Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Dexy's Midnight Runners


 Data notowania: 1980-05-03  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Geno''(Late Night Feelings) R 6033

 

   'M. W.' chart: 22 III-21 VI '80 (14 tyg.), no. 1 3-10 V '80 (2 tyg.);
no. 337. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Kevin Rowland, Al Archer] Dexy's Midnight Runners to post-punkowy zespół z Birmingham, który - po wielokrotnych zmianach składu - rozpadł się w 1987. Pod koniec lat 70. koncertował u boku bardzo wówczas popularnych the Specials, jednak natchnienia szukał w muzyce... soulowej. Lider Dexy's Midnight Runners, gitarzysta i wokalista Kevin Rowland (urodzony 7 VIII 1953 w Wolverhampton), napisał piosenkę Geno dla uczczenia znanego amerykańskiego wykonawcy soulowego - Geno Washingtona. To drugi SP w działalności zespołu.


  


 Data notowania: 1980-05-10  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Geno''(Late Night Feelings) R 6033

   Pierwsza piątka składa się w tym tygodniu z wykonawców, którzy już byli lub będą na szczycie listy: 1. Dexy's Midnight Runners, 2. Johnny Logan (What's Another Year), 3. Paul McCartney (Coming up), 4. Blondie (Call Me) i 5. David Essex (Silver Dream Machine).


  


 Data notowania: 1982-08-07  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Come on Eileen''(Mercury) DEXYS 9

 

   'M. W.' chart: 3 VII-23 X '82 (17 tyg.), no. 1 7-28 VIII '82 (4 tyg.); UK Golden Disc; 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 337 wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Kevin Rowland, Limmy Patterson, Kevin Adams] Label: Dexys Midnight Runners with the Emerald Express. Ten największy przebój w całej swej karierze Kevin Rowland i jego Dexy's Midnight Runners nagrali w zmienionym składzie podstawowym i rozszerzonym o sekcję smyczkową - the Emerald Express, czyli Helen O'Harę, Steve'a Brennana i Rogera McDuffa. Come on Eileen pochodziło z czasu, gdy Rowland łączył stare tematy pop-soulowe z irlandzka muzyką ludową. Na koncertach obowiązywały zespół cygańskie apaszki, kolczyki, trzydniowy zarost i skórzane kamizelki. To trzeci w tym roku utwór, który doszedł do szczytu list zarówno w UK, jak i w USA (po Don't You Want Me i Ebony & Ivory). To również najlepiej sprzedający się SP w UK w 1982. W latach 90. Rowland uzależnił się od kokainy, popadł w ogromne długi i utrzymywał się z zasiłku dla bezrobotnych; w 1996 rozpoczął skuteczną walkę z nałogiem i podpisał kontrakt z firmą Creation. Część pozostałych członków Dexy's Midnight Runners utworzyła zespół the Bureau, a keyboardzista Mick Talbot został członkiem the Style Council.


  


 Data notowania: 1982-08-14  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Come on Eileen''(Mercury) DEXYS 9

   Po wielkim singlowym sukcesie Another Brick in the Wall (Part 2) Pink Foyd dopiero teraz wydają następny SP. Sukces na miarę poprzednio na pewno to nie był. When the Tigers Broke Free w drugim tygodniu pobytu na liście dochodzi do 39. miejsca i... nie pójdzie już wyżej.
Również swój pułap (30. miejsce) osiągają David Sylvian z grupy Japan i Riuichi Sakamoto z zespołu the Japanese Yellow Magic Orchestra. Obaj wydają podwójny SP, sygnując go Sylvian Sakamoto: Bamboo Houses / Bamboo Music (pierwszy utwór Sylviana, drugi - Sakamoto).


  


 Data notowania: 1982-08-21  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Come on Eileen''(Mercury) DEXYS 9

   'Filmowe' notowanie! Na 2. i 3. pozycji tematy z filmów: Eye of the Tiger z Rocky III (Survivor) i Fame z filmu pod tym samym tytułem (Irene Cara). Na 16. miejscu mamy temat z serialu, nadawanego przez Thames ITV, Arthur Daley ('Es Alright), w wykonaniu the Firm. Do pierwszej czterdziestki (26. miejsce) wchodzi pierwszy z serii czterech utworów z Fame - Hi-Fidelity, ale tym razem w wykonaniu grupy dziecięcych aktorów-wokalistów, ukrywającej się pod szyldem Kids From 'Fame'; tę piosenkę śpiewają wraz z Valerie Landsberg. Wreszcie również z filmu (Brimstone & Treacle) pochodzi pierwszy solowy przebój Stinga na liście brytyjskiej - Spread a Little Happiness (31. miejsce). W oryginale śpiewał go Binnie Hale. Natomiast John Wayne Is Big Leggy, grany i śpiewany przez duet Haysi Fantayzee (16. miejsce), nie był nigdy na żadnej filmowej ścieżce dźwiękowej. Haysi Fantayzee to brytyjska para producencko-wokalna - Jeremy Healy i Kate Garner.


  


 Data notowania: 1982-08-28  (Music Week) 
Numer 1: Dexy's Midnight Runners - ''Come on Eileen''(Mercury) DEXYS 9

   Aż pięć nowości w Top 20: 5. miejsce Save a Prayer - Duran Duran (z 27. miejsca), 7. Hi-Fidelity - Kids From 'Fame' featuring Valerie Landsberg (z 26.), 10. Nobody's Fool - Haircut 100 (z 33.), 19. Walking on Sunshine - Rocker's Revenge featuring Donnie Calvin (z 37.) i 20. White Boys & Heroes - Gary Numan (debiut na liście). Ten ostatni nie podniesie się już ani o jedno oczko, a za trzy tygodnie spadnie z listy (następne pozycje: 20., 25., 37.).
W Polsce, w samym epicentrum stanu wojennego, odbyły się koncerty świetnej brytyjskiej grupy punkowej - UK Subs (6 SPs i jeden EP na liście brytyjskiej w okresie od 23 VI do 16 V 1979). Przesłanie koncertów było wyraźne: poparcie dla 'Solidarności'. Polską grupą supportującą była Brