Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Georgie Fame


 Data notowania: 1965-01-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Georgie Fame - ''Yeh, Yeh''(Columbia) DB 7428

 

   'Rec. Ret.' chart: 17 XII '64-4 III '65 (12 tyg.), no. 1 14-21 I '65 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 21. m.;
inne wersje: Matt Bianco (13. m. '85);
no. 245. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Rodgers Grant, Pat Patrick, Jon Hendricks] Label: Georgie Fame & the Blue Flames. 21-letni (urodził się 26 VI 1943 w Lancashire) pianista i wokalista rhythm'n'bluesowy i jazzowy Georgie Fame (właśc. Clive Powell) należał do muzyków, którzy brali czynny udział w propagowaniu muzyki rhythm'n'bluesowej na Wyspach Brytyjskich, choć nie był tak popularny, jak Graham Bond, Eric Burdon, Jack Bruce czy Mick Jagger; był po prostu zbyt 'jazzowy' dla komercyjnego przemysłu rozrywkowego i dla młodych słuchaczy, wychowanych na muzyce pop. Tym niemniej jego wersja znanej w kręgach jazzmenów piosenki Yeh, Yeh, doskonale, nowocześnie zrealizowana przez Tony'ego Palmera, doszła na szczyt listy brytyjskiej; w USA było już gorzej. W tym nagraniu wziął m. in. udział jeden z najsłynniejszych gitarzystów jazzowych - John McLaughlin. Georgie Fame & the Blue Flames byli jedynym brytyjskim zespołem stricte rhythm'n'bluesowym, który doszedł do 1. miejsca na liście 'Record Retailer'. Po sukcesie Yeh, Yeh Fame stał się niespodziewanie jednym z najpopularniejszym wykonawcą w UK do końca lat 60, miał bowiem jeszcze aż trzy utwory na 1. miejscu listy 'Rec. Ret.', ale też poza nimi żadnego w Top 10. Później wrócił do jazzu, nie utracił popularności, często nagrywał z będącymi na fali muzykami rockowymi, jak Van Morrison i Bill Wyman. Pierwszym wykonawcą Yeh, Yeh był współautor utworu Jon Hendricks z bodaj najsłynniejszego jazzowego tria wokalnego - Lambert, Hendricks & Ross oraz kubański perkusista Mongo Santamaria. 20 lat po Fame'ie powrócił do tej piosenki angielski duet Matt Bianco (z naszą Basią Trzetrzelewską), który doprowadził Yeh, Yeh do wysokiej 13. pozycji.

   Od 12 III 1964 aż do bieżącego tygodnia zawsze przynajmniej jeden utwór Jima Reevesa był w pierwszej dwudziestce listy brytyjskiej. W tym tygodniu jego There's a Heartache Following Me spadnie z 20. miejsca.


  


 Data notowania: 1965-01-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Georgie Fame - ''Yeh, Yeh''(Columbia) DB 7428

   Ciekawe nowości w Top 20: dwie wersje You've Lost That Lovin' Feelin' - zawsze znakomitej Cilli Black (12. miejsce) i nowego duetu wokalnego zza Oceanu the Righteous Brothers (20.), nastrojowa i dramatyczna Come Tomorrow Manfreda Manna (14.) i dynamiczna Keep Searchin' (We'll Follow the Sun), śpiewana przez Dela Shannona (19.). Najmniejszy (niezasłużenie) sukces będzie udziałem piosenki zespołu Manfred Mann (choć dojdzie do 4. pozycji), coveru utworu śpiewanego w 1961 przez Amerykankę Marie Knight. Wykonujący znakomicie blues i rhythm'n'blues wokalista zespołu Manfreda - Paul Jones pokazał w tej pop-rockowej piosence, że jego umiejętności wydają się nie znać granic.
20 I 1965 w wyniku mocznicy zmarł największy propagator rock'n'rolla i rhythm'n'bluesa - Alan Freed.


  


 Data notowania: 1966-07-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Georgie Fame - ''Get away''(Columbia) DB 7946

 

   'Rec. Ret.' chart: 23 VI-1 IX '66 (11 tyg.), no. 1 21 VII '66 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 70. m.;
no. 245. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Clive Powell] Label: Georgie Fame & the Blue Flames. Tę szalenie chwytliwą piosenkę Georgie Fame napisał początkowo wyłącznie jako 'jingle' w reklamie stacji benzynowych. Get away byłby klasycznym 'białym' utworem rhythm'n'bluesowym, gdyby nie stale występujące elementy jazzowe. Doskonale również prezentuje się w tym utworze towarzyszący Fame'owi kwintet the Blue Flames.


  


 Data notowania: 1968-01-24  (Record Retailer) 
Numer 1: Georgie Fame - ''Ballad of Bonnie & Clyde''(CBS) 3124

 

   'Rec. Ret.' chart: 13 XII '67-6 III '68 (13 tyg.), no. 1 24 I '68 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 7. m.;
no. 245. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Mitch Murray, Peter Callander] Odkrycie Larry'ego Parnesa, jeden z najzdolniejszych muzyków brytyjskich lat 60. Georgie Fame nagrał utwór, który wreszcie znalazł się w Top 10 list przebojów po obu stronach Atlantyku (w USA był to w ogóle jego najpopularniejszy utwór). Piosenka Murray'a i Callandera Ballad of Bonnie & Clyde inspirowana była filmem Bonnie & Clyde z Warrenem Beattym i Faye Dunaway w rolach tytułowych, choć nie znalazła się na jego ścieżce dźwiękowej. Interesującej realizacji tego nagrania podjął się Mike Smith. Był to już trzeci (i ostatni) no. 1 Fame'a na liście brytyjskiej. Ciekawe, że ten wokalista miał tylko trzy utwory w Top 10 - właśnie te prowadzące. Przez 30 następnych lat Fame wystepował i nagrywał jako muzyk blues-jazzowy.