Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Frank Sinatra


 Data notowania: 1954-09-17  (New Musical Express) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Three Coins in a Fountain''(Capitol) CL 14120

 

   "NME" chart: 16 VII-19 XI '54 (19 tyg.), no. 1 17 IX - 1X '54 (3 tyg.); "Billb." chart: 7.m.;
inne wersje: the Four Aces featuring Al Roberts (5. m. '54);
no. 11. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Jule Styne, Sammy Cahn] Legendarny piosenkarz jazzowy debiutuje na 1. miejscu listy brytyjskiej. Urodził się w New Jersey 12 XII 1915, zmarł 14 V 1998. Wraz z orkiestrą Tommy'ego Dorsey'a wykonywał piosenkę, która w 1940 znalazła się na 1. miejscu amerykańskiej listy 'Billboardu' - I'll Never Smile Again. Jego album - Songs for Swingin' Lovers był jedynym LP, który wszedł do pierwszej dwudziestki listy brytyjskiej, a ponadto jednym z jego 25 złotych albumów. Piosenkę Sammy'ego Cahna i Jule'a Styne'a - Three Coins in a Fountain, zaśpiewali w filmie pod tym samym tytułem Clifton Webb i Dorothy McGuire. Sinatra nagrał ten utwór we wspaniałej aranżacji Nelsona Riddle'a i z towarzyszeniem jego orkiestry.


  


 Data notowania: 1954-09-24  (New Musical Express) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Three Coins in a Fountain''(Capitol) CL 14120

   My Friend to kolejna quasi-religijna pieśń Ervina Drake'a i Jimmy'ego Shirla, kompozytorów słynnego I Believe. Frankie Laine zwraca się w niej do swego największego przyjaciela, czyli do... Pana Boga. Podczas najbliższego tournée piosenkarza po Anglii, na całkowicie wyprzedanych koncertach, tej piosenki szczególnie domagali się słuchacze. Na oryginalnym SP Philipsa w My Friend Laine'owi towarzyszą orkiestra Paula Westona i chór Normana Luboffa. Ale i tak to jeszcze jeden tydzień bez większych zmian na liście brytyjskiej. Natomiast poza listą przebojów wielu artystów pop-music nagrywało utwory rhythm'n'bluesowe: McGuire Sisters odniosły sukces utworem Goddnight, Sweet-Heart, Goodnight z repertuaru grupy the Spaniels, a I Understand w wykonaniu June'a Valli sprzedawał się niemal tak dobrze, jak wersja oryginalna zespołu the Four Tunes.


  


 Data notowania: 1954-10-01  (New Musical Express) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Three Coins in a Fountain''(Capitol) CL 14120

   Zasadnicza zmiana brytyjskiej listy przebojów: od tego tygodnia zestawienie obejmuje 20, a nie 12 utworów (Top 20). Główne novum dotyczy jednak jakości listy i to w tygodniu, w którym pierwsza piątka to utwory nader konwencjonalne: 1. Three Coins in a Fountain - Sinatra, 2. Smile - Nat "King" Cole (utwór Chaplina z filmu Dzisiejsze czasy), 3. Cara Mia - Whitfield, 4. My Friend - Frankie Laine, 5. Hold My Hand - Don Cornell. Na 16. miejscu znalazł się utwór Sh-Boom w wykonaniu kanadyjskiej grupy wokalnej the Crew Cuts (Pat Barrett, Rudi Mauger, Johnnie & Joy Perkins), cover zespołu the Cords (śpiewany skatem oryginał dotarł do 3. pozycji amerykańskiej listy rhythm'n'bluesowej). Wersję the Crew Cuts uważa się za pierwszy zwiastun rock'n'rolla na liście brytyjskiej! Dla Three Coins in a Fountain to ostatni tydzień na 1. miejscu. Frank Sinatra na tej pozycji znajdzie się dopiero 27 V 1966, czyli za 11 lat i 238 dni. Dłuższą przerwę między "szczytowymi" utworami miało tylko czterech wykonawców (the Righteous Brothers, the Hollies, Queen i Diana Ross).


  


 Data notowania: 1966-06-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Strangers in the Night''(Reprice) R 23052

 

   'Rec. Ret.' chart: 12 V-22 IX '66 (20 tyg.), no. 1 2-16 VI '66 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 11. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Charlie Singleton, Eddie Snyder, Bert Kaempfert] Sinatra, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, na 1. miejscu zarówno listy brytyjskiej (po 12 latach), jak i amerykańskiej znalazł się tylko z jednym utworem - właśnie z tym. Strangers in the Night to ballada napisana dla potrzeb niemal nieznanego hollywoodzkiego filmu A Man Could Get Killed; otrzymała ona kilka nagród Grammy, m. in. za produkcję Jimmy'ego Bowena i za aranżację Erniego Freemana. Obaj wymienieni muzycy w 1957 znaleźli się jako wykonawcy w Top 20 listy pop 'Billboardu'. Kompozytorem tej piosenki był szef znanego niemieckiego big-bandu tanecznego - Bert Kaempfert; była to już jego druga kompozycja na 1 miejscu list przebojów po obu stronach Atlantyku (pierwszą była niemiecko-amerykańska piosenka Wooden Heart z repertuaru Presley'a).


  


 Data notowania: 1966-06-09  (Record Retailer) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Strangers in the Night''(Reprice) R 23052

   Cztery nagrania w tegotygodniowym zestawieniu raz jeszcze znajdą się w przyszłości na liście: w grudniu 1968 Stop Her on Sight (SOS) - Edwin Starr (dziś na 39. miejscu), w lutym 1969 River Deep Mountain High - Ike & Tina Turner (dziś na 33.), w listopadzie 1972 Shotgun Wedding - Roy C. (na 12.) i w lutym 1987 When a Man Loves a Woman - Percy Sledge (7.).
7 VI w wypadku motocyklowym w Tennessee, na drodze między Nashville a Hendersonville, zginęła Claudette Orbison, tytułowa bohaterka słynnego przeboju jej męża, który w drugiej połowie 1958 the Everly Brothers wprowadzili na 1. miejsce listy brytyjskiej.


  


 Data notowania: 1966-06-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Frank Sinatra - ''Strangers in the Night''(Reprice) R 23052

   Wielki wyczyn Beatlesów: z nową piosenką Paperback Writer wchodzą od razu na 2. miejsce listy 'Record Retailer'. Od czasu, kiedy to czasopismo prowadzi oficjalne zestawienia brytyjskiej listy przebojów, tylko utwór The Young Ones Cliffa Richarda prezentował bardziej błyskotliwe wejście na listę: bezpośrednio na 1. miejsce.


  


 Data notowania: 1967-04-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Nancy Sinatra + Frank Sinatra - ''Somethin' Stupid''(Reprise) RS 23166

 

   'Rec. Ret.' chart: 23 III-19 VII '67 (18 tyg.), no. 1 13-20 IV '67 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
inne wersje: Ali & Kibibi Campbell (30. m. '95), Amanda Barrie & Johnny Briggs - Something Stupid (35. m. '95);
Nancy Sinatra - no. 313. wśród wykonawców na liście brytyjskiej; Frank Sinatra - no. 11. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [C. Carson Parks] Label: Nancy Sinatra & Frank Sinatra. Nancy po 14 tygodniach, a Frank po 10 tygodniach znowu są na 1. miejscu listy brytyjskiej, lecz tym razem w duecie w jednym z największych szlagierów pop-music wszech czasów, w piosence C. Carsona Parksa - Somethin' Stupid (autorskie wykonanie było zresztą wersją oryginalną). Ta piosenka, jako jedna z pierwszych w dziejach przemysłu rozrywkowego, została nagrana na ośmiośladowym magnetofonie; realizacji tego utworu podjęli się autor niektórych piosenek Nancy Sinatry, a także jej partner wokalny Lee Hazlewood oraz Jimmy Bowen. Oboje Sinatrowie są pierwszymi wykonawcami na liście brytyjskiej, którzy osiągnęli jej 1. miejsce i jako soliści, i w duecie; to poza tym największy sukces w historii tych zestawień pary "ojciec i córka". Zaskakujące, że następny wspólny utwór tej pary - Feelin' Kinda Sunday, zakończył się absolutnym fiaskiem komercyjnym. Piosenka Somethin' Stupid ponownie doszła do szczytu listy brytyjskiej, ale już w nowym milenium: 22 XII 2001 w wykonaniu brytyjsko-australijskiej pary Robbie Williams & Nicole Kidman (Chrysalis CDCHS 5132), prowadziła przez trzy tygodnie, przebywając w tych notowaniach przez 12 tygodni (to był również 'chart topper' na liście "Billboardu").

   W tym tygodniu mamy sześciu "tytułowych" mężczyzn i dwie takież same kobiety. Spójrzmy jakie to doborowe towarzystwo: weterani I wojny światowej - cesarz Wilhelm (I Was Kaiser Bill's Batman) i Czerwony Baron (Snoopy vs. the Red Baron), gangster (Al Capone) i trzech innych (Simon Smith & His Amazing Dancing Bear - the Alan Price Set, Arnold Layne - Pink Floyd i Jimmy Mack - Martha & the Vandellas) oraz Bernadette - the Four Tops i Georgy Girl - the Seekers.


  


 Data notowania: 1967-04-20  (Record Retailer) 
Numer 1: Nancy Sinatra + Frank Sinatra - ''Somethin' Stupid''(Reprise) RS 23166

   Wśród autorów piosenek z listy tego tygodnia jest kilku bardziej znanych jako wykonawcy, niż jako kompozytorzy: Randy Newman (Simon Smith & His Amazing Dancing Bear w wykonaniu the Alan Price Set na 11. miejscu), Jim Dale (Georgy Girl w wykonaniu the Seekers na 22. miejscu), Neil Diamond (The Boat That I Row - Lulu na 33. miejscu i I'm a Believer - the Monkees na 40. miejscu) i Paul Simon (59th Street Bridge Song, utwór na 34. miejscu, wykonany przez amerykański męski kwintet wokalny Harpers Bizarre). Tylko Newman nigdy nie zawitał na brytyjską listę przebojów. Dale m. in. z piosenką Be My Girl doszedł w 1957 do 2. pozycji, spośród kilkunastu utworów wykonywanych przez Diamonda Cracklin' Rosie dotarł w 1970 do 3. miejsca, a Simon w utworze z 1986 You Can Call Me Al - do 4.