Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: George Harrison


 Data notowania: 1971-01-30  (Record Retailer) 
Numer 1: George Harrison - ''My Sweet Lord''(Apple) R 5884

 

   

'Rec. Ret.' chart: 23 I-15 V '71 (17 tyg.), no. 1 30 I-27 II '71 (5 tyg.); 'Billb.' chart: 1.m.;
no. 342. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [George Harrison] Pierwszym Beatlesem, który doszedł do 1. miejsca na liście brytyjskiej, był George Harrison (urodzony 25 II 1943 w Liverpoolu). Potrójny album Harrisona All Things Must Pass zajmuje 1. miejsce na liście LPs w USA, a pochodzący z niego utwór My Sweet Lord właśnie spadł ze szczytu listy "Billboardu" i wchodzi na czoło zestawienia w UK. Harrison otrzymał za My Sweet Lord wiele znaczącą w UK nagrodę Ivora Novello. Wkrótce potem dochodzi do słynnego procesu, w wyniku którego Harrison zostaje uznany winnym dokonania "nieświadomego plagiatu" fragmentu piosenki Ronniego Macka z repertuaru żeńskiej grupy the Chiffons - He's So Fine z 1963. Rok później Beatlesi wspólnie koncertowali w USA z tym zespołem i był to jeden z argumentów dla sądu przy orzeczeniu winy muzyka. Już wówczas wyrok zdawał się być co najmniej wątpliwy, a jeśli już można mówić o plagiacie, to raczej wobec zupełnie innego utworu: wersji z 1969 wspaniałej pieśni gospel Oh Happy Day w wykonaniu Doroty Comb Morrison z zespołem Edwin Hawkins Singers. My Sweet Lord to naprawdę przepiękny hymn religijny, który w warstwie muzycznej doskonale łączył dość prostą, choć piękną melodię z hinduska mantrą. I gdzie tu plagiat?! Wersje oryginalną nagrał Billy Preston (z Philem Spectorem w 'wokalnym tle'). Wkrótce po śmierci Harrisona 29 XI 2001, My Sweet Lord 26 I 2002 ponownie znalazł się na szczycie brytyjskiej listy przebojów (Parlophone CDR 6571). To jedyny solowy wykonawca, który dotarł do 1. miejsca dwukrotnie z tym samym SP.

   Pierwszy wielki tegoroczny koncert w Londynie dał folk-rockowy zespół Fotheringay z Sandy Denny i Trevorem Lucasem (dawniej - Fairport Convention). Było to 30 I w Queen Elizabeth Hall.


  


 Data notowania: 1971-02-06  (Record Retailer) 
Numer 1: George Harrison - ''My Sweet Lord''(Apple) R 5884

   Od tego tygodnia przez siedem następnych (do 20 III 1971) lista brytyjska obejmować będzie nie 50 lecz 40 utworów w każdym notowaniu. To konsekwencja strajku pocztowców.
The Supremes zajmują najwyższą pozycję na liście brytyjskiej, śpiewając bez Diany Ross: piosenka Stoned Love osiąga 3. pozycję. To zarazem pierwszy przebój tego tria bez Diany.
Na liście pojawiają się po raz pierwszy klasyczne zespoły heavy-metalowe: na 34. miejscu Atomic Rooster (Tomorrow Night), a na 40. - Grand Funk Railroad (Inside Looking out). Ten drugi to najdłuższy w historii listy brytyjskiej utwór, umieszczony na SP winylowym: trwa 9 min. 31 sek.


  


 Data notowania: 1971-02-13  (Record Retailer) 
Numer 1: George Harrison - ''My Sweet Lord''(Apple) R 5884

   Najwyższą pozycję na liście osiąga wersja Judy Collins słynnej pieśni Amazing Grace, śpiewana a capella, pochodząca ze świetnego albumu Whales & Nightingales. Niezwykła jest kariera tego utworu w naszych zestawieniach. 'Record Retailer' notuje ją od 5 XII 1970, w tym i następnym tygodniu znajduje się na 5. miejscu, a listę opuści po 32 tygodniach (10 VII tego roku). Wszakże potem będzie jeszcze siedmiokrotnie (!) powracać na listę; ostatni raz notowana będzie 6 I 1973. W sumie ta wersja będzie przebywać na naszej liście aż 67 tygodni! W całej historii brytyjskich zestawień dłuższe notowanie "zaliczy" tylko My Way Franka Sinatry!!


  


 Data notowania: 1971-02-20  (Record Retailer) 
Numer 1: George Harrison - ''My Sweet Lord''(Apple) R 5884

   Na liście debiutuje amerykańska wokalistka country - Lynn Anderson. Często jej 'country' było zabarwione folkiem, a jeszcze częściej - muzyką pop, czego przykładem jest właśnie piosenka Rose Garden, która pojawia się na 28. miejscu. To jedyny utwór Anderson na liście, ale za to bardzo popularny do dziś. Za tydzień kolejny debiut na brytyjskiej liście i - co ciekawe - panowie z australijskiego zespołu New World rozpoczynają na 29. miejscu tą samą piosenką: Rose Garden.
Od dwóch tygodni Top 5 jest głęboko 'religijne'; dają temu wyraz George Harrison w hymnie My Sweet Lord, brytyjskie trio Ashton, Gardner & Dyke w Resurrection Shuffle (3. pozycja) i Judy Collins w Amazing Grace (5.). Ashton, Gardner & Dyke to Tony Ashton (voc, g) i Roy Dyke (dr) z zespołu the Remo Four oraz Kim Gardner (bg) z Creation. Cała trójka znała się wcześniej z grupy towarzyszącej piosenkarce P. P. Arnold (tam grał także Steve Howe z Yesów). Muzyka tego tria to wyjątkowo dobre połączenie twórczości pop z jazz-rockiem (zawsze uzupełniała je sekcja dęta).


  


 Data notowania: 1971-02-27  (Record Retailer) 
Numer 1: George Harrison - ''My Sweet Lord''(Apple) R 5884

   W ubiegłym tygodniu było m. in. o debiutach, ale naprawdę ważny debiut ma miejsce obecnie. Od 24. miejsca rozpoczyna swą wspaniałą karierę trzeci z Beatlesów - Paul McCartney. Jego Another Day stanie się dużym przebojem.