Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Gary Numan


 Data notowania: 1979-06-30  (Music Week) 
Numer 1: Gary Numan - ''Are "Friends" Electric''(Beggars Banquet) BEG 18

 

   "M. W." chart: 19 V-1 IX '79 (16 tyg.), no. 1 30 VI-21 VII '79 (4 tyg.);
inne wersje: Gary Numan - remix (16 m. '87);

no. 126. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gary Numan] Label: the Tubeway Army. Rozpoczyna się błyskotliwa kariera Gary'ego Numana (właśc. G. Webb), londyńczyka, urodzonego 8 III 1958, pierwszego tak popularnego 'elektronicznego' wykonawcy. The Tubeway Army to pierwotnie punk-rockowa grupa the Lasers; zmiana nazwy nastąpiła w chwili narzucenia zespołowi przez Numana brzmienia elektronicznego. Tak jak późniejsze utwory, sygnowane najczęściej imieniem i nazwiskiem lidera, Are "Friends" Electric cechują jednostajne, uporczywie powtarzane, wyjątkowo proste i agresywne frazy syntezatorowe, wyjątkowo ubogie pod względem harmonicznym. W tym utworze wokal, gitara elektryczna i wszystkie syntezatory należą do Numana.

   Na 24. miejsce wchodzi siódmy z rzędu (!) SP zespołu Sex Pistols, goszczący w Top 10: C'mon Everybody. Niestety, jednocześnie jest to ostatni ich utwór w pierwszej dziesiątce. Ze względu na markę zespołu, jak i na rzadko spotykany taki sekwens, przypominam wszystkie sześć poprzednich hitów: God Save the Queen (2. miejsce 11 VI 1977), Pretty Vacant (6. miejsce 30 VII 1977), Holidays in the Sun (8. miejsce 29 X 1977), No One Is Innocente / My Way (7. miejsce 15 VII 1978; ten drugi utwór sygnowany jako Sex Pistols, punk prayer by Ronald Biggs), Something Else / Friggin' in the Riggin' (3. miejsce 31 III 1979) i Silly Things (6. miejsce 21 IV tego roku).


  


 Data notowania: 1979-07-07  (Music Week) 
Numer 1: Gary Numan - ''Are "Friends" Electric''(Beggars Banquet) BEG 18

   Tuż za numanowską 'Armią' uplasowali się chłopaki ze Squeeze w piosence Up the Junction. Poprzedni ich SP - Cool for Cats również doszedł tylko do 2. pozycji. Wtedy, 14 IV tego roku, na drodze do szczytu listy stanął im wielki przebój Arta Garfunkela - Bright Eyes. Oba te utwory to największe przeboje Squeeze.
Dość niezwykły ruch na liście wykonuje pierwszy od dziewięciu lat w Top 10 utwór Beach Boysów - Lady Lynda. W czwartym tygodniu pobytu na liście spada z 27. na 28. miejsce, co powinno sugerować również spadek popularności. Tymczasem za tydzień piosenka ta wskoczy aż na 8. pozycję, aby w kolejnym notowaniu wspiąć się na 6. miejsce.
W I połowie lipca zmarło dwoje artystów, znanych również z listy brytyjskiej. 6 VII odszedł w Englewood w wyniku zawału serca Van McCoy, szef orkiestry, z którą wylansował m. in. The Hustle (maj-sierpień 1975) i The Shuffle (kwiecień-lipiec 1977).Sześć dni później na chorobę nowotworową zmarła w Los Angeles Minnie Riperton, wykonawczyni jednego, ale za to do dziś pamiętanego przeboju - Loving You (kwiecień-czerwiec 1975).


  


 Data notowania: 1979-07-14  (Music Week) 
Numer 1: Gary Numan - ''Are "Friends" Electric''(Beggars Banquet) BEG 18

   Wyjątkowa posucha na wybitnych rockowych wykonawców; w Top 20 można doliczyć się ich zaledwie czterech. Najwyżej, bo na 3. miejscu, znajdują się Sex Pistolsi w coverze Eddiego Cochrana - C'mon Everybody. Oczko niżej Squeeze gra i śpiewa Up the Junction. Z 28. miejsca na 8. przedarli się Beach Boysi z łzawą balladą Alana Jardine'a dla żony z wplecionym motywem bachowskim - Lady Lynda. Wreszcie na 14. miejscu Thin Lizzy wykonują Do Anything You Want to.


  


 Data notowania: 1979-07-21  (Music Week) 
Numer 1: Gary Numan - ''Are "Friends" Electric''(Beggars Banquet) BEG 18

   Od razu na 15. pozycji pojawia się następny po Rat Trap singlowy utwór irlandzkiego zespołu Boomtown Rats - I Don't Like Mondays. Podobnie, jak tamten, dojdzie do samego szczytu listy brytyjskiej; i to już w następnym tygodniu. Coraz rzadziej spotykana sekwencja.


  


 Data notowania: 1979-09-22  (Music Week) 
Numer 1: Gary Numan - ''Cars''(Beggars Banquet) BEG 23

 

   'M. W.' chart: 1 IX-10 XI '79 (11 tyg.), no. 1 22 IX '79 (1 tydz.); 'Billb.' chart: 9. m.;
inne wersje: Gary Numan - remix (16. m. '87), Gary Numan - 2. remix (53. m. '93), Armand Van Helden - Koochy (4. m. '00);
no. 126. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gary Numan] Gary Numan (właśc. Gary Webb) jest jedynym wykonawcą, odnotowanym na liście brytyjskiej, który zanotował oba swoje pierwsze przeboje na 1. miejscu, z których każdy sygnowany był inaczej: Are "Friends" Electric przez the Tubeway Army, a Cars przez samego Numana. Cars to przerażająca wizja zdehumanizowanego świata przyszłości, skandowana w beznamiętny mechaniczny sposób. Już od pierwszych utworów twórczość artysty nazywana była 'futurystycznym kiczem', a sam Numan przyznawał się do tego. Kariera tego nietuzinkowego artysty skończyła się w drugiej połowie lat 80. i wtedy oddał się on swym dwóm największym pasjom: lotnictwu i pracy nad swą stroną internetową.

   U dołu notowania na listę wchodzi piosenka amerykańskiego zespołu Dr. Hook - When You're in Love with a Beautiful Woman. Na końcu roku okaże się, że był to najpopularniejszy utwór 1979! Jego droga do 1. miejsca będzie bardzo żmudna: dopiero za dwa tygodnie wejdzie do pierwszej czterdziestki, w Top 20 pojawi się 20 X, a 1. pozycję osiągnie za siedem tygodni - 10 XI.