Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Esther & Abi Ofarim


 Data notowania: 1968-02-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Esther & Abi Ofarim - ''Cinderella Rockafella''(Philips) BF 1640

 

   "Rec. Ret." chart: 14 II -8 V '68 (13 tyg.), no. 1 28 II-13 III '68 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 68. m.

   [Mason Williams] Duet Esther & Abi Ofarim (właśc. E. Zaled i Abraham Reichstadt) to spora niespodzianka na brytyjskim rynku muzyki pop. Po pierwsze - to pierwsze małżeństwo na szczycie listy od czasu Sonny & Cher, czyli od 2 IX 1965; po drugie - to pierwsi i jak dotąd jedyni wykonawcy z Izraela, którzy doszli do 1. miejsca; wreszcie ta żartobliwa, utrzymana w stylu retro piosenka (muzycznie i tekstowo) niczym specjalnie się nie wyróżniała, aby zyskać tak ogromną popularność. A ta spowodowana była w głównej mierze udziałem w popularnych programach TV: Eamonna Andrewsa i słynnego Rolfa Harrisa. Kompozytorem i pierwszym wykonawcą tego utworu był gitarzysta Mason Williams; był on znany przede wszystkim z instrumentalnego przeboju Classical Gas, który latem tego roku doszedł do 2. pozycji na liście "Billboardu", a jesienią do 9. pozycji w UK. Tekst angielski Cinderella Rockafella, pełny pure-nonsensów, był dziełem Nancy Ames, a jego współproducentem - Abi Ofarim, realizator również następnego SP duetu, One More Dance. Wkrótce małżonkowie rozeszli się (w 1969) i tak zakończyła się krótka i niespodziewana kariera izraelskiego duetu. Ich popularność w Europie ograniczyła się właściwie tylko do UK. Ale też w Polsce utwory duetu Esther & Abi Ofarim zostały obłożone zapisem cenzury, nie dopuszczającym ich do emisji, co było konsekwencją ówczesnej ostrej krytyki władz Izraela za wejście w stan wojny z krajami arabskimi. Ale są też inne związki Ofarimów z naszym krajem. Esther, występująca jeszcze pod prawdziwym nazwiskiem męża - Reichstadt, uzyskała II nagrodę w festiwalu sopockim w 1962 za piosenkę Moshe Wilensky'ego - Stay. Natomiast Abi Ofarim śpiewał własną balladę Speak to Me w filmie Jerzego Skolimowskiego z 1973 - Król, dama, walet.


  


 Data notowania: 1968-03-06
Numer 1: Esther & Abi Ofarim - ''Cinderela Rockafella''(Philips) BF 1640

   Trzeci tydzień na 7. miejscu "spoczywają" Status Quo ze swym pierwszym utworem na liście brytyjskiej - Pictures of Matchstick Men. Wówczas chyba nikt nie spodziewał się, że ta grupa z płd. Londynu zgromadzi w ciągu ok. 30 następnych lat najwięcej utworów na liście brytyjskiej ze wszystkich zespołów z UK (włączając the Beatles i the Rolling Stones); w samym Top 10 mieli ich 22. Pictures of Matchstick Men to bardzo wyraźnie utrzymany w konwencji psychedelicznej utwór gitarzysty i wokalisty zespołu - Francisa Rossiego. Ciekawe, że był to jedyny przebój Status Quo, który odniósł duży sukces również w USA.
W marcu wręczono kolejne nagrody Grammy the National Academy of Recording Arts & Sciences za rok 1967. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. płyta Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band w kategoriach: "Album roku", "Najlepsza współczesna płyta długogrająca", "Najlepiej zrealizowany album" i "Okładka roku". Również cztery nagrody otrzymała grupa the Fifth Dimension: za najlepszą piosenkę i za najlepszy SP - Up up & away, dla najlepszej małej grupy wokalnej i dla najlepszego współczesnego zespołu. Grammy dla najlepszego nowego wykonawcy oraz za najlepsze wykonanie współczesnej piosenki i za najlepsze wykonanie w kategorii pań (Ode to Billy Joe) otrzymała Bobbie Gentry. Jako najlepszego piosenkarza uhonorowano Glena Campbella, a najlepszych piosenkarzy rhythm'n'bluesowych - Arethę Franklin i Lou'a Rawlsa.


  


 Data notowania: 1968-03-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Esther & Abi Ofarim - ''Cinderella Rockafella''(Philips) BF 1640

   Sukces odnoszą trzy tytułowe dziewczyny na trzech kolejnych miejscach listy: na 4. Rosie w wykonaniu ulicznego grajka Dona Partridge'a, na 5. Jennifer Juniper Donovana, a na 6. Delilah w słynnym przeboju Toma Jonesa. Są jeszcze trzy inne "tytułowe panie": przede wszystkim prowadząca w tym tygodniu tytułowa Cinderella, Dear Delilah na 23. pozycji w wykonaniu Anglików z grupy Grapefruit i Judy in Disguise (with Glasses) Amerykanów - Johna Freda & the Playboys.
Trzy miesiące po swej tragicznej śmierci w katastrofie samolotowej Otis Redding osiąga po raz pierwszy Top 10 w utworze (Sittin' on) The Dock of the Bay; to jedyny utwór w pierwszej dziesiątce na liście brytyjskiej tego geniusza soulu.