Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Helen Shapiro


 Data notowania: 1961-08-10  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''You Don't Know''(Columbia) DB 4670

 

   'Rec. Ret.' chart: 29 VI-30 XI '61 (23 tyg.), no. 1 10-24 VIII '61 (3 tyg.);
no. 234. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Schroeder, Mike Hawker] Kiedy w sierpniu 1961 14-letnia Helen Shapiro (urodziła się 28 IX 1946 w Londynie) osiągnęła szczyt listy brytyjskiej, była najmłodszą piosenkarką, która kiedykolwiek doszła do 1. miejsca (najmłodszym wykonawcą w ogóle był wtedy niezapomniany 13-letni Frankie Lymon, który przewodził zestawieniom na przełomie lipca i sierpnia 1956; za 16 i pół roku przebije go dziewięciolatek - Little Jimmy Osmond). Zanim osiągnęła 16 lat, miała już pięć przebojów w Top 5, w tym dwa na 1. miejscu. 'NME' ogłaszał ją najpopularniejszą piosenkarką w latach 1961 i 1962. Ta dramatyczna piosenka miłosna Johna Schroedera i Mike'a Hawkera, rzeczywiście rewelacyjnie zaśpiewana przez młodziutką wokalistkę, rozeszła się w milionowym nakładzie na całym świecie. W marcu 1962 to nagranie zajmie 1. miejsce na japońskiej liście przebojów (jako pierwsze w historii nagranie brytyjskie). Ze względu na doskonały niski, mocny głos i pełen pasji sposób śpiewania, wybitny znawca muzyki filmowej i muzyki popularnej tamtych lat - Lucjan Kydryński, nazywał Shapiro 'dziewczyną o wagnerowskim głosie'. A ona sama do dziś pozostaje najmłodszą 'chart-topperką' listy brytyjskiej.

   Na 19. miejsce powrócił A Scottish Soldier brytyjskiego wokalisty Andy'ego Stewarta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że powrót na to miejsce nastąpił, bagatela - po blisko siedmiu miesiącach nieprzerwanego pobytu na liście. Nigdy żaden utwór nie zajął powtórnie swej najwyższej pozycji po tak długim okresie. Łącznie ten SP przebywał na liście "Rec. Ret." aż 40 tygodni.


  


 Data notowania: 1961-08-17  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''You Don't Know''(Columbia) DB 4670

   Amerykańska grupa instrumentalna the Fireballs z utworem Quite a Party osiąga w tym tygodniu najwyższą - 29. pozycję, będzie ją zajmować przez cztery kolejne tygodnie. Fireballsi znani są przede wszystkim z dołożenia swej muzyki do ścieżki dźwiękowej na niektórych pośmiertnych nagraniach Buddy'ego Holly'ego. Wraz z chicagowskim wokalistą Jimmym Gilmerem w 1963 wylansowali utwór Keitha McCormacka Sugar Shack, który okazał się największym przebojem w USA w tamtym roku (w UK nie wszedł nawet do Top 40).


  


 Data notowania: 1961-08-24  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''You Don't Know''(Columbia) DB 4670

   Szósty w pierwszej dziesiątce i drugi w pierwszej trójce utwór nie tylko popularnej piosenkarki, ale i aktorki filmowej (zagrała w ponad 20 filmach) Petuli Clark - Romeo. To wersja niemieckiej piosenki Salome, napisanej na początku lat 20. przez Roberta Stolza; tekst angielski napisał Jimmy Kennedy.
Ciekawostka mało istotna, ale dość niezwykła: Time w wykonaniu Craiga Douglasa po raz trzeci wchodzi na swe najwyższe, 9. miejsce, ale za każdym razem odbywa się to co drugi tydzień. Jakby mało było tych 'dziewiątek' to jest to drugi z czterech kolejnych jego utworów, których najwyższą pozycją będzie właśnie 9. (po A Hundred Pounds of Clay, a przed When My Little Girl Is Smiling i Our Favourite Melodies).
Ciekawostka nie tak niezwykła, ale za to istotna: Anglia dowiaduje się o coraz bardziej popularnych wykonawcach z Tamla Record z Detroit: Eddiem Hollandzie, the Miracles, the Supremes, Mary Wells, Marvinie Gaye'u i o żeńskiej grupie wokalnej the Marvelettes, która rozpoczyna karierę od piosenki Please Mr. Postman. A więc nie tylko the Shirelles!


  


 Data notowania: 1961-10-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''Walkin' back to Happiness''(Columbia) DB 4715

 

   'Rec. Ret.' chart: 28 IX '61-1 II '62 (19 tyg.), no. 1 19 X-2 XI '61 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 100. m.;
no. 234 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [John Schroeder, Mike Hawker] Walkin' back to Happiness to zaśpiewana w szybkim tempie, beztroska piosenka Johna Schroedera i Mike'a Hawkera, która w krótkim czasie została sprzedana w nakładzie 300 tys. egzemplarzy, na całym świecie liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła milion i nawet dostała się w dolne rejony listy amerykańskiej. Shapiro zniknęła z rynku pop-music w połowie lat 60., po czym przez ćwierć wieku należała do wysoko cenionych wokalistek jazzowych i wykonawczyń pieśni gospel.

   Wraz z wejściem Walkin' back to Happiness na 1. miejsce, w sześciu kolejnych tygodniach zawsze na tej pozycji znajdował się inny utwór, taka sekwencja nie zdarzy się już nigdy na liście brytyjskiej. Aż trzech "mężczyzn" (w tytułach!) jest w pierwszej dziesiątce przez trzy kolejne tygodnie - od 5 do 19 X: Michael, Johnny i Larry (w piosence Dela Shannona Hats off to Larry).
Definitywnie po raz ostatni na liście 'Rec. Ret.' znajduje się A Scottish Soldier (Green Hills of Tyrol) Andy'ego Stewarta (label: Andy Stewart with the Michael Sammes Singers), był na niej (z krótką przerwą w październiku) od 12 I 1961: 40 tygodni! To jeden z największych przebojów na liście brytyjskiej, choć - wprost trudno w to uwierzyć - doszedł zaledwie do 19. pozycji (26 I tego roku)! Stewarta wspomaga w tym utworze the Mike Sammes Singers; piosenkę tę tytułowano też - Green Hills of Tyrol. Paradoksalnie, Stewart na liście brytyjskiej najwyższe miejsce zajmie w wiele lat po spadku popularności: w grudniu 1989 wykonywany przezeń utwór Donald Where's Your Troosers dojdzie do pozycji 4. Stewart zmarł 11 X 1993.
19 IX w Litherland Town Hall w Liverpoolu odbył się występ szczególnej grupy - połączonych sił the Beatles i Gerry & the Pacemakers. Oto skład tej formacji jednego koncertu: Harrison - l g, McCartney - rh g, Lennon - voc, p, Pete Best - dr, Gerry Marsden - voc, l g, Les Chadwick - b g, Les Maguire - sax, Freddy Marsden - dr i Karl Terry z zespołu the Cruisers - voc.


  


 Data notowania: 1961-10-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''Walkin' back to Happiness''(Columbia) DB 4715

   Utworem I'm a Moody Guy na liście debiutuje Shane Fenton & the Fentones, ani tym, ani żadnym z pozostałych trzech utworów nie zrobią większej kariery. Natomiast ten sam Fenton jako Alvin Stardust 12 lat później dotrze do 1. miejsca.


  


 Data notowania: 1961-11-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Helen Shapiro - ''Walkin' back to Happiness''(Columbia) DB 4715

   W latach 1961 i 1962 John Leyton wprowadził do Top 20 listy brytyjskiej cztery piosenki. Juz drugi tydzień na 2. pozycji plasuje się jego Wild Wind autorstwa doborowej trójki: Leytona, Joego Meeka jako producenta i Geoffa Goddarda jako kompozytora. Sam wykonawca zażywał wielkiej, ale krótkotrwałej popularności: został wybrany najlepszym piosenkarzem 1961 oraz otrzymał główne role filmowe w The Great Escape i Von Ryan's Express.
Zabawne spostrzeżenie odnośnie do utworów w pierwszej dziesiątce. Każdy z nich znajduje się albo na swej najwyższej pozycji, albo pójdzie do góry: podwójny SP His Latest Flame / Little Sister Elvisa właśnie wszedł od razu na 4. miejsce listy i już w następnym tygodniu będzie na jej szczycie, You'll Answer to Me, śpiewany przez Cleo Laine zmienił miejsce 7. na 6., a Hit the Road Jack z 19. skoczył od razu na 7. pozycję i dojdzie jeszcze o oczko wyżej.