Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Donna Summer


 Data notowania: 1977-07-23  (Music Week) 
Numer 1: Donna Summer - ''I Feel Love''(GTO) GT 100

 

   

'M. W.' chart: 9 VII-17 IX '77 (11 tyg.), no. 1 23 VII-13 VIII '77 (4 tyg.), no. 58. listy brytyjskiej wszech czasów; 'Billb.' chart: 6. m.;
inne wersje: Donna Summer - remix (21. m. '82), Bronski Beat & Marc Almond - I Feel Love (Medley) (3. m. '85), Messiah featuring Precious Wilson (19. m. '92), Donna Summer - re-recording (8. m. '95), Vanessa-Mae (41. m. '97);
no. 34. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Donna Summer, Giorgio Moroder, Pete Bellotte] Blisko 29-letnia (urodziła się 31 XII 1948 w Massachussetts) Donna Summer (właśc. Ladonna Gaines-Sommer) rozpoczynała śpiewanie w chórze kościelnym, później brała udział w monachijskim wystawieniu musicalu Hair i wiedeńskim - opery Porgy & Bess. Za namową znanego producenta i kompozytora Giorgio Morodera zainteresowała się muzyką graną w dyskotekach i zaczęła wykonywać m. in. utwory Isaaca Hayesa i Barry'ego White'a przy użyciu syntezatorów i obowiązkowo zaprogramowanej perkusji, co dawało charakterystyczny dla disco efekt głuchej wibracji. To wszystko, plus niezwykle zmysłowy głos Donny i sposób wykonywania piosenek, imitujący doznania erotyczne (orgiastyczne westchnienia i jęki), zawojowało bywalców dyskotek na całym świecie i przyniosło jej tytuł 'Królowej muzyki disco'. W takim duchu wykonane były jej pierwsze światowe przeboje, zrealizowane przez Morodera: Love to Love You Baby i właśnie I Feel Love. Summer nie zyskała jednak sympatii krytyków, którzy uważali jej twórczość za pozbawioną dobrego smaku i za nieudolne naśladowanie the Supremes i the Ronettes. Wkrótce wokalistka przeszła religijną metamorfozę, co spowodowało zwrot w kierunku muzyki soul i pieśni gospel. Przez 30 lat pobytu na liście brytyjskiej, czyli od 1970, wprowadziła na listę około 40 przebojów! W USA pod koniec lat 70. znalazło się osiem jej piosenek w Top 5 amerykańskiej listy 'Billboardu'; była też pierwszą kobietą, której trzy kolejne LPs doszły na 1. miejsce listy albumów.

   Trzeci tydzień na swym najwyższym, 26. miejscu, znajduje się piosenka I Just Wanna Be Your Everything, śpiewana przez jednego z braci Gibb z zespołu the Bee Gees - Andy'ego. W USA ten utwór znajdzie się na 1. pozycji listy "Billboardu".


  


 Data notowania: 1977-07-30  (Music Week) 
Numer 1: Donna Summer - ''I Feel Love''(GTO) GT 100

   W pierwszej czterdziestce mamy sześć byłych lub przyszłych nos. 1: I Feel Love - Donna Summer (1. miejsce), Angelo - Brotherhood of Man (4.), So You Win Again - Hot Chocolate (5.), Float on - the Floaters (16.), Show You the Way to Go - the Jacksons (24.) i Lucille - Kenny Rogers (38.).
Pomimo dobrej reklamy w radiu i TV i stałej obecności na falach eteru, trzeci SP zespołu Sex Pistols - Pretty Vacant dochodzi w tym tygodni zaledwie do 6. pozycji, a więc nie przebije wysokiego miejsca cenzurowanego i ograniczanego w emisji God Save the Queen. Natomiast słynny zespół pop-soulowy Lionela Richiego - the Commodores znalazł się po raz pierwszy w Top 10: wykonywany przez niego utwór Easy właśnie wszedł z 20. na 10. miejsce. To ta sama piosenka, którą później do swego repertuaru włączyła grupa Faith No More.


  


 Data notowania: 1977-08-06  (Music Week) 
Numer 1: Donna Summer - ''I Feel Love''(GTO) GT 100

   W Top 20 raptem dwa utwory zajmują swą najwyższą lokatę: prowadzący I Feel Love i zajmujący 6. pozycję We're All Alone w wykonaniu Rity Coolidge. Patrząc na pierwszą piątkę, śpiewany na 2. miejscu przez Brotherhood of Man Angelo za dwa tygodnie wejdzie na szczyt listy, 3. na liście Ma Baker grupy Boney M właśnie spadł z 2. pozycji, So You Win Again zespołu Hot Chocolate (4.) to poprzedni no. 1, a zajmujący 5. miejsce Fanfare for the Common Man tria Emerson, Lake & Palmer trzy tygodnie temu zajmował 2. pozycję.


  


 Data notowania: 1977-08-13  (Music Week) 
Numer 1: Donna Summer - ''I Feel Love''(GTO) GT 100

   LP grupy Fleetwood Mac - Rumours to najdłużej przebywający brytyjski album płytowy na amerykańskiej liście "Billboardu". Nie przełożyło się to jednak na sukcesy znajdujących się na nim piosenek; największy sukces odniosła Dreams, śpiewana przez jedną z dwóch wokalistek zespołu - Stevie Nicks. Właśnie w tym tygodniu przeżywa swój szczyt, osiągając 24. miejsce.