Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: George McCrae


 Data notowania: 1974-07-27  (Music Week) 
Numer 1: George McCrae - ''Rock Your Baby''(Jayboy) BOY 85

 

   'M. W.' chart: 29 VI-28 IX '74 (14 tyg.), no. 1 27 VII-10 VIII '74 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: KWS (8. m. '92)   [Harry Casey, Richard Finch] Rock Your Baby to wyjątkowe nagranie soulowego wykonawcy z Florydy - 30-letniego George'a McCrae: ze względu na swą melodyjność i rzadko dotąd spotykany pulsujący rytm ujrzano w nim utwór początkujący muzykę disco. Jego autorami byli dwaj członkowie zespołu KC & the Sunshine Band - Harry Wayne 'KC' Casey i Rick Finch. Stał się największym przebojem nowojorskich klubów dyskotekowych. Do tej pory George występował w duecie z żoną - Gwen McCrae, która zresztą była wyżej ceniona jako wokalistka od niego. Przypadek sprawił, że Gwen nie mogła przybyć na nagranie SP Rock Your Baby i wyjątkowo jej mąż wykonał go solowo. Błyskawicznie stał się on przebojem światowym, a George McCrae wrócił do działalności solowej; do lutego 1976 wprowadził na listę brytyjską jeszcze sześć utworów, z których I Can't Leave You Alone i It's Been So Long dostały się do Top 10. Po raz ostatni był na niej, niestety, bardzo nisko, odnotowany w marcu 1984. Wraz z żoną w 1975 prowadził na liście rhythm'n'bluesowej 'Billboardu' utworem Rocking Chair. Natomiast Gwen McCrae dwukrotnie gościła na liście brytyjskiej, śpiewając All This Love That I'm Giving: w 1988 i w 1993.

   Drugorzędna piosenkarka angielska - Stephanie De Sykes (właśc. Stephanie Ryton) z zespołem Rain dochodzi niespodziewanie do pozycji wicelidera listy. To najzwyczajniej w świecie śpiewanie w starym stylu głosem przypominającym Olivię Newton-John. Piosenka Born with a Smile on My Face też niczym specjalnym nie zachwyca.


  


 Data notowania: 1974-08-03  (Music Week) 
Numer 1: George McCrae - ''Rock Your Baby''(Jayboy) BOY 85

   Niespodziewany powrót popularności przeboju z 1968 Young Girl zespołu, sygnowanego jako Union Gap featuring Gary Puckett. Już w latach 60. grupę uważano za mało oryginalną naśladowczynię Beatlesów i Bee Geesów, a przeboje - z Young Girl włącznie - za zbyt wygładzone i staroświeckie. Rok po odejściu Pucketta zespół w 1971 przestał istnieć, a tu trzy lata później jego no. 1 sprzed sześciu lat ponownie znalazł się w czołówce nagrań w GB: tydzień i dwa tygodnie temu - 6. miejsce, obecnie - 7. Ten nowy SP sygnowany jest przez Gary'ego Pucketta & the Union Gap. Jednocześnie na 25. pozycji znajduje się reedycja piosenki What Becomes of the Brokenhearted Jimmy'ego Ruffina, a za trzy tygodnie na listę wejdzie inna staroć - reedycja Baby Love zespołu the Supremes.
29 VII w wieku 33 lat zmarła Mama Cass Elliot (właśc. Ellen Naomi Cohen); znaleziono ją martwą w londyńskim apartamencie piosenkarza Nillsona przy Park Street. Cztery dni później podczas pogrzebu żegnali ją m. in. przyjaciele z zespołu Mama's & Papa's - John i Michelle Phillips, Sony Bono i Lou Adler. Cztery lata później w tym samym miejscu śmierć przerwie życie charyzmatycznego perkusisty the Who - Keitha Moona.


  


 Data notowania: 1974-08-10  (Music Week) 
Numer 1: George McCrae - ''Rock Your Baby''(Jayboy) BOY 85

   Już drugi (po This Town Ain't Big Enough for Both of Us) SP ekscentrycznego duetu the Sparks braci Meal z Los Angeles dochodzi do wysokiej pozycji w GB. Amateur Hour zaskoczył wszystkich oryginalną aranżacją w stylu Roxy Music, intrygującym kontrastem między wydobytym na plan pierwszy brzmieniem basu a wysokim falsetem wokalisty - Russella Meala. Dochodziły do tego dwuznaczne teksty i niezwykły image obu wykonawców: elegancki garnitur i wąsik a'la Hitler Rona i wybuchowy biseksualizm Russella Meala.