Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Jane Birkin & Serge Gainsbourg


 Data notowania: 1969-10-11  (Record Retailer) 
Numer 1: Jane Birkin & Serge Gainsbourg - ''Je t'aime... Moi non plus''(Major Minor) MM 645

 

   'Rec. Ret.' chart: 4 X '69-3 I '70 (14 tyg.), (Fontana TF 1042) 30 VII-11 X '69 (11 tyg.), 'M. W.' chart: (Antic K 11511) 7 XII '74-1 II '75 (9 tyg.), no. 1 11 X '69 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 58. m.;
inne wersje: Sounds Nice - Love at First Sight (Je t'aime... Moi non plus) (18. m. '69), Judge Dread - Je t'aime (moi non plus) (9. m. '75)

   [Serge Gainsbourg] Niezwykłe wydarzenie na liście brytyjskiej: po raz pierwszy i ostatni na naszej liście to samo nagranie (oczywiście tej samej piosenki w tym samym wykonaniu) zajmuje dwie różne pozycje w tym samym tygodniu. Zagadka logiczna - jak to możliwe' Wytwórnia Fontana wycofała nakład skandalizującej piosenki Je t'aime... Moi non plus, lecz natychmiast prawa do tego nagrania zakupiła firma Major Minor. W ten sposób w przeciągu dwóch tygodni nie zniknął jeszcze cały nakład pierwotnych kopii, a wyrzut na rynek nowego nakładu bardzo już popularnego nagrania nałożył się na wcześniejszy popyt na ten SP. W ten sposób 4 X w wydaniu Major Minor był on na 3. miejscu, a w wydaniu Fontany - na 16., tydzień później, 11 X - odpowiednio na 1. i na 33. miejscu. Je t'aime... Moi non plus to pierwsza na szczycie listy brytyjskiej piosenka w obcym języku! Jednocześnie - to utwór tak jednoznacznie kojarzony z seksownością. Z tych to powodów wytwórnia Fontana wycofała się ze sprzedaży tego SP (i to w chwili, gdy znajdował się on na 2. miejscu listy 'Record Retailer'), a rozgłośnia BBC zabroniła emisji tego utworu na swych falach. A więc moc kłopotów z tym nagraniem! Piosenkę, którą napisał Francuz Serge Gainsbourg i którą wykonał z mieszkanką Londynu - Jane Birkin, sprzedano na całym świecie w liczbie 2 mln egzemplarzy. Warto wiedzieć, że pierwotną, nigdy nie wydaną wersję tego utworu Gainsbourg nagrał ze swą ówczesna dziewczyną - Brigitte Bardot. Jeszcze słowo o Gainsbourgu: to właśnie jego piosenka Poupée de cire, poupée de son wygrała konkurs Eurowizji w Neapolu w 1965; śpiewała ją wówczas France Gall. A na marginesie - mało kto już dziś pamięta, że polską odpowiedzią na Je t'aime... Moi non plus była piosenka Piotra Figla Jaka jesteś, Mario, wykonywana przez Urszulę Sipińską.