Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Jim Reeves


 Data notowania: 1964-03-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Billy J. Kramer & the Dakotas - ''Little Children''(Parlophone) R 5105

 

   UWAGA - notka do 4. utworu '64: [I Love You Because - Jim Reeves (RCA 1385), "Rec. Ret." chart: 20 II-12 XI '64 (39 tyg.), (RCA Maximillion 2092) 26 VI-14 VIII '71 (8 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 5., no. 7 listy brytyjskiej wszech czasów; inne wersje: Al Martino (48. m. '63); no. 373. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 4. utworu '64: [Leon Payne, Ernest Tubb] Do 5. miejsca doszła piosenka Jima Reevesa I Love You Because; to jej najwyższe miejsce. Na liście "Rec. Ret." spędzi ona jednak aż 47 tygodni i będzie należała do najpopularniejszych utworów listy brytyjskiej w całych jej dziejach. Tę romantyczną balladę napisali w 1950 Leon Payne (pierwszy jej wykonawca) i Ernest Tubb. W USA najpopularniejsza była wersja z 1963 Ala Martino. Reeves to piosenkarz rozrywkowy śpiewający country'n'western, trochę staroświecki, ale niezwykle popularny w latach 60. w UK.

   Dwa znaczące utwory są 'w pewnym sensie' po raz ostatni na liście: jeden z największych hitów wszech czasów She Loves You zespołu the Beatles i drugi co do popularności utwór 1964 Glad All over w wykonaniu the Dave Clark Five. W pewnym sensie, gdyż She Loves You za tydzień powróci na okres dwóch notowań, a za 20 lat - 3 IX 1983 znów przez trzy tygodnie będzie gościł w notowaniach 'Music Week'. Z kolei reedycja EMI Glad All over również przez trzy tygodnie, z tym, że 30 lat później wejdzie na tę samą listę.


  


 Data notowania: 1964-06-18  (Record Retailer) 
Numer 1: Cilla Black - ''You're My World (Il mio mondo)''(Parlophone) R 5133

 

   UWAGA - notka do 1. utworu '64: [I Won't Forget You - Jim Reeves (RCA 1400), "Rec. Ret." chart: 18 VI-3 XII '64, 7 I '65 (26 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 3., no. 46 listy brytyjskiej wszech czasów; 'Billb.' chart: 93. m.; no. 26. wśród wykonawców na liście brytyjskiej].

   UWAGA - komentarz do 1. utworu '64: [Harlan Howard] Wielki dzień na brytyjskiej liście "Record Retailer": na 37. miejsce wchodzi najpopularniejszy utwór tego roku - I Won't Forget You w wykonaniu weterana amerykańskiej sceny country (urodzony 20 VIII 1924 w Teksasie) - Jima Reevesa. Ta piękna ballada Harlana Howarda idealnie pasowała do "Gentlemana" Reevesa, jego ciepłego, matowego głosu i umiejętności nadania utworowi specyficznego nastroju. W USA ten utwór znalazł się jedynie na liście country "Billboardu", natomiast w UK należał do najlepiej sprzedających się SPs roku; gwałtowny wzrost jego popularności za kilka miesięcy będzie związany, niestety, z tragiczną śmiercią artysty w katastrofie samolotowej 31 VII 1964. Trzy miesiące po tej tragedii na brytyjskiej liście albumów będzie notowanych równocześnie osiem LPs Reevesa.


  


 Data notowania: 1966-09-22  (Record Retailer) 
Numer 1: Jim Reeves - ''Distant Drums''(RCA) 1537

 

   'Rec. Ret.' chart: 18 VIII '66-2 II '67 (25 tyg.), no. 1 22 IX-20 X '66 (5 tyg.), utwór roku '66, no. 41 listy brytyjskiej wszech czasów; 'Billb.' chart: 45. m.;
no. 373. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Cindy Walker] Wielka amerykańska gwiazda muzyki country wreszcie dotarła do 1. miejsca w UK. Dwa lata po tragicznej śmierci Jima Reevesa wykonywana przez niego piosenka znalazła się wreszcie na czele listy brytyjskiej. Była to kompozycja Cindy Walker, dzięki czemu stała się ona pierwszą kobietą - autorką utworu, który doszedł do 1. miejsca w UK! To już trzynasty utwór Reevesa w Top 40 listy brytyjskiej; przed nim było jeszcze dziewięć utworów w pierwszej czterdziestce. Natomiast na amerykańskiej liście country był to jeden z jego 11 nos. 1. W wersji oryginalnej Distant Drums nagrał Roy Orbison.


