Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Gary Glitter


 Data notowania: 1973-07-28  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I'm the Leader of the Gang (I Am!)''(Bell) 1321

 

   'M. W.' chart: 21 VII-6 X '73 (12 tyg.), no. 1 28 VII-18 VIII '73 (4 tyg.);
inne wersje: Hulk Hogan with Green Jelly - I'm the Leader of the Gang (25. m. '93);
no. 119. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gary Glitter, Mike Leander] Po paśmie sukcesów czterech z rzędu (!) utworów w pierwszej czwórce listy brytyjskiej przyszła kolej na pierwszy no. 1 najsłynniejszego przedstawiciela muzyki glam-rockowej, urodzonego w Oxfordshire 8 V 1940 - Gary'ego Glittera (właśc. Paul Gadd). Po tym utworze sześć kolejnych znajdzie się w Top 10, dzięki czemu Glitter będzie pierwszym wykonawcą, który do pierwszej dziesiątki wprowadzi 11 pierwszych SPs. Zaskakujące jest to, że miał on - wydawało się - karierę za sobą: rozpoczynał ją w pierwszej połowie lat 60. w zespole skifflowym jako Paul Raven, dwa pierwsze SPs przeszły niezauważone, a kolejny - Tower of Strength przegrał rywalizację z wersją Frankiego Vaughana. Pod koniec lat 60. podjął ostatnią, jak sądził, próbę zaistnienia w show biznesie, nagrywając beatlesowski utwór Here Comes the Sun; ale i ta zakończyła się kompletnym niepowodzeniem. Niespodziewanie odnalazł się w czasach glam-rocka, mając już blisko 30 lat: do sukcesu wystarczyły buty na koturnach i błyszczący srebrny kostium, spora rutyna, no i odrobina talentu. Kolejne SPs odnosiły wielkie sukcesy: Rock & Roll (Parts 1 & 2) (2. miejsce), I Didn't Know I Loved You (till I Saw You Rock'n'Roll) (4.), Do You Wanna Touch Me? (Oh Yeh) (2.) i Hello Hello I'm back Again (2.). Jego występy na żywo cieszyły się dużą popularnością przez następne ćwierć wieku, aż do konfliktów z prawem, zakończonych skazaniem go w 1999 na więzienie. Pierwszy no. 1 - I'm the Leader of the Gang (I Am!) to - tak, jak zdecydowana większość jego przebojów - wspólna kompozycja tandemu Glitter-Leander, najbardziej klasyczny glam-rock, nazywany nawet zastępczo Glitter-rockiem.

   W pierwszej dwudziestce pięć utworów, nie licząc piosenki prowadzącej, osiągnęło w tym tygodniu swą najwyższą pozycję. Pierwszym z nich jest na 3. miejscu Life on Mars Davida Bowiego, dalej idą: Saturday Night's Alright for Fighting w wykonaniu Eltona Johna (7. miejsce), Gaye Brytyjczyka Clifforda T Warda (8.), Randy zespołu Blue Mink (9.) i Pillow Talk amerykańskiej piosenkarki Sylvii (14.). Nawiasem mówiąc, niezbyt komfortowo musieli czuć się DJ-e stacji radiowych, zapowiadający te trzy ostatnie utwory (dwuznaczność pierwszego tytułu, spokojna, wbrew tytułowi, druga piosenka i sugerowanie pójścia spać - trzecim utworem).


  


 Data notowania: 1973-08-04  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I'm the Leader of the Gang (I Am!)''(Bell) 1321

   Przypomina o sobie - po przeszło trzech latach na tak wysokim miejscu - Mungo Jerry. Grupa, niemal w całkowicie nowym składzie, jedynie z wokalistą i gitarzystą - Ray'em Dorsetem, dochodzi do 3. miejsca w piosence Alright, Alright, Alright. W oryginale śpiewał ją Jacques Du Tronc jako Et Moi Et Moi Et Moi.
Do pierwszej dziesiątki (z 16. na 8. pozycję) wkracza Al Martino ze słynnym standardem Spanish Eyes. Poprzednio ostatnio raz w Top 10 ten amerykański piosenkarz znajdował się 15 X 1954, czyli 18 lat i 293 dni temu (The Story of Tina). Nikt, w całej historii listy brytyjskiej, nie miał tak długiej przerwy w występowaniu w pierwszej dziesiątce!


