Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Edison Lighthouse


 Data notowania: 1970-01-31  (Record Retailer) 
Numer 1: Edison Lighthouse - ''Love Grows (Where My Rosemary Goes)''(Bell) 1091

 

   "Rec. Ret." chart: 24 I-11 IV '70 (12 tyg.), no. 1 31 I-28 II '70 (5 tyg.); 'Billb.' chart: 5. m.

   [Barry Mason, Tony Macauley] Zupełnie nowy wykonawca na liście brytyjskiej - zespół Edison Lighthouse już w drugim tygodniu swego pobytu liście z 12. wchodzi na 1. miejsce. To najszybsza kariera w naszych zestawieniach od czasów najstarszych list. Love Grows (Where My Rosemary Grows) to błaha piosenka, wykonywawana w oryginale przez Jeffa Barry'ego, która swój sukces zawdzięcza w pewnym przynajmniej stopniu szefowi i głównemu wokaliście zespołu - Tony'emu Burrowsowi, znanemu z kilku zespołów, przede wszystkim z dwóch grup II połowy lat 60.: the Ivy League [jej współzałożyciel - John Carter (właśc. John Shakespeare) też wszedł w skład Edison Lighthouse] i z typowej dla 'lata miłości' grupy the Flowerpot Men (przebój z sierpnia 1967 Let's Go to San Francisco). Równocześnie z Edison Lighthouse Burrows, na bazie the Flowerpot Men, założył zespół the White Plains oraz w tym samym czasie - jeden z najpopularniejszych w UK w latach 70. - Brotherhood of Man. Jakby tego było mało, wkrótce z Rogerem Cookiem (to Jonathan z duetu David & Jonathan) jako the Pipkins wylansuje jeden, ale za to znany hit, Gimme Dat Ding.


  


 Data notowania: 1970-02-07  (Record Retailer) 
Numer 1: Edison Lighthouse - ''Love Grows (Where My Rosemary Goes)''(Bell) 1091

   Czterech ważnych wykonawców wchodzi w tym tygodniu na listę; niektórzy kończą swą karierę, inni debiutują. Do tych pierwszych w pewnym stopniu należy zespół Herman's Hermits (tak, tak, latka lecą), który na 32. miejscu prezentuje pierwszą z trzech piosenek w ostatnim roku swego pobytu na liście brytyjskiej - Years May Come, Years May Go. Po raz pierwszy pojawiają się (miejsce 36.) dwaj słynni amerykańscy aktorzy filmowi - Lee Marvin i Clint Eastwood i to na wspólnym SP: Marvin w piosence Wand'rin' Star (za miesiąc dojdzie do szczytu listy!), a Eastwood w I Talk to the Trees. Pełnym debiutantem jest też brytyjska grupa wokalna Tony'ego Burrowsa - the White Plains, śpiewająca My Baby Loves Lovin' (patrz notowanie z ubiegłego tygodnia). Debiutuje też utwór (nie zespół) Something's Burning w wykonaniu Kenny'ego Rogersa & the First Edition.
W lutym 'New Musical Express' wyróżnił najlepsze okładki płyt, wydanych w ubiegłym roku. Wśród nagrodzonych znalazły się Motown Chartbusters (EMI), Stand up - Jethro Tull (Chrysalis), Half Breed - the Keef Hartley Band (Decca) i Tommy - the Who (Track).


  


 Data notowania: 1970-02-14  (Record Retailer) 
Numer 1: Edison Lighthouse - ''Love Grows (Where My Rosemary Goes)''(Bell) 1091

   Dwa nowe utwory wchodzą do pierwszej dziesiątki na miejsce Friends brytyjskiej grupy the Arrival, która z 9. spadła na 11. pozycję i Ruby Don't Take Your Love to Town Kenny'ego Rogersa & the First Edition, którzy z kolei przemieścili się z 7. na miejsce 13. Ta dziesiątka wygląda następująco: 1. Love Grows..., 2. Leavin' on a Jet Plane - Peter, Paul & Mary (najwyżej notowany, ale zarazem ostatni utwór tego folkowego tria na liście brytyjskiej), 3. Let's Work Together - Canned Heat (przeskok z 15. miejsca), 4. Teacher / Witch's Promise - Jethro Tull (wspaniały podwójny SP legendarnego zespołu), 5. Come & Get It - Badfinger (kompozycja Paula McCartney'a użyta w filmie Josepha McGratha The Magic Christian), 6. Reflections of My Life - the Marmalade, 7. Two Little Boys - Rolf Harris (jeden z największych przebojów tego roku zaczyna powoli tracić popularność), 8. Temma Harbour - Mary Hopkin, 9. I'm a Man - Chicago (wspaniały utwór Steve'a Winwooda i Jimmy'ego Millera, który trzy lata wcześniej znalazł się na liście brytyjskiej w oryginalnej wersji the Spencer Davis Group) i 10. Venus - Shocking Blue (ten nadzwyczaj popularny przebój tydzień temu był poza pierwszą dwudziestką - na 21. miejscu).


  


 Data notowania: 1970-02-21  (Record Retailer) 
Numer 1: Edison Lighthouse - ''Love Grows (Where My Rosemary Goes)''(Bell) 1091

   Trzy utwory wykazują wyjątkowy progres popularności: spoza listy dostały się na nią Instant Karma - Lennon, Ono & the Plastic Ono Band (na 7. miejsce) i Raindrops Keep Falling on My Head (na 38.) - B. J. Thomas, o 21 pozycji do góry poszedł United We Stand - Brotherhood of Man (na 19. miejsce), a o 13 - Wand'rin' Star - Lee Marvin (na 5.). O tym ostatnim utworze będzie głośno za dwa tygodnie, o paniach i panach z brytyjskiego Brotherhood of Man - za sześć lat. Tylko w tym tygodniu aż trzy wersje Raindrops Keep Falling on My Head Bacharacha i Davida gościć będą na liście: B. J. Thomasa, a ponadto Bobbie Gentry i ta najsłynniejsza, śpiewana przez swego czasu głośnego playboy'a, jazzującego francuskiego piosenkarza - Sachę Distela.


  


 Data notowania: 1970-02-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Edison Lighthouse - ''Love Grows (Where My Rosemary Goes)''(Bell) 1091

   Na nalepce płyty i w samym notowaniu w zestawieniu pojawia się prawidłowa wersja wykonawcy instrumentalnego utworu Elizabethan Reggae: Boris Gardiner zamiast Byrona Lee (przykra pomyłka wydawców SP z wytwórni Duke). Patrz również notka do zestawienia z 17 I tego roku.
Już drugi SP Cliffa Richarda, po Throw down a Line z ubiegłego roku, sygnowany jest jako Cliff & Hank: Joy of Living. Ten drugi z tego duetu to oczywiście gitarzysta solowy Shadowsów, Hank Marvin. Joy of Living to pięćdziesiąty SP (nie utwór) Cliffa na liście!
Okres rozstań: Davy Jones opuszcza the Monkees, idol nastolatek - Steve Ellis z the Love Affair rozstaje się z zespołem, a Joe Cocker zmienia the Grease Band na the Mad Dogs & Englishmen.