Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Dickie Valentine


 Data notowania: 1955-01-07  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine + Stargazers (the) - ''Finger of Suspicion''(Decca) F 10394

 

   "NME" chart: 17 XII '54-25 III '55 (15 tyg.), no. 1 7 I '55, 21-28 I '55 (3 tyg.);
Dickie Valentine - no. 343 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Paul Mann, Al Lewis] Label: Dickie Valentine with the Stargazers. Jeden z największych idoli nastolatek w tamtych latach, londyńczyk Dickie Valentine (właśc. Richard Brice), zajął wreszcie 1. miejsce na liście przebojów w UK. Valentine zyskał rozgłos jeszcze jako chłopiec (urodził się w Londynie 4 XI 1929), gdy od końca lat 40. śpiewał w orkiestrze Teda Heatha. Potem, w 1954, zabłysnął jako solista w nowojorskim programie TV Eda Sullivana, a następnie wziął udział w prestiżowym Royal Variety Performance. W czasie, gdy rosła popularność Finger of Suspicion, przez dwa tygodnie występował nadzwyczaj gorąco przyjmowany w słynnym londyńskim "Palladium", w którym - co ciekawe - w młodości pracował jako goniec. Z tym utworem wiąże się pewne nieporozumienie: piosenkarz uparcie zaprzeczał jakoby jego nagranie było coverem utworu Amerykanki Jane Froman twierdząc, że jego wersja była wcześniejsza. Dickie Valentine zmarł 6 V 1971.

   W pierwszym tygodniu na liście brytyjskiej pojawia się nagranie Dave'a Myersa i Maxa C. Freedmana, które zmieni oblicze całej muzyki młodzieżowej: (We're Gonna) Rock around the Clock w wykonaniu Billa Haley'a & his Comets (Haley - voc i rh g, Danny Cedrone - l g, Johnny Grande - p, Billy Williamson - steel g, Joey D'Ambrosia - ts, Marshall Lytle - double b i Billy Gussack - dr), na SPs innych wytwórni tytułowane często Rock around the Clock. Na razie spędzi ono na liście zaledwie dwa tygodnie, dochodząc tylko do 17. pozycji. Jednak to ten utwór wprowadzi słowo "rock" do muzycznego środowiska angielskiego, ale przede wszystkim dziewięć miesięcy później, po pojawieniu się w kontrowersyjnym wówczas filmie Blackboard Jungle, stanie się zegarową bombą zapalającą dla rock'n'rollowego szaleństwa na całym świecie. Tykania tej bomby przez pierwsze pół roku nikt nie usłyszał, dlatego też przez ten czas charakter listy brytyjskiej pozostanie niezmieniony.


  


 Data notowania: 1955-01-21  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine + Stargazers (the) - ''Finger of Suspicion''(Decca) F 10394

   Valentine ze Stargazersami ponownie na 1. miejscu, ale prawdziwą sensacją staje się debiutujący na liście brytyjskiej Tennessee Ernie Ford z jednym z największych przebojów na liście Give Me Your Word. Drugi tydzień na 2. miejscu Billy Eckstine śpiewa No One But You: doskonała piosenka, doskonała interpretacja! Eckstine krótko przedtem otrzymał specjalną nagrodę po sprzedaniu 10 mln. SPs w firmie MGM. No One But You był w ogóle pierwszym przebojem tego świetnego wokalisty w UK; pochodził z filmu Lany Turnera - The Flame & the Flesh. Eckstine zmarł 8 III 1993.


  


 Data notowania: 1955-01-28  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine + Stargazers (the) - ''Finger of Suspicion''(Decca) F 10394

   To ostatni tydzień piosenki Finger of Suspicion na 1. miejscu. Od tej chwili będzie ona przesuwać się w dół co tydzień o jedno miejsce - aż do 5. tak, że 25 II znajdzie się właśnie na 5. pozycji (następne miejsca tego utworu to kolejno: 5., 4., 9. i 25 III - 17.).
Na liście pojawia się Softly Softly, piosenka śpiewana przez Ruby Murray. Ta nieśmiała dziewiętnastolatka z Belfastu o charakterystycznym nosowym głosie absolutnie dominowała w UK w 1955: od chwili pojawienia się na liście 3 XII 1954 z utworem Heartbeat do końca maja 1955 miała w każdym tygodniu przynajmniej jeden utwór w pierwszej dziesiątce, a ogółem wprowadziła na listę przebojów NME siedem piosenek. Chyba do nikogo w tym właśnie roku nie pasowało lepiej określenie 'overnight senasation', jak do Murray. Zaledwie w ciągu trzech miesięcy od debiutu na liście 'NME' miała na niej równocześnie (!) pięć utworów (Heartbeat, Softly Softly, Happy Days & Lonely Nights, Let Me Go Lover i If Anyone Finds This, I Love You). Heartbeat był jej drugim SP, ale pierwszym przebojem na listach; w nagraniu uczestniczyła orkiestra Ray'a Martina. Wcześniej nagrany był w USA przez Karen Chandler a.k.a. Eve Young, a w UK przez Litę Rozę. Mając 19 lat, Murray wymieniła Joan Regan w najpopularniejszym programie TV - Quite Contrary.

The NME wychodzi w nakładzie 100 tys. egzemplarzy i staję największym magazynem muzycznym na świecie.


  


 Data notowania: 1955-12-16  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine - ''Christmas Alphabet''(Decca) F 10628

 

   "NME" chart: 25 XI '55-6 I '56 (7 tyg.), no. 1 16-30 XII '55 (3 tyg.);
no. 343 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Buddy Kaye, Jules Loman] Label: Dickie Valentine with Johnny Douglas & his Orchestra. Ładna wersja Valentine'a tej miłej dla ucha bożonarodzeniowej kompozycji Buddy'ego Kaye'a przyniosła piosenkarzowi duży sukces i spowodowała zupełne pominięcie oryginalnego wykonania McGuire Sisters. W 1991 utwór ten wznowił Cliff Richard niewykluczone, że pod wpływem swego ówczesnego menadżera Davida Valentine'a, który był... bratem Dickiego.


  


 Data notowania: 1955-12-23  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine - ''Christmas Alphabet''(Decca) F 10628

   Mimo ostrego ataku rock'n'rolla, wielka popularność utworów w starym stylu sweet music nie mija. W tym tygodniu nie tylko na czele znajduje się klasyk takiego gatunku, ale na listę wchodzą dwa kolejne: Bluebell Polka w wykonaniu brytyjskiego zespołu tanecznego Jimmy'ego Shanda i Never Do a Tango with an Eskimo, śpiewany przez Almę Cogan. Był to ostatni utwór w brytyjskiej Top 10 tej popularnej i lubianej piosenkarki, choć wcale nie koniec kariery: do końca dekady zdołała umieścić jeszcze 11 utworów w Top 40.


  


 Data notowania: 1955-12-30  (New Musical Express) 
Numer 1: Dickie Valentine - ''Christmas Alphabet''(Decca)  F 10628

   

   Koniec roku - tydzień podsumowań, w tym tygodniu publikowana jest, wyjątkowo, lista 25-ciu najpopularniejszych utworów. Największą sensacją był pierwszy wielki przebój rock'n'rollowy (We're Gonna) Rock around the Clock Billa Haley'a & his Comets. Na liście brytyjskiej pojawiał się w ośmiu "podejściach" aż do maja 1974, przebywał na niej w sumie 57 tygodni (tylko trzech wykonawców wyprzedza go pod tym względem), a jako utwór, gdyby wziąć pod uwagę wszystkie trzy pozostałe wersje - 70 tygodni. Drugim wielkim przebojem roku był bezwzględnie Rose Marie Slima Whitmana: 11 tygodni na 1. miejscu to osiągnięcie, które plasuje tę piosenkę w pierwszej piątce wszech czasów listy brytyjskiej, a spośród tych, które bez żadnych przerw okupowały szczyt listy, nawet w pierwszej trójce. Eddie Calvert swój drugi utwór na liście wprowadza, podobnie jak pierwszy, na 1. miejsce! Największym przebojem gwiazdkowym jest, oczywiście, prowadzący na liście Christmas Alphabet Dickiego Valentine'a. Wg NME za najlepszego piosenkarza uznano właśnie Dickiego Valentine'a, piosenkarkę - Ruby Murray, a za najlepszą grupę wokalną - the Stargazers. I jeszcze jeden specyficzny "rekord". 10 VI po raz ostatni w tym roku na liście znajdowała się wspaniała Eartha Kitt (Under the Bridges of Paris), następnym razem usłyszymy ją tu dopiero za 28 lat i 170 dni: 3 XII 1983 (Where Is My Man).

Bilans roku:

utwór roku: (We're Gonna) Rock around the Clock - Bill Haley & his Comets,

wykonawca roku: Ruby Murray,

najpopularniejsze utwory: 1. (We're Gonna) Rock around the Clock - Bill Haley & his Comets, 2. Give Me Your Word - Tennessee Ernie Ford, 3. Cherry Pink (& Apple Blossom White) - Eddie Calvert, 4. Cool Water - Frankie Laine with the Mellomen, 5. Softly Softly - Ruby Murray,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Ruby Murray, 2. Dickie Valentine, 3. Frankie Laine, 4. David Whitfield, 5. Jimmy Young,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: (We're Gonna) Rock around the Clock - Bill Haley & his Comets (4. miejsce), Give Me Your Word - Tennessee Ernie Ford (50. miejsce),

golden SP: (We're Gonna) Rock around the Clock - Bill Haley & his Comets,

SPs Ruby Murray: Heartbeat (3. miejsce), Softly Softly (1. miejsce), Happy Days & Lonely Nights (6. miejsce), Let Me Go Lover (5. miejsce), If Anyone Finds This I Love You (4. miejsce, ...with Anne Warren), Evermore (3. miejsce), I'll Come When You Call (6. miejsce).