  


 Data notowania: 1973-08-11  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I'm the Leader of the Gang (I Am!)''(Bell) 1321

   W ubiegłym tygodniu Al Martino wszedł do pierwszej dziesiątki po blisko 19 latach nieobecności, a oto kolejna 'staroć' wchodzi do Top 10: z 13. na 9. pozycję przenosi się piosenka tria the Goons - Ying Tong Song. Z kolei ten utwór znajdował się już wcześniej w Top 10, ale... blisko 17 lat temu - w październiku 1956 na podwójnym SP z Bloodnok's Rock'n'Roll Call.


  


 Data notowania: 1973-08-18  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I'm the Leader of the Gang (I Am!)''(Bell) 1321

   Na 2. miejsce wchodzi piosenka rodzeństwa z Connecticut - the Carpenters: Yesterday Once More, autorstwa Richarda Carpentera i Johna Bettisa, który w 1967 przez krótki czas tworzył z nimi trio the Spectrum. Jako duet, Richard (voc, keyb) i Karen (voc, dr) Carpenterowie zadebiutowali w 1968, wyłowieni przez znanego trębacza Herba Alperta; jako współwłaściciel wytwórni A & M zaproponował im kontrakt. The Carpenters stali się bodaj najsłynniejszym mieszanym rodzeństwem w historii listy brytyjskiej. Yesterday Once More to już ich szósty SP na tej liście! Natomiast o jedno miejsce niżej znalazła się Suzie Quatro w piosence Nicky'ego Chinna i Mike'a Chapmana 48 Crash, bardzo rytmicznej i o niezwykle - jak na tamte czasy - potężnym brzmieniu.
Aż pięć nowości w Top 20: na 14. miejscu (z 24.) Smarty Pants amerykańskiej żeńskiej grupy wokalnej the First Choice, na 16. nie-zupełna nowość na liście - cover przeboju Taba Huntera Young Love w wykonaniu Donny'ego Osmonda, na 17. (z 26.) Summer (the First Time) Bobby'ego Goldsboro, na 18. (z 22.) Rising Sun brytyjskiego duetu wokalno-instrumentalnego the Medicine Head, a na 19. (z 28.) Like Sister & Brother wspaniałych Driftersów. Czy któryś z tych utworów zmieni Gary'ego Glittera na czele listy?


  


 Data notowania: 1973-11-17  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I Love You Love Me Love''(Bell) 1337

 

   'M. W.' chart: 17 XI '73-16 II '74 (14 tyg.), no. 1 17 XI-8 XII '73 (4 tyg.), UK golden disc;
no. 119. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gary Glitter, Mike Leander] Po raz siódmy w historii brytyjskich notowań utwór wchodzi od razu na 1. miejsce: I Love You Love Me Love Gary'ego Glittera. Poprzednio dokonały tego: Here in My Heart - Al Martino 14 XI 1952, Jailhouse Rock - Elvis Presley 24 I 1958, The Young Ones - Cliff Richard 11 I 1962, Get back - Beatles with Billy Preston 23 IV 1969, Cum on Feel the Noize - Slade 3 III '73 i Skweeze Me Pleeze Me - Slade 30 VI '73. I Love You Love Me Love to typowy glitterowski utwór glam-rockowy, oczywiście napisany przez parę Glitter-Leander. Drugi z rzędu utwór Glittera dochodzi na sam szczyt listy. To ponadto największy sukces komercyjny tego piosenkarza: 1 440 tys. sprzedanych egzemplarzy.


