Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Joe Dolce Music Theatre


 Data notowania: 1981-02-21  (Music Week) 
Numer 1: Joe Dolce Music Theatre - ''Shaddap You Face''(Epic) EPC 9518

 

   'M. W.' chart: 7 II-11 IV '81 (10 tyg.), no. 1 21 II-7 III '81 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 53. m.

   [Joe Dolce] Joe Dolce to amerykański Włoch, który wyemigrował do Australii, tam zrobił karierę, grając w różnych komediach i wydał SP, który całkowicie niespodziewanie stał się wielkim przebojem w UK. Shaddap You Face to największy, jak do tego czasu, przebój australijskiego wykonawcy na liście brytyjskiej. Ta nieskomplikowana piosenka opowiada o pewnym sympatycznym Włochu, który wyjaśnia do czego doprowadza nieposłuszeństwo wobec własnej matki.

   Żadnych nowości w Top 5: za Muzycznym Teatrem Joego Dolce'a (no. 3 w zeszłym tygodniu), tak jak tydzień temu, trzyma się Vienna - Ultravox, że szczytu na 3. miejsce spadł John Lennon, z 5. na 4. przesunął się I Surrender - Rainbow, a z kolei z 4. na 5. In the Air Tonight - Phil Collins.


  


 Data notowania: 1981-02-28  (Music Week) 
Numer 1: Joe Dolce Music Theatre - ''Shaddap You Face''(Epic) EPC 9518

   Dwie słynne angielskie grupy heavy-metalowe - Motörhead i Girlschool zajmują w tym tygodniu swą najwyższą pozycję na liście brytyjskiej. Niezwykłość tego faktu polega na dojściu do 5. miejsca EP-ki St Valentine's Day Massacre, wydanej wspólnie przez... oba te zespoły. Żaden SP ani Motörheada, ani Girlschool nie osiągnął takiego sukcesu. Ta trójka, wydana przez wytwórnię Bronze, składała się z promującego ją coveru Johnny'ego Kidda - Please Don't Touch oraz z Emergency i Bomber. Kwartet Girlschool powstał w Płd. Londynie w 1977 jako Painted Lady i działał nieprzerwanie przez dziesięć lat pod szyldami Girlschool i Headgirl; był pierwszym żeńskim zespołem, który skutecznie włamał się do zdominowanego przez mężczyzn gatunku ciężkiego grania. Założycielkami i liderkami grupy były basistka Enid Williams i wokalistka i gitarzystka Kim McAuliffe. Nie można nie dodać, że jest już w sprzedaży koncertowy album tria Motörhead - No Sleep 'til Hammersmith (Bronze), jeden z najwybitniejszych albumów 'live' w dziejach heavy metalu. To rockowe arcydzieło przyrównywano do 'walnięcia pięścią', do 'irytującego sąsiada', do 'niesamowitego, porywającego mówcy', nagrania określano jako 'niepokojąco normalne'. Wersje Ace of Spades, Iron Horse, Overkill i Metropolis należą do najciekawszych nagrań koncertowych w dziejach ciężkiego rocka.
Debiutują na liście Kim Wilde (Kids in America) i Yoko Ono jako solistka (Walking on Thin Ice). Kim wprowadzi na listę jeszcze 29 SPs, natomiast dla Yoko będzie to jedyny utwór solowy w notowaniach brytyjskich.
W lutym w UK odbyła się premiera filmu Dance Craze z udziałem m. in. the Specials, Madness i the Selecter. Podnosi to tylko szaleństwo muzyki ska na Wyspach.


  


 Data notowania: 1981-03-07  (Music Week) 
Numer 1: Joe Dolce Music Theatre - ''Shaddap You Face''(Epic) EPC 9518

   Od pewnego czasu reprezentowany jest w notowaniach Brit-funk, a to za sprawą dwóch męskich zespołów brytyjskich: Freeez featuring Ingrid Mansfield Allman (Southern Freeez na 8. miejscu) i Beggar & Co [(Somebody) Help Me out na 15.]. Równocześnie dostrzegamy odnowienie rockabilly dzięki amerykańskiemu triu Stray Cats (Rock This Town na 12. miejscu) i walijskiemu piosenkarzowi Shakin'owi Stevensowi (This Ole House na 29.). Wśród nowości na liście są: You Better You Bet - the Who na 35. m. oraz u samego dołu zestawienia I Missed Again - Phil Collins, Lately - Stevie Wonder, Intuition - Linx i John I'm Only Dancing / Big Green Car - Polecats.
Punkowa grupa Buzzcocks, która definitywnie po raz ostatni gościła na liście 20 IX 1980 (podwójny SP Are Everything / Why She's a Girl from the Chainstore), przeżywa trudne chwile: w marcu opuszcza jej szeregi dwóch znaczących muzyków: wokalista Peter Shelley (rozpoczyna karierę solową) i perkusista John Maher (przechodzi do zespołu the Invisible Girls).