Newella i Cyrila Ornadela Portrait of My Love, uznanej przez czytelników 'Melody Maker' utworem roku '61. W USA do Top 20 listy 'Billboardu' wprowadził ją Steve Lawrence. Monro urodził się w Londynie 1 XII 1930, zmarł 7 II 1985; był z zawodu kierowcą autobusu.
Na 4. pozycji notowania tego tygodnia znaleźli się Venturesi, chyba najlepiej znany amerykański klasyczny zespół gitarowy. Dla nich to również najwyższe miejsce, jakie kiedykolwiek zajęli na liście brytyjskiej. Nagrali wówczas słynny utwór latynoski z 1939 - Perfidia Alberto Domingueza. Poza USA i UK the Ventures cieszyli się ogromną popularnością również w Japonii, gdzie ich płyty rozchodziły się w milionowych nakładach.