Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Jet Harris & Tony Meehan


 Data notowania: 1963-01-31  (Record Retailer) 
Numer 1: Jet Harris & Tony Meehan - ''Diamonds''(Decca) F 11563

 

   'Rec. Ret.' chart: 10 I '63-4 IV '63 (13 tyg.), no. 1 31 I-14 II '63 (3 tyg.)

   [Jerry Lordon] Ale sekwens! Tydzień temu the Shadows zmienili na 1. miejscu swego lidera - Cliffa Richarda, a w tym tygodniu dwa dawne 'Cienie' - Jet Harris (właśc. Terry H.), basista (pierwotnie w the Rockets) i Tony Meehan, perkusista (pierwotnie w the Vipers) detronizują swych kolegów; n. b. zastąpienie na czele listy brytyjskiej utworu instrumentalnego przez inny instrumentalny ma miejsce po raz drugi i ostatni! Był to też pierwszy w UK no. 1 duetu instrumentalnego. Autorem porywającej kompozycji Diamonds, utworu pop-rockowego skręcającego w stronę country'n'western, był Jerry Lordon, autor m. in. pierwszego wielkiego przeboju Shadowsów - Apache. Utwór został pod koniec roku wybrany bezapelacyjnie najlepszym utworem instrumentalnym roku przez czytelników 'Melody Maker'. A dla duetu Jet Harris & Tony Meehan był to pierwszy z trzech dużych przebojów roku 1963, w którym to zakończyła się jego kariera.


  


 Data notowania: 1963-02-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Jet Harris & Tony Meehan - ''Diamonds''(Decca) F 11563

   Po raz pierwszy w Top 10 listy brytyjskiej znajdują się Beatlesi; ich Please Please Me z 16. miejsca wchodzi aż na 3. W tym właśnie czasie zespół odbywa krótkie tournée po UK wraz z Helen Shapiro. W USA ten SP wydany został przez wytwórnię Vee-Jay z nieprawidłową nazwą zespołu: the Beattles. Staje się faktem dominacja wykonawców brytyjskich: w pierwszej dziesiątce jest tylko jeden obcokrajowiec - na 7. miejscu Del Shannon z Little Town Flirt.


  


 Data notowania: 1963-02-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Jet Harris & Tony Meehan - ''Diamonds''(Decca) F 11563

   Ostatni tydzień na liście spędza jeden z największych hitów w całych jej dziejach - Telstar zespołu the Tornados. Tej "straty" nie rekompensuje wejście do zestawienia kilku przyjemnych przebojów, m. in. Like I've Never Been Gone Billy'ego Fury'ego (34. miejsce), Boss Guitar Duane'a Eddy'ego & the Rebelettes (36. miejsce), Hey Paula amerykańskiego duetu Paul & Paula (40. miejsce) i na sam dół listy - wyróżniającego się w tym towarzystwie (może oprócz Eddy'ego) From a Jack to a King nowicjusza na liście brytyjskiej, amerykańskiego country'owca z Utah - Neda Millera. Ten ostatni utwór przeszedł dziwną historię: nagrany i wydany został przez Millera w sierpniu 1957, wkrótce wszedł na amerykańską listę country w wykonaniu Jima Lowe'a; pięć lat później oryginalny SP został wznowiony i niespodziewanie stał się hitem no. 1 ponownie listy country 'Billboardu'. W UK przez trzy tygodnie kwietnia 1963 znajdował się na 2. miejscu, przegrywając do piosenki How Do You Do It zespołu Gerry & the Pacemakers.