Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Don McLean


 Data notowania: 1972-06-17  (Record Retailer) 
Numer 1: Don McLean - ''Vincent''(United Artists) UP 35359

 

   'Rec. Ret.' chart: 13 V-19 VIII '72 (15 tyg.), no. 1 17-24 VI '72 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 12. m.

   [Don McLean] Vincent to piosenka Dona McLeana (urodzony 2 X 1945 w New Rochelle, stan Nowy Jork) o Vincencie Van Goghu. Jest to też pierwszy z dwóch jedynie utworów poświęconych malarzom, które doszły na sam szczyt listy brytyjskiej. Ta rzeczywiście przepiękna, nastrojowa ballada o wiele lepiej radziła sobie w UK, niż w rodzinnych USA, gdzie nie znalazła wielu wielbicieli. To ten utwór ugruntował sławę McLeana jednego z najbardziej utalentowanych i obiecujących śpiewających autorów i dowiodła, że przypuszczenia, że jest jednym z wielu piosenkarzy jednego ogromnego przeboju, były niesłuszne. Zresztą ten 'ogromny przebój', czyli American Pie, w UK doszedł 'tylko' do 2. pozycji; na sam szczyt listy wyniosła go dopiero w roku 2000 Madonna.

   Do 12. miejsca dochodzi Diana Ross z piosenką Doobedood'ndoobe Doobedood'ndoobe. To pierwsza po czterech kolejnych poprzednich utworach w Top 10, która nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Szkoda, byłby to najdłuższy najbardziej nonsensowny tytuł w czołówce listy.


  


 Data notowania: 1972-06-24  (Record Retailer) 
Numer 1: Don McLean - ''Vincent''(United Artists) UP 35359

   W pierwszej dziesiątce tylko dwóch wykonawców nigdy nie znajdowało się na 1. miejscu: the Drifters (At the Club / Saturday Night at the Movies na 5. miejscu) i Lindisfarne (Lady Eleanor na 10.). Pozostali to: Don McLean, Slade (Take Me bak 'ome na 2. miejscu), Michael Jackson (Rockin' Robin na 3.), T. Rex (Metal Guru na 4.), Gary Glitter [Rock & Roll (Parts 1 & 2) na 6.], the Move (California Man na 7.), Sweet (Little Willy na 8.) i Wings (Mary Had a Little Lamb na 9.).
W czerwcu ukazało się rockowe arcydzieło Davida Bowiego, album The Rise & Fall of Ziggy Stardust & the Spiders from Mars (RCA) o niezwykłym przybyszu z innej planety, mającym ostrzec ludzkość przed zbliżającą się zagładą. W Top 20 znalazła się jedna piosenka z tej płyty - Starman (10. miejsce 29 VII 1972).
W czerwcu zawalił się most na rzece Tallahatchie w USA. Jaki to ma związek z listami przebojów? Otóż o tym moście śpiewała Bobbie Gentry w swym przeboju sprzed pięciu lat - Ode to Billie Joe (na liście brytyjskiej od 13 IX do 6 XII 1967).


  


 Data notowania: 1980-06-21
Numer 1: Don McLean - ''Crying''(EMI) 5051

 

   'M. W.' chart: 10 V-9 VIII '80 (14 tyg.), no. 1 21 VI-5 VII '80 (3 tyg.); 'Billb.' chart: 5. m.;

inne wersje: Roy Orbison - Cryin' (25. m. '61), Roy Orbison (duet with kd lang) (13. m. '92)

   [Roy Orbison, Joe Melson] Don McLean to przede wszystkim autor legendarnego peanu na cześć Buddy'ego Holly'ego - American Pie. Później nagrał utwór swego idola - Everyday. A z kolei jemu poświecona była słynna kompozycja Killing Me Softly with His Song, którą jeko pierwsze śpiewały Lori Lieberman i Roberta Flack. Ten niezwykły klubowy i wędrowny artysta często wracał do prekursorów rock'n'rolla. Crying to dawna piosenka Roy'a Orbisona, którą Don McLean nagrał w... 1978.

   W wieku 56 lat zmarł niemiecki szef orkiestry tanecznej - Bert Kaempfert. Był m. in. producentem pierwszych, hamburskich nagrań Beatlesów.


  


 Data notowania: 1980-06-28  (Music Week) 
Numer 1: Don McLean - ''Crying''(EMI) 5051

   Rzadka sytuacja! Na pierwszą czwórkę w tym tygodniu składają się utwory nagrane wyłącznie przez wykonawców amerykańskich: 1. Don McLean, 2. Lipps Inc. (Funky Town), 3. Roberta Flack & Donny Hathaway (Back Together Again) i 4. Mash [Theme from 'M*A*S*H*' (Suicide Is Painless)].


  


 Data notowania: 1980-07-05  (Music Week) 
Numer 1: Don McLean - ''Crying''(EMI) 5051

   Stale popularne są podwójne SPs. Niedawno na liście brytyjskiej gościliśmy takie płyty, wydane przez the Jam, UB40 i the Gibson Brothers, a w tym tygodniu znajdują się cztery nowe: Simon Templar / Two Pints of Lager & a Packet of Crisps Please brytyjskiego zespołu męskiego Splodgenessabounds (7. miejsce), My Way of Thinking / I Think It's Going to Rain znów UB40 (8. miejsce), Rat Race / Rude Boys outa Jail znakomitych chłopaków 'z firmy' the Specials (33. miejsce) i A Lover's Holiday / Glow of Love amerykańskiej mieszanej wokalno-instrumentalnej grupy rhythm'n'bluesowej - Change (35. miejsce).