Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Jerry Lee Lewis


 Data notowania: 1958-01-10  (New Musical Express) 
Numer 1: Jerry Lee Lewis - ''Great Balls of Fire''(London) HLS 8529

 

   "NME" chart: 20 XIII '57-7 III '58 (12 tyg.), no. 1 10-17 I '58 (2 tyg.), "Billb." chart: 2. m.;
inne wersje: Tiny Tim (45. m. '69)

   [Jack Hammer, Otis Blackwell] Tym, który zaoferował tę piosenkę Lewisowi, był kolega z wytwórni London - Carl Perkins. Dała ona piosenkarzowi najwyższe notowania zarówno w UK, jak i w USA i przyczyniła się wybitnie do związania z nim całej legendy muzyki rock'n'rollowej. Symbolika "kul ognia", będąca treścią tego utworu, bierze się z tradycji Kościoła Zielonoświątkowców, którego idee Lewis starał się przekazać za pomocą pełnej erotyzmu interpretacji. Jerry Lee Lewis - "Zabójca" wykonał to szaleńcze arcydzieło w filmie Disc Jockey Jamboree (lub Jamboree). Great Balls of Fire to również tytuł filmu biograficznego z 1989 o naszym bohaterze. Warto też pamiętać, że debiut Lewisa, Whole Lotta Shakin' Goin' on, według niesprawdzonych informacji sprzedał się na całym świecie w liczbie 6 mln egzemplarzy! Jerry Lee to jedyny ważny biały muzyk rock'n'rollowy, który wykorzystał w swej twórczości fortepian, a nie gitarę.

   Nagły spadek popularności Mary's Boy Child: utwór spada z 1. miejsca od razu na 12., jest to największy spadek ze szczytu listy w całej jej historii! Na listę wchodzi Bye Bye Baby w wykonaniu orkiestry i chóru Johnny Otis Show (wokale wykonują Marie Adams i sam Otis), dojdzie zaledwie do 20. pozycji. Istotne jest to, że swego największego przeboju nie potrafił Otis spopularyzować w Europie. Willie & the Hand Jive znajdzie się w sierpniu tego roku wyłącznie na liście "Billboardu". Ten utwór był zainspirowany wykonywanymi w angielskich kawiarniach "tańczącymi palcami" i spopularyzowany specjalnie przygotowanym tańcem w programie "6-5 Special".


  


 Data notowania: 1958-01-17  (New Musical Express) 
Numer 1: Jerry Lee Lewis - ''Great Balls of Fire''(London) HLS 8529

   Pierwszy z kilku wielkich debiutów roku 1958: Sam Cooke śpiewa własną piosenkę You Send Me, jedyny swój przebój, który dotarł na szczyt listy pop "Billboardu". To wówczas podpisał on umowę z wytwórnią Keen i jednocześnie zmienił swe nazwisko, dodając "e" na jego końcu.