Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Flying Pickets


 Data notowania: 1983-12-10  (Music Week) 
Numer 1: Flying Pickets - ''Only You''(10) TEN 14

 

   'M. W.' chart: 26 XI '83-4 II '84 (11 tyg.), no. 1 10 XII '83-7 I '84 (5 tyg.);
inne wersje: Yazoo (2. m. '82)

   [Vince Clarke] To pierwszy w historii utwór śpiewany - capella, który znalazł się na szczycie listy brytyjskiej. Wykonała go bezbłędnie szóstka aktorów londyńskich Flying Pickets ze swym liderem - Brianem Hibbardem. Wspólne występy zaczęli w 1980, jednak po ciepłym przyjęciu na festiwalu w Edynburgu w 1982 rozpoczęli dość regularne koncerty w pubach i klubach muzycznych oraz na spotkaniach Narodowego Związku Górników. Mało kto spodziewał się, że 'Latające Pikiety' osiągną szczyt brytyjskiej listy przebojów. Trzeba jednak przyznać, że ich wersja znanej piosenki duetu Yazoo - Only You, to zupełnie nowatorskie, rewelacyjnie rozpisane na poszczególne głosy, wykonanie. Do Top 10 listy brytyjskiej wprowadzili jeszcze jeden przebój: When You're Young & in Love z repertuaru Vana McCoy'a wiosną 1984. Zresztą przeróbki znanych przebojów były ich specjalnością: To Know Him Is to Love Him tria Teddy Bears, Masters of War Boba Dylana i Psycho Killer Talking Heads. Uwaga: ich trzeci przebój na liście brytyjskiej - Who's That Girl, nie był coverem ani piosenki Eutythmics, ani tym bardziej późniejszego utworu Madonny.


  


 Data notowania: 1983-12-17  (Music Week) 
Numer 1: Flying Pickets - ''Only You''(10) TEN 14

   Ostatni, dwudziesty piąty utwór słynnej Abby gości po raz ostatni na liście brytyjskiej. Piosenka ma odpowiedni do zaistniałej sytuacji tytuł: Thank You for the Music. Ale za kilka lat reedycja Polydora jednego z wcześniejszych przebojów grupy - Dancing Queen, zawita na listę we wrześniu 1992, dochodząc wtedy do 16. pozycji.


  


 Data notowania: 1983-12-24  (Music Week) 
Numer 1: Flying Pickets - ''Only You''(10) TEN 14

   Największy od dziewięciu lat przebój grupy Slade - My Oh My, dochodzi do 2. miejsca i będzie na nim przebywać przez trzy tygodnie, nie mogąc pokonać pod względem popularności londyńskich aktorów spod szyldu Flying Pickets. Po dziesięciu latach od debiutu na liście ponownie zjawia się na niej słynny gwiazdkowy hit Slade - Merry Xmas Everybody.


  


 Data notowania: 1983-12-31  (Music Week) 
Numer 1: Flying Pickets - ''Only You''(10) TEN 14

