Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Irene Cara


 Data notowania: 1982-07-17  (Music Week) 
Numer 1: Irene Cara - ''Fame''(RSO) 90

 

   'M. W.' chart: 3 VII-16 X '82 (16 tyg.), no. 1 17-31 VII '82 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 4. m.

   [Martin Gore, Dean Pitchford] Ten wielki euforyczny przebój, podobnie zresztą, jak i następny SP Irene Cary na listach przebojów - Out Here on My Mind, pochodził z filmu z 1980 w reżyserii Alana Parkera, zatytułowanego po prostu Fame. Opowiada on o życiu, miłości i ambicjach studentów School of Performing Arts w Nowym Jorku, w istocie o procesie doroślenia młodych ludzi. Nowojorska piosenkarka i aktorka Irene Cara gra w nim ważną rolę ambitnej studentki Wydziału Muzycznego - Coco Hernandez. Film dzieli się jakby na pięć sekwencji: egzaminy oraz pierwszy, drugi, trzeci i czwarty rok studiów. Tytułowa piosenka otrzymała Oscara i stała się międzynarodowym przebojem; stosunkowo późno trafiła właśnie na angielskie listy przebojów, gdyż w UK popularność zyskał dopiero wyświetlany serial telewizyjny - Fame. Zresztą jeszcze jedna piosenka dostała Oscara, również śpiewana przez Carę - Out Here on My Own. Tekst do niej napisała siostra kompozytora, sławna na początku lat 60. piosenkarka amerykańska (It's My Party) - Lesley Gore. Irene Cara otrzymała m. in. Grand Prix Tokyo Music Festival. Jej dalszą karierę piosenkarską przystopowały długie dyskusje z szefami wytwórni RSO na temat warunków umowy. Przejście w 1987 do Elektra Records nastąpiło już w czasie zupełnego spadku jej popularności.

   Najwyższą pozycję na liście - 21., zajmuje EP-ka zespołu Lynyrd Skynyrd Free Bird. Trzy lata temu, w grudniu 1979, weszła na listę, dochodząc jednak zaledwie do 43. miejsca, a jeszcze trzy lata wcześniej, we wrześniu 1976, doszła do pozycji 31. Wówczas jednak odnotowana była jako podwójny SP Sweet Home Alabama / Double Trouble, gdyż oba te utwory znajdowały się na stronie A; na stronie B był tylko Free Bird ze wspaniałą długą solówką gitarową Allena Collinsa i Gary'ego Rosingtona (był on poświęcony Duanowi Allmanowi).


  


 Data notowania: 1982-07-24  (Music Week) 
Numer 1: Irene Cara - ''Fame''(RSO) 90

   Niedawny no. 1, Happy Talk, spada niemal tak szybko, jak wspinał się do góry: dwa tygodnie temu jeszcze prowadził, w ubiegłym tygodniu był na 3. miejscu, a obecnie jest na 16. Jest więc jedynym utworem w całych jej dziejach, który podczas pobytu na naszej liście nigdy nie znalazł się na pozycji pomiędzy 3. i 16.


  


 Data notowania: 1982-07-31  (Music Week) 
Numer 1: Irene Cara - ''Fame''(RSO) 90

   W Top 20 tylko dwie wytwórnie płytowe wprowadziły więcej niż jeden utwór na listę: Mercury i RCA. Piosenki wydane przez firmę Mercury znajdują się na 2. (Come on Eileen - Dexy's Midnight Runners with the Emerald Express), 8. (Abracadabra - Steve Miller Band) i na 15. miejscu [Me & My Girl (Night-Clubbing) - David Essex]. RCA reprezentuje grupa Odyssey (Inside out na 13.) i Bucks Fizz (Now Those Days Are Gone na 16.).