Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Freda Payne


 Data notowania: 1970-09-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

 

   

'Rec. Ret.' chart: 5 IX '70-9 I '71 (19 tyg.), no. 1 19 IX-24 X '70 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 3. m.;
inne wersje: Sylvester (67. m. '83)   [Ron Dunbar, Edith Wayne] Freda Payne miała 18 lat, gdy po studiach jazzu i muzyki klasycznej w Institute of Musical Arts nagrała w 1963 pierwszy album After the Lights Go down & Much More. Wkrótce podpisała umowę z wytwórnią Invictus, należącą do spółki Holland-Dozier-Holland, nagrywając utwory w stylu soul. Band of Gold to pełna niedopowiedzeń opowieść o nieudanej nocy weselnej, od strony muzycznej świetnie zaaranżowana i nowocześnie zaśpiewana przez Fredę. Przy fortepianie akompaniuje tu Ray Parker Jr z zespołu Raydio, znany z wielkiego przeboju - Ghostbusters. Jej najciekawszy utwór - Deeper & Deeper, nie znalazł uznania w USA, a w UK w grudniu tego roku doszedł zaledwie do 33. miejsca. Piosenkarka straciła emocjonalne zaangażowanie dla kolejnych nagrań i tak zakończyła się jej krótka kariera. Poświęciła się następnie prowadzeniu w TV programu o charakterze talk-show 'For You Black Woman'.

   W tym i w przyszłym tygodniu na liście bądź co bądź brytyjskiej w pierwszej dziesiątce mamy tylko po jednym wykonawcy z UK. Obecnie jest to pop-soulowy (dla wielu - po prostu taneczny) zespół Hot Chocolate, który na 6. miejscu śpiewa swój debiut na liście - Love Is Life, a za tydzień, gdy 'Gorąca Czekolada' spadnie na 11. miejsce, zastąpi ją na 9. pozycji Deep Purple, również z debiutanckim utworem - Black Night. Za dwa tygodnie Brytyjczycy będą już powoli dochodzić do głosu.
Męska amerykańska grupa wokalna Chairmen of the Board wywindowała aż na 3. miejsce swój przebój - Give Me Just a Little More Time. Jednak w przyszłości ten utwór zajdzie jeszcze wyżej: w 1992 przereklamowana i pod względem urody i pod względem talentu wokalnego Australijka Kylie Minogue zawędrowała z tą piosenką o oczko wyżej. SP Chairmen of the Board wydała wytwórnia Invictus, a więc ta sama, dla której aktualny no. 1 nagrała Freda Payne. Niektórzy dziennikarze sugerowali nawet, że narodziła się nowa Tamla Motown.


  


 Data notowania: 1970-09-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

   W tym tygodniu po raz ostatni słyszymy na liście no. 1 z czerwca - Yellow River zespołu Christie. Dla zachowania status quo pod tym względem na liście pojawia się piosenka Woodstock w wykonaniu folkowej grupy brytyjskiej - Matthews Southern Comfort. Niedługo ona też będzie prowadzić w zestawieniach 'Record Retailer'.
Magazyn 'Melody Maker' publikuje wyniki ankiety, na podstawie których ogłasza Janis Joplin najwybitniejszą rockową wokalistka świata, a Led Zeppelin - najlepszym zespołem; dotąd od ośmiu lat miejsce to zajmowali rzecz jasna Beatlesi. Zeppelini odbywają szóste tournée po USA, okrzyknięte 'największym koncertowym wydarzeniem od czasu pobytu tam the Beatles. Wówczas, w Ardent w Memphis, zespół ukończył prace nad swym trzecim albumem.


  


 Data notowania: 1970-10-03  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

   Oto pierwsza dziesiątka z dzisiejszego tygodnia: 1. Band of Gold, 2. You Can Get It If You Really Want - Desmond Dekker, 3. Montego Bay - Bobby Bloom, 4. The Tears of a Clown - Smokey Robinson & the Miracles, 5. Black Night - Deep Purple, 6. Give Me Just a Little More Time - Chairmen of the Board, 7. Which Way You Goin' Billy - the Poppy Family, 8. Paranoid - Black Sabbath, 9. The Wonder of You - Elvis Presley i 10. Love Is Life - Hot Chocolate. Na liście zaczynają dominować wybitnie przedstawiciele różnych odcieni rocka: soulu - Smokey Robinson & the Miracles, hard-rocka - Deep Purple i Black Sabbath oraz klasycznego rock'n'rolla - Elvis Presley.


  


 Data notowania: 1970-10-10  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

   Nowi wykonawcy wydają się bardzo pesymistycznie widzieć współczesny świat; tytuły ich utworów zdają się o tym świadczyć: Black Night (Deep Purple, 3. miejsce), Paranoid (Black Sabbath, 4.), Which Way You Goin' Billy (the Poppy Family, 10.), Strange Band (the Family, 15.), Ball of Confusion (the Temptations, 16.) i Wild World (Jimmy Cliff, 25.). Przeciwnie piosenkarze starej daty; ci mają jasno ustaloną wizję bezpiecznego życia: It's So Easy (Andy Williams, 30. miejsce) i My Way (Frank Sinatra, 40.).
Z przedawkowania narkotyków zmarła najwspanialsza wokalistka rockowa - Janis Joplin. Znaleziono ją martwą 4 X w Landmark Hotel w Hollywood.


  


 Data notowania: 1970-10-17  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

   Przez poprzednie dwa tygodnie ciemnoskóra Freda Payne skutecznie broniła się przed atakiem Desmonda Dekkera na 1. miejsce (You Can Get It If You Really Want). W tym i następnym tygodniu jedyną realną szansę na szczyt listy stracili przez nią panowie z Deep Purple - ich Black Night gościło na 2. miejscu i ani stopnia wyżej.


  


 Data notowania: 1970-10-24  (Record Retailer) 
Numer 1: Freda Payne - ''Band of Gold''(Invictus) INV 502

   Kilka utworów wykazuje niezwykłe przyspieszenie w drodze do góry listy. O 11 oczek podskoczyły dwie soulowe piosenki: Clarence'a Cartera - Patches (z 14. na 3. miejsce) i Jimmy'ego Ruffina - It's Wonderful (z 38. na 27. miejsce), spoza listy od razu do Top 20 wszedł Edwin Starr w utworze War (16. miejsce). Ale to nie one będą największą niespodzianką za tydzień! Skromniutko, o jedną pozycję do góry (z 11. na 10.), przesunął się zespół Matthews Southern Comfort i to on sprawi za tydzień największą przyjemność wszystkim miłośnikom muzyki folk.
U samego dołu listy pojawia się zespół Tyrannosaurus Rex pod skróconą, ale dobrze znaną wszystkim nazwą - T. Rex. Ich piosenka Ride a White Swan, w pełni zelektryfikowana, rozpoczyna erę najważniejszego nurtu rocka I połowy lat 70. - glam-rocka.