Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Joe Cocker


 Data notowania: 1968-11-06  (Record Retailer) 
Numer 1: Joe Cocker - ''With a Little Help from My Friends''(Regal-Zonophone) RZ 3013

 

   'Rec. Ret.' chart: 2 X-25 XII '68 (13 tyg.), no. 1 6 XI '68 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 68. m.;
inne wersje: Joe Brown (32. m. '67), the Young Idea (10. m. '67), Wet Wet Wet (1. m. '88);
no. 364. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Lennon, Paul McCartney] Choć w maju tego roku odnotowano na liście brytyjskiej wykonywany przez Cockera (urodzony 20 V 1944) utwór Marjorine, to wielka kariera tego piosenkarza zaczęła się od tego utworu Lennona i McCartney'a z albumu Sgt. Pepper's Lonely Heart Club Band. To najwspanialsza interpretacja tej piosenki, wyłączając rzecz jasna Beatlesów, zaśpiewana niezwykle dynamicznie. Słuchaczy już podczas festiwalu w Woodstock zaintrygował niezwykły, chrapliwy głos młodego wokalisty z Sheffield (Yorkshire), jakby zapożyczony od samego Ray'a Charlesa. Dziś niewielu pamięta, że nie był to pierwszy 'przysposobiony' przez Cockera utwór Lennona i McCartney'a: pierwszego SP wydał w 1964, w 1965 nagrał on I'll Cry Instead z albumu A Hard Day's Night. Wśród przyjaciół piosenkarza, którzy wystąpili w With a Little Help from My Friends, są wielki gitarzysta Led Zeppelin - Jimmy Page i piosenkarka z popularnej na początku lat 60. grupy amerykańskiej the Orlons - Rosetta Hightower.

   Z wiadomości lżejszych i mniej ważnych: 5 XI w kościele Niepokalanego Poczęcia w londyńskiej dzielnicy Mayfair lider Herman's Hermits poślubił 21-letnią Mireille Strasser.
Jedną z nowości na liście jest grecki zespół Aphrodite's Child. Jego wokalista - Demis Roussos w przyszłości znajdzie się na 1. miejscu listy brytyjskiej, a klawiszowiec - Vangelis również będzie odnosił sukcesy na wielu listach przebojów; zasłynie jednak jako twórca i wykonawca muzyki do filmu Rydwany ognia (The Chariots of Fire) Hugha Hudsona (1981).