  


 Data notowania: 1973-11-24  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I Love You Love Me Love''(Bell) 1337

   Szczyt popularności Osmondowie mają już ponoć za sobą, ale jakby na przekór temu twierdzeniu aż trzy ich utwory znajdują się w tym tygodniu w pierwszej szóstce: na 2. miejscu Let Me in - the Osmonds, na 3. Paper Roses - Marie Osmond i na 6. When I Fall in Love - Donny Osmond. Marie Osmond nie wchodziła w skład grupy the Osmonds, śpiewała natomiast w duecie z bratem - Donnym. Jej wersja przeboju Loli Dee - Paper Roses, doszła do 5. miejsca w USA i aż do 2. - w GB. Trzeba tu dodać, że Marie specjalizowała się w coverach.
Na 39. miejsce wchodzi piękna piosenka Johna Lennona - Mind Games. Niestety, nie zdobędzie należnej jej popularności w przeciwieństwie do albumu o takim samym tytule, w którym John poruszał wspólne problemy małżeńskie jego i Yoko Ono.


  


 Data notowania: 1973-12-01  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I Love You Love Me Love''(Bell) 1337

   Tytułowa piosenka z najnowszego albumu Eltona Johna Goodbye Yellow Brick Road jest w tym tygodniu po raz ostatni w Top 40. Pięć tygodni temu osiągnęła 6. miejsce i był to czwarty z rzędu utwór tego wykonawcy w Top 10; wcześniejsze to: Crocodile Rock w 1972 oraz tegoroczne Daniel i Saturday Night's Alright for Fighting. To najdłuższa taka sekwencja tego artysty.
Po raz ostatni na brytyjskiej liście znajduje się Al Martino, wykonawca, który prowadził w pierwszym notowaniu listy 'New Musical Express' 14 XI 1952. Ostatnim utworem Martino jest Spanish Eyes.


  


 Data notowania: 1973-12-08  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''I Love You Love Me Love''(Bell) 1337

   Można odnotować małą, drugorzędną ciekawostkę: po raz pierwszy od ponad dwóch lat miejsce 28. jest najwyższą pozycją danego utworu; w tym wypadku - wykonywana przez Matta Monro piosenka And You Smiled (poprzednio - 13 XI 1971 Lady Love Bug w wykonaniu Clodaghy Rodgers).


  


 Data notowania: 1974-06-22  (Music Week) 
Numer 1: Gary Glitter - ''Always Yours''(Bell) 1359

 

   'M. W.' chart: 15 VI-10 VIII '74 (9 tyg.), no. 1 22 VI '74 (1 tydz.);
no. 119. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Gary Glitter, Mike Leander] Always Yours to ostatni utwór, będącego synonimem glam-rocka, Gary'ego Glittera na 1. miejscu w GB. W ubiegłym tygodniu wszedł on od razu na 5. miejsce, aby po jednotygodniowym prowadzeniu zacząć dość szybko spadać: kolejno na 2., 3., 9., 10., 28. i 39. miejsce i w końcu wypaść definitywnie z listy 16 VIII. W tym i następnym roku Glitter miał w Top 10 jeszcze trzy utwory, po czym kariera jego zaczęła się chwiać w konsekwencji przypadkowego przedawkowania narkotyków i bankructwa. Nie rezygnował jednak z występów koncertowych, dzięki czemu jeszcze do lat 90. zachował wiernych sobie fanów. W latach 80. niespodziewanie jeszcze dwukrotnie znalazł się w brytyjskiej Top 10: w grudniu 1984 ze świąteczną piosenką Another Rock & Roll Christmas i cztery lata później, gdy zespół KLF, występujący jako Timelords, wykorzystał jego wokal w utworze Doctorin' the Tardis. Dzięki temu Gary Glitter jeszcze raz zagościł na szczycie listy 'Music Week'.