  


 Data notowania: 1966-09-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Jim Reeves - ''Distant Drums''(RCA) 1537

   Nowości w Top 10 to Bend It - Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich (6. miejsce), Winchester Cathedral - the New Vaudeville Band (7. miejsce) i Walk with Me - the Seekers (10. miejsce). Na 9. pozycji z podwójnym SP Yellow Submarine / Eleanor Rigby znajdują się Beatlesi, jeden jedyny raz w historii swych pobytów na liście brytyjskiej. Najbardziej niezwykłym utworem spośród nich jest niewątpliwie - wzorowany na nagraniach w stylu jazzu tradycyjnego the Temperance Seven - Winchester Cathedral. Przede wszystkim zyskał on nadspodziewanie dużą popularność zarówno w UK, jak przede wszystkim w USA, gdzie dotarł do 1. miejsca listy "Billboardu". Otrzymał też nagrodę Grammy dla najlepszego nagrania w kategorii współczesnego rock'n'rolla. Wreszcie nagrany został przez ponad 400 wykonawców, z Frankiem Sinatrą włącznie. Autorem, producentem i głównym wykonawcą (wykonywał wokal przez tubę) tego utworu był znany kompozytor Geoff Stephens.


  


 Data notowania: 1966-10-06  (Record Retailer) 
Numer 1: Jim Reeves - ''Distant Drums''(RCA) 1537

   Trzy wersje piosenki Bobby'ego Hebba Sunny, poświęconej śmierci prezydenta Kennedy'ego, walczą o jak najlepsze miejsce na liście. W tym tygodniu dwie z nich znajdują się na swych najwyższych pozycjach: autorska na 12., a Cher na 32. Na 15. miejscu znajduje się wykonanie Georgiego Fame'a; za tydzień dojdzie do 13. i zacznie powoli spadać.
Po raz ostatni na liście (na 38. miejscu) znajduje się pierwszy utwór zespołu Manfred Mann z nowym wokalistą Mikem D'Abo - dylanowski Just Like a Woman. Równocześnie na listę wchodzi pierwsza solowa piosenka dotychczasowego wokalisty tej grupy, Paula Jonesa - High Time.


  


 Data notowania: 1966-10-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Jim Reeves - ''Distant Drums''(RCA) 1537

   Drugi tydzień na 2. miejscu znajduje się, oparta na greckiej melodii, piosenka Bend It, największy przebój grupy no. 1 roku 1966 - Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Bez znaczenia był tu szereg zakazów emisji w radiostacjach na całym świecie, spowodowanych licznymi podtekstami i dwuznacznościami, występującymi w tym utworze. Kwintet zyskiwał coraz więcej fanów; nie bez znaczenia były tu wyzywające ubiory muzyków i ich prowokujące zachowanie na estradzie.
8 X w wypadku samochodowym w Radcliff zginął jeden z animatorów brytyjskiego rocka - Johnny Kidd. Wraz z zespołen the Pirates na liście brytyjskiej zanotował kilka interesujących utworów, jak I'll Never Get over You, Hungry for Love, a zwłaszcza Shakin' All over, który w sierpniu 1960 znalazł się na 1. miejscu.


  


 Data notowania: 1966-10-20  (Record Retailer) 
Numer 1: Jim Reeves - ''Distant Drums''(RCA) 1537

   Debiut najsłynniejszej bodaj super-grupy w dziejach rocka - tria Cream. Stworzył go, ostatnio członek zespołu Manfreda Manna, gitarzysta basowy Jack Bruce, dobierając sobie za partnerów geniusza gitary, ex-Yardbirdsa Erica Claptona i perkusistę comba jazzowego Ackera Bilka - Gingera Bakera. Debiutancki utwór - Wrapping Paper będzie przebywał tylko sześć tygodnia na liście i dojdzie ledwie do 34. miejsca.