Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: England World Cup Squad '70'


 Data notowania: 1970-05-16  (Record Retailer) 
Numer 1: England World Cup Squad '70' - ''Back Home''(Pye) 7N 17920

 

   "Rec. Ret." chart: 18 IV-1 VIII '70, 15 VIII '70 (17 tyg.), no. 1 16-30 V '70 (3 tyg.)

   [Bill Martin, Phil Coulter] Piłkarska reprezentacja Anglii z 1966, a więc jeszcze aktualni mistrzowie świata, nagrała piosenkę w tempie marsza, która stała się wielkim przebojem późnej wiosny w UK i była hymnem piłkarzy tego kraju na mistrzostwach świata w Meksyku. Obecna reprezentacja na mistrzostwa nie odniosła sukcesów, dlatego też pojawiły się złośliwe twierdzenia, że piłkarze odnoszą większe sukcesy na płytach muzycznych, niż na płytach stadionów. Angielscy piłkarze, zespołowo i indywidualnie, często będą jeszcze odwiedzać brytyjską listę przebojów.

   Back Home to nie jedyny utwór na liście, związany tematycznie z piłką nożną: u samego dołu Don Fardon (właśc. D. Maughn) śpiewa piosenkę, której bohaterem jest wspaniały piłkarz Manchester United - George Best: Belfast Boy.


  


 Data notowania: 1970-05-23  (Record Retailer) 
Numer 1: England World Cup Squad '70' - ''Back Home''(Pye) 7N 17920

   Trzy pierwsze utwory to poprzedni, aktualny i przyszły no. 1: Spirit in the Sky - Norman Greenbaum (2. miejsce), Back Home (1.) i Yellow River - Christie (3.). Niżej są kolejne trzy prowadzące na liście: na 10. All Kinds of Everything - Dana, na 14. Bridge over Troubled Water - Simon & Garfunkel i na 35. Wand'rin' Star - Lee Marvin.
W maju odbył się koncert wszystkich najwyżej notowanych wykonawców na ubiegłorocznych listach tygodnika 'New Musical Express'. Widowisko prowadzili dwaj znani spikerzy Radia Luxembourg - Tony Blackburn i Jimmy Savile.


  


 Data notowania: 1970-05-30  (Record Retailer) 
Numer 1: England World Cup Squad '70' - ''Back Home''(Pye) 7N 17920

   Pytanie dla ciekawych: czy są jakieś covery na liście; a raczej - czy były jakieś wcześniejsze wersje utworów w zestawieniach 'New Musical Express' i 'Record Retailer' z listy tego tygodnia? Odpowiedź: tak, cztery; a do tego w większości były to nos. 1. Tę listę rozpoczyna na 7. miejscu House of the Rising Sun amerykańskiej grupy hard rockowej the Frijid Pink (sześć lat wcześniej - the Animals), na 17. mamy I've Got You on My Mind zespołu the White Plains z Tonym Burrowsem, śpiewającym też w Edison Lighthouse i w the Pipkins (dwa lata wcześniej do 36. pozycji doprowadził ten utwór Dorian Gray), na 28. Can't Help Falling in Love w interpretacji weterana listy, Andy'ego Williamsa (osiem lat temu był to wielki sukces Elvisa Presley'a) i na 40. It's All in the Game w wersji the Four Tops (w tym wypadku było aż dwóch protagonistów: 12 lat temu Tommy Edwards doszedł na sam szczyt listy, a siedem lat temu Cliff Richard - do 2. pozycji).