Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Eddy Grant


 Data notowania: 1982-11-13  (Music Week) 
Numer 1: Eddy Grant - ''I Don't Want to Dance''(Ice) ICE 56

 

   'M. W.' chart: 16 X '82-22 I '83 (15 tyg.), no. 1 13-27 XI '82 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 53. m.;
no. 278 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Eddy Grant] Eddy Grant znalazł się po raz drugi na szczycie listy po 14 i pół roku, ale wtedy był gitarzystą i autorem piosenek brytyjskiego zespołu the Equals (przebój Baby Come back). Ten czarnoskóry piosenkarz był synem trębacza z Gujany; urodził się w Plaisance 5 III 1948. W 1972 opuścił rodzimą grupę, aby poświęcić się pracy producenta płyt i szefa własnej wytwórni - Ice. Piosenka I Don't Want to Dance to utwór zdecydowanie taneczny, inspirowany rock'n'rollem i soulem, a głównie rytmami karaibskimi. Największym przebojem Granta zarówno w UK, jak i w USA, był utwór Electric Avenue o problemach, cierpieniach i upokorzeniach kolorowych mieszkańców Wysp Brytyjskich, który osiągnął 2. miejsca na obu rynkach i osiągnął kolejny sukces w remixie w 2001. Eddy Grant odwiedził Polskę w końcu 1985, dając koncerty muzyki reggae z rodzimymi 'rastafarianami'. Wtedy mogliśmy się przekonać, jak daleko jego muzyce do autentycznej muzyki Marley'a.


  


 Data notowania: 1982-11-20  (Music Week) 
Numer 1: Eddy Grant - ''I Don't Want to Dance''(Ice) ICE 56

   Cała pierwsza szóstka na liście zajmuje swoje najwyższe pozycje: 1. I Don't Want to Dance - Eddy Grant, 2. Heartbreaker - Dionne Warwick, 3. Mad World - Tears For Fears, 4. (Sexual) Healing - Marvin Gaye, 5. Theme from 'Harry's Game' - Clannad, 6. Maneater - Daryl Hall & John Oates. Tylko jeden utwór w Top 10 idzie w dół: Do You Really Want to Hurt Me - Culture Club (z 4. na 7. miejsce).


  


 Data notowania: 1982-11-27  (Music Week) 
Numer 1: Eddy Grant - ''I Don't Want to Dance''(Ice) ICE 56

   Po raz ostatni na liście znajduje się piosenka The Day before You Came wykonywana przez Abbę; za niecałe dwa lata nieco wyższą pozycję zajmować ona będzie w wersji zespołu Blancmange. W tym tygodniu Blancmange zajmuje najwyższe miejsce w całej swej karierze: utwór Living on the Ceiling doszedł właśnie do 7. miejsca.