Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Eddie Cochran


 Data notowania: 1960-06-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Eddie Cochran - ''Three Steps to Heaven''(London) HLG 9115

 

   "Rec. Ret." chart: 12 V-18 VIII '60 (15 tyg.), no. 1 23-30 VI '60 (2 tyg.);
inne wersje: Showaddywaddy (2. m. '75);
no. 359. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Eddie Cochran] Eddie Cochran (właśc. Edward Ray Cochrane) zginął w wypadku samochodowym dwa miesiące wcześniej, pod koniec wspólnego tournée z Genem Vincentem po UK (17 IV 1960 w Wiltshire), był więc drugim - po Hollym - wykonawcą, którego utwór znalazł się pośmiertnie na szczycie listy brytyjskiej. Odszedł w wieku niespełna 22 lat (urodzony 3 X 1938 w Oklahomie). Należał do najważniejszych piosenkarzy, kompozytorów i gitarzystów rock'n'rollowych przełomu lat 50. i 60. Tytuł jego własnej piosenki, nagranej w USA w wytwórni London American, miał charakter cokolwiek ironiczny, gdyż Three Steps to Heaven po pierwsze ukazała się tuż po śmierci Cochrana, a po drugie nigdy nie weszła nawet do Top 100 listy "Billboardu". Cochranowi towarzyszy tu dawny zespół Buddy'ego Holly'ego - the Crickets. On sam był błyskotliwym gitarzystą. W tym czasie ukazał się LP The Eddie Cochran Memorial Album. Wracając do tego tragicznego wypadku: policjantem, który pisał wówczas raport był niejaki David Harman, późniejszy członek popularnego zespołu Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich, natomiast Vincenta i Cochrana zastąpili w dalszym tournée Lance Fortune i Jerry Keller. Duża szansa na powtórne 1. miejsce Three Steps to Heaven na liście brytyjskiej zaistniała 15 lat później, niestety, wersja z 1975 zespołu Showaddywaddy dotarła do 2. miejsca, nie mogąc przeskoczyć przeboju sprzed lat w wykonaniu zaskakującego duetu Windsor Davies & Don Estelle. Utwory Cochrana wykonywali ponadto takie sławy muzyki rockowej i pop-rockowej, jak the Who, the Beach Boys, Sex Pistols i Cliff Richard.

   Tuż za Cochranem znalazł się podwójny (tylko w UK) SP Connie Francis - Mama / Robot Man. Pierwsza piosenka to znana włoska ballada, którą piosenkarka umieściła na swym LP - Italian Favorites. W USA stroną 'B' była kompozycja Paula Anki - Teddy. Robot Man natomiast nigdy nie został wydany w USA. Ten z kolei napisany został przez Sylvię Dee, autorkę m. in. wielkiego przeboju Nata 'King' Cole'a - Too Young.


  


 Data notowania: 1960-06-30  (Record Retailer) 
Numer 1: Eddie Cochran - ''Three Steps to Heaven''(London) HLG 9115

 

   UWAGA - notka do 5. utworu 1960: [Handy Man - Jimmy Jones (MGM 1051), "Rec. Ret." chart: 17 III-4 VIII '60, 18 VIII-1 IX '60 (24 tyg.), no. 1 -, najw. poz. 3.; "Billb." chart: 2. m.; inne wersje: Del Shannon (36. m. '64)].

   UWAGA - komentarz do 5. utworu 1960: [Jimmy Jones, Otis Blackwell] Od dawna jeden artysta nie miał dwóch utworów w pierwszej dziesiątce, lecz dzięki wielkiemu skokowi z 18. na 2. miejsce piosenki Good Timin' dokonał tego Amerykanin Jimmy Jones. Ten drugi utwór to Handy Man z 9. pozycji, pozostający na liście od 14 tygodni. Śpiewający ostrym, żeby nie powiedzieć histerycznym falsetem, czarnoskóry piosenkarz z Alabamy napisał ten wielki przebój ze słynnym Otisem Blackwellem i nagrał jego pierwszą wersję w 1956 z grupą the Sparks of Rhythm. Druga wersja powstała w 1959, tu Jonesowi towarzyszy dobrze znana grupa sesyjna the Cues (np. z nagrania Dream Lover Bobby'ego Darina). Stała się ona jednym z najpopularniejszych utworów w UK w 1960. Na listę amerykańską Handy Man powracał dwukrotnie: w 1964 w wykonaniu Dela Shannona i w 1977 - Jamesa Taylora. Zdaniem wielu krytyków istnieje wiele muzycznych podobieństw, mówiąc eufemistycznie, pomiędzy tą piosenką a wielkim przebojem Culture Club Karma Chameleon.