Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Gilbert O'Sullivan


 Data notowania: 1972-11-11  (Record Retailer) 
Numer 1: Gilbert O'Sullivan - ''Clair''(MAM) 84

 

   'Rec. Ret.' /'M. W.' chart: 21 X '72-20 I '73 (14 tyg.), no. 1 11-18 XI '72 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 2. m.;
no. 164. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Raymond O'Sullivan] Urodzony 1 XII 1946 w Waterford, Gilbert O'Sullivan (właśc. Raymond O'S.) to Irlandczyk od dzieciństwa mieszkający w Anglii (początkowo w Swindon). Rozpoczynał w rockowym zespole Rick's Blues, podczas nauki w szkole sztuk pięknych śpiewał i grał na fortepianie w the Doodles i the Prefects. Pierwsze jego utwory nie zyskały powodzenia, były po prostu nieudane. Zmieniał wytwórnie, zmieniał menadżerów, aż wreszcie trafił do Gordona Millsa, któremu międzynarodowe sukcesy zawdzięczają w dużym stopniu Tom Jones i Engelbert Humperdinck. I to był kolejny strzał w dziesiątkę: już pierwszy SP - Nothing Rhymed trafił w grudniu 1970 do pierwszej dziesiątki listy brytyjskiej. Mills wymyślił dla niego rolę antygwiazdy: zabawna fryzura, przypominająca miskę odwróconą do góry dnem, krótkie luźne spodnie na szelkach i płaska czapeczka z daszkiem. Największym atutem O'Sullivana były wykonywane przez niego kompozycje - lekkie, wpadające w ucho melodie. Pierwszy wielki sukces przyszedł w USA - od lipca 1972 Alone Again (Naturally) przez sześć tygodni zajmował 1. miejsce na liście 'Billboardu'. Urokliwa piosenka Clair została napisana na cześć córeczki Millsa. Kończy ją zresztą przemiły śmiech małej dziewczynki. W 1972 uznany został piosenkarzem no. 1 w UK.


  


 Data notowania: 1972-11-18  (Record Retailer) 
Numer 1: Gilbert O'Sullivan - ''Clair''(MAM) 84

   Do 4. miejsca dochodzi piosenka Loop Di Love w wykonaniu tajemniczego wokalisty o pseudonimie Shag. To oczywiście kolejne wcielenie Jonathana Kinga.


  


 Data notowania: 1973-04-07  (Music Week) 
Numer 1: Gilbert O'Sullivan - ''Get down''(MAM) 96

 

   

'M. W.' chart: 17 III-9 VI '73 (13 tyg.), no. 1 7-14 IV '73 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 7. m.;
no. 164. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Raymond O'Sullivan] Najbardziej bodaj urokliwy piosenkarz irlandzki lat 70. - Gilbert O'Sullivan znów dociera do 1. miejsca, tym razem z utworem Get down. Ta najbardziej dynamiczna piosenka w karierze 'irlandzkiego Paula McCartney'a' była chyba pamiątką po czasach jego młodzieńczej działalności w rockowym zespole - Rick's Blues. Get down to pierwszy utwór na szczycie listy brytyjskiej, który w całej swej treści odnosi się do pieska wokalisty, a tytuł jest rozkazem do tegoż zwierzaka skierowanym. Dwa lata później między O'Sullivanem a jego wieloletnim menadżerem i przyjacielem Gordonem Millsem doszło do głośniej kłótni, która skończyła się na sali sądowej. Piosenkarz wygrał sprawę zarówno z nim, jak i z wytwórnią MAM, a werdykt wszedł - jako precedens - do historii sporów prawnych w UK i odbił się szerokim echem w brytyjskim przemyśle płytowym. O'Sullivanowi nie przywróciło to jednak dawnej popularności.


  


 Data notowania: 1973-04-14  (Music Week) 
Numer 1: Gilbert O'Sullivan - ''Get down''(MAM) 96

   Do 37. miejsca dotarł w tym tygodniu duet Andy & David Williams z piosenką I Don't Know Why (I Just Do). To jej najwyższe miejsce w UK i jedyny utwór tego duetu na naszej liście, na której przebywali zaledwie pięć tygodni. Piosenka, jak piosenka, natomiast w komentarzu do duetu trzeba nadmienić, że śpiewający w nim Andy Williams to oczywiście nie sławny piosenkarz jeszcze z lat 50. [Butterfly, Can't Get Used to Losing You, Almost There, (Where Do I Begin) Love Story], lecz jego (i Davida) bliski krewny.