Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Four Seasons (the)


 Data notowania: 1976-02-21  (Music Week) 
Numer 1: Four Seasons (the) - ''December, 1963 (Oh, What a Night)''(Warner Bros.) K 16688

 

   

'M. W.' chart: 31 I-3 IV '76 (10 tyg.), no.1 21-28 II '76 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 148. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Bob Gaudio, Judy Parker] Amerykański zespół wokalny the Four Seasons to grupa no. 1 w USA we wczesnych latach 60. Była to pierwsza grupa, która na liście 'Billboardu' wprowadziła trzy SPs z rzędu na 1. miejsce. 13 lat i 140 dni po swym debiucie na liście brytyjskiej, na fali ogarniającego USA dyskotekowego szaleństwa, dochodzi ona wreszcie do 1. miejsca w UK. To bardzo długa przerwa, ale w tym roku, pod sam jego koniec, inny wykonawca znajdzie się na szczycie notowań po jeszcze dłuższym okresie oczekiwania (Johnny Mathis). December '63 (Oh What a Night) to nostalgiczny temat, który najwyraźniej bardzo mocno przypadł do gustu młodzieży po obu stronach Atlantyku. Oryginalna wersja miała w tytule rok 1933 i dotyczyła uchylenia prohibicji w USA. Wokalistą prowadzącym jest w dalszym ciągu śpiewający charakterystycznym falsetem Frankie Valli (właśc. Francis Castellucio), pomimo postępujących zaburzeń słuchu. Pozostali członkowie grupy to Keyboardzista Bob Gaudio, basista Nick Mass (zmarł w 2000) i gitarzysta Tommy De Vito. Największym atutem zespołu w ciągu całego okresu jego popularności (czyli od II połowy lat 50. do początków 90.!) były nadzwyczaj pomysłowe wokalizy, typowo popowe harmonie, a zwłaszcza brawurowy falset Valliego. On też przeżył swą drugą młodość, wprowadzając w latach 70. cztery utwory do Top 20 listy brytyjskiej.

   Z dołu listy na 7. pozycję wskakuje piosenka Convoy w wykonaniu amerykańskiego wokalisty CW McCalla. Zapoczątkowuje ona krótko trwającą popularność amatorskich wykonawców radiowych. Swoją dużą karierę na liście brytyjskiej rozpoczyna świetny piosenkarz Billy Ocean; zaczyna ją od 34. miejsca piosenką Love Really Hurts without You.
W Top 40, pomijając utwór 'Czterech pór roku' z 1. miejsca, tylko jeden zajmuje swą najwyższą pozycję: Your Magic Put a Spell on Me w wersji LJ Johnsona doszedł właśnie do 27. miejsca.


  


 Data notowania: 1976-02-28  (Music Week) 
Numer 1: Four Seasons (the) - ''December, 1963 (Oh, What a Night)''(Warner Bros.) K 16688

   W pierwszej trzydziestce tylko trzy utwory, nie licząc prowadzącego December '63... , zajmują swą najwyższą pozycję na liście: 3. - Rodrigo's Gitar Concerto de Aranjuez (Theme from 2nd Movement) w wykonaniu orkiestry Manuel & his Music of the Mountains, kierowanej przez Geoffa Love'a, 11. - Let's Call It Quits, grany i śpiewany przez Slade'ów i 27. - Your Magic Put a Spell on Me amerykańskiego wokalisty LJ Johnsona.