   Najpopularniejszym albumem roku 1983 był oczywiście Thriller Michaela Jacksona. Aż pięć utworów z tej płyty weszło w tym roku do pierwszej piątki. Swój pierwszy utwór (z trzech) wprowadza na 1. miejsce Phil Collins; tymczasem the Police kończą swoje pobyty na szczycie listy piątym na tej pozycji utworem. Są też długo oczekiwane przez poszczególnych wykonawców 'chart toppery': Bonnie Tyler (5. SP po sześciu i pół roku od debiutu na liście brytyjskiej), Duran Duran (8. SP po dwóch latach), Spandau Ballet (10. SP po dwóch i pół roku), KC & the Sunshine Band (12. SP po dziewięciu latach), UB40 (10. SP po trzech i pół roku) i Billie Joel (7. SP po pięciu i pół roku). Typowo bożonarodzeniowych przebojów - jak na lekarstwo; za największy spośród nich uznać trzeba kolejny już raz znajdujący się na samym dole pierwszej dwudziestki wydany na Gwiazdkę 1973 Merry Xmas Everybody zespołu Slade.
29 I 1983 na listę wszedł Prince w tytułowej piosence z albumu 1999. Od tego roku artysta nie opuści ani jednego roku w notowaniach aż do 1996 włącznie! Podobnie - 12 XI na liście debiutuje brytyjski zespół Smiths z jej liderem Morrissey'em. Od tej pory piosenkarz będzie na niej obecny w każdym kolejnym roku do 1995 (w latach 1983-87 w zespole, a w 1988-95 jako solista). 25 VI po raz ostatni zanotowano na liście brytyjskiej wielką gwiazdę angielskiego rock'n'rolla I połowy lat 60. - Billy'ego Fury'ego. Jego ostatnim utworem na liście był przebój Bobby'ego Rydella z 1963 - Forget Him. W tym roku po raz ostatni na 1. miejscu znalazł się Rod Stewart: Baby Jane był jego szóstym chart-topperem. Trio the Jam wprowadziło na tegoroczną listę aż 14 przebojów! Nikt w całej historii zestawień przebojów w "Music Week" nie miał większej liczby utworów w jednym roku (aż do czasu grupy Oasis w listopadzie 1996). Ale należy też od razu dodać, że jeden z nich to "pozostałość" jeszcze z ubiegłego roku, a 13 - to SPs z dawniejszych lat. Brytyjska grupa the Alarm zdołała w całej swej karierze wprowadzić na listę brytyjską 16 utworów, ale żaden z nich nie dotarł do pierwszej dziesiątki; najwyższą pozycję spośród nich zajmował jesienią tego roku przebój 68 Guns: 17. miejsce.

Bilans roku:

utwór roku: Karma Chameleon - Culture Club,

wykonawca roku: Michael Jackson,

najpopularniejsze utwory: 1. Karma Chameleon - Culture Club, 2. Love of the Common People - Paul Young, 3. Uptown Girl - Billy Joel, 4. Wherever I Lay My Hat (That's My Home) - Paul Young, 5. Red Red Wine - UB 40,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Michael Jackson, 2. Culture Club, 3. Paul Young, 4. David Bowie, 5. Wham!,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: Blue Monday - New Order (6. miejsce) - p. notowanie z 19 III 1983, Temptation - Heaven 17 (84. miejsce) - p. notowanie z 21 V 1983,

golden SP: Karma Chameleon - Culture Club,

single Michaela Jacksona: The Girl Is Mine (75. miejsce; ...& Paul McCartney), Billie Jean (1. miejsce), Beat It (3. miejsce), Wanna Be Startin' Something (8. miejsce), Happy (Love Theme from "Lady Sings the Blues") (52. miejsce), Say Say Say (2. miejsce; Paul McCartney &...), Thriller (10. miejsce).


  


 Data notowania: 1984-01-07  (Music Week) 
Numer 1: Flying Pickets - ''Only You''(10 TEN) 14

   Podajmy noworoczne Top 10! O. k., oto ono. 1. Only You - Flying Picketts, 2. My Oh My - Slade, 3. Love of the Common People - Paul Young, 4.Victims - Culture Club, 5. Marguerita Time - Status Quo, 6. Tell Her about It - Billy Joel, 7. Island in the Stream - Kenny Rogers & Dolly Parton, 8. Hold Me Now - the Thompson Twins, 9. Pipes of Peace - Paul McCartney, 10. What Is Love - Howard Jones. 1 I '84 po krótkiej chorobie zmarł w Londynie w wieku 55 lat Alexis Korner, ojciec brytyjskiego rhythm'n'bluesa. Karierę rozpoczynał w latach 50. w zespole Chris Barber's Jazz Band. 17 III '62 powołał swój zespół Blues Incorporated, otwierając jednocześnie legendarny Ealing R&B Club. To w tym zespole zaczynali grać Charlie Watts i Brian Jones i to w tym klubie spotkali Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Imponująca jest lista wokalistów i instrumentalistów, odkrytych przez Kornera, m. in. Ginger Baker, Graham Bond, Jack Bruce, Eric Burdon i Paul Jones.