Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Electric Light Orchestra


 Data notowania: 1980-07-12  (Music Week) 
Numer 1: Olivia Newton-John + Electric Light Orchestra - ''Xanadu''(Jet) 185

 

   'M. W.' chart: 21 VI-30 VIII '80 (11 tyg.), no. 1 12-19 VII '80 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 8. m.;
Olivia Newton-John - no. 61. wśród wykonawców na liście brytyjskiej, Electric Light Orchestra - no. 46. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Jeff Lynne] Label: Olivia Newton-John / Electric Light Orchestra. Utwór Xanadu pochodzi z filmu Roberta Greenwalda pod tym samym tytułem z Olivią, Genem Kellym i amerykańskim zespołem the Tubes. Miał on nawiązywać do tradycji ekranowych musicali lat 40., zwłaszcza - wydaje się - do Modelki z 1944 z Ritą Hayworth. Film poniósł jednak całkowitą klapę ze względu na nudny i naiwny scenariusz, co nie przeszkodziło tytułowej piosence odnieść wielki sukces w UK. Newton-John gra tu dziewczynę z plakatu, bedącą w istocie... muzą z Olimpu. A tytułowy Xanadu to nazwa wspaniałego nocnego klubu. Zespół Electric Light Orchestra, który nb. w ogóle na ekranie w tym filmie się nie pojawia, dobiega właśnie do dziesiątej rocznicy swego istnienia. Tym utworem definitywnie zwrócił się w stronę muzyki tanecznej, żeby nie powiedzieć - dyskotekowej. Niemal wszystkie utwory, wykonywane w tym filmie przez grupę Jeffa Lynne'a, znalazły się w 1980 na liście brytyjskiej: I'm Alive (w maju), Xanadu (w czerwcu), All over the World (w sierpniu) i Don't Walk away (w listopadzie).

   Do pierwszej trójki wchodzi piosenka Jump to the Beat w wykonaniu jednej z najmłodszych piosenkarek na tak wysokiej pozycji w dziejach listy brytyjskiej, amerykańskiej trzynastolatki - Stacy Lattisaw.


  


 Data notowania: 1980-07-19  (Music Week) 
Numer 1: Olivia Newton-John + Electric Light Orchestra - ''Xanadu''(Jet) 185

   Z jednym wyjątkiem żaden utwór z pierwszej szóstki tego tygodniowego notowania nie pójdzie już wyżej: prowadzący Xanadu - to oczywiste, 3. Jump to the Beat - Stacy Lattisaw, 4. Cupid - I've Loved You for a Long Time - Detroit Spinners, 5. Could You Be Loved - Bob Marley & the Wailers, 6. My Way of Thinking / I Think It's Gonna to Rain - UB40. Tylko dyskotekowa piosenka Use It up & Wear It out z 2. przesunie się za tydzień na 1. miejsce.