Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: John Leyton


 Data notowania: 1961-08-31  (Record Retailer) 
Numer 1: John Leyton - ''Johnny Remember Me''(Top Rank) JAR 577

 

   'Rec. Ret.' chart: 3 VIII-9 XI '61 (15 tyg.), no. 1 31 VIII-14 IX '61, 28 IX '61 (4 tyg.);
inne wersje: the Meteors (66. m. '83)

   [Geoff Godard] John Leyton uchodził w tamtych czasach za najprzystojniejszego aktora (główne role w TV 'operach mydlanych') i piosenkarza brytyjskiego, stąd też wydaje się dziwne, że wśród trzech pierwszych jego SPs dwa dotyczyły tematyki cmentarnej: trzecim po Tell Laura I Love Him (wielki sukces Ricky'ego Valance'a) był utwór Johnny Remember Me. Ogromną popularność zyskał zwłaszcza wtedy, gdy Leyton zaśpiewał go w jednym z TV programów 'Harpers West One', grając postać aktora estradowego. Aby tekst piosenki uczynić choć trochę mniej upiornym, kompozytor Geoff Goddard zmienił wers 'The girl I loved who died a year ago' na 'The girl I loved & lost a year ago'. Świetnej realizacji tej piosenki dokonał najwybitniejszy ówczesny producent Joe Meek; żeński głos 'z tyłu' utworu należał do Lissy Gray. Johnny Remember Me pojawił się także jako część trzyutworowej składanki I Feel Love (Medley), z którą Bronski Beat & Marc Almond dotarli w 1985 do 3. miejsca.


  


 Data notowania: 1961-09-07  (Record Retailer) 
Numer 1: John Leyton - ''Johnny Remember Me''(Top Rank) JAR 577

   UK w natarciu: pierwsza ósemka listy to sami Brytyjczycy (John Leyton, Helen Shapiro - You Dont Know, Shirley Bassey - Reach for the Stars / Climb Ev'ry Mountain, Billy Fury - Halfway to Paradise, Eden Kane - Well I Ask You, Petula Clark - Romeo, Mr. Acker Bilk & his Paramount Jazz Band - That's My Home, Karl Denver - Marcheta). Pierwszy Amerykanin jest dopiero 8.: U. S. Bonds z utworem Quarter to Three. Idzie do góry nikomu bliżej nie znana grupa the Springfields, w ubiegłym tygodniu była na samym dole listy, a obecnie jest już na 38. miejscu. Jej liderem i kompozytorem większości utworów jest Tom Springfield, jednak prawdziwą gwiazdą okaże się wokalistka, jego siostra Dusty Springfield. Wielka kariera tej wspaniałej wokalistki, która na liście brytyjskiej rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, trwać będzie aż do połowy lat 90.! Na 24. miejsce listy brytyjskiej wchodzi Kon-Tiki Shadowsów, wkrótce ich drugi No. 1, jeszcze w starym składzie, gdyż we wrześniu zespół opuści perkusista Tony Meehan.


  


 Data notowania: 1961-09-14  (Record Retailer) 
Numer 1: John Leyton - ''Johnny Remember Me''(Top Rank) JAR 577

   Przerwana zostaje wspaniała passa kolejnych SPs Presley'a na 1. miejscu: po czterech kolejnych (It's Now Or Never, Are You Lonesome Tonight, Wooden Heart i Surrender) w tym tygodniu Wild in the Country / I Feel So Bad zatrzymuje się na pozycji 4. Szkoda, bo aż pięć następnych SPs Króla znalazło się szczycie (byłoby 10 kolejnych SPs na 1. miejscu!). Utwór pierwszy z tego podwójnego SP pochodzi z filmu z Elvisem pod tym samym tytułem, natomiast I Feel So Bad to kompozycja rhythm'n'bluesowa z 1954 Chucka Willisa.


  


 Data notowania: 1961-09-28  (Record Retailer) 
Numer 1: John Leyton - ''Johnny Remember Me''(Top Rank) JAR 577

   Niespodziewany powrót Johnny Remember Me na szczyt listy. Odnotować należy rzadki przypadek we wczesnych latach 60.: aż cztery piosenkarki w Top 10: Shirley Bassey, Helen Shapiro, Cleo Laine (You'll Answer to Me) i Connie Francis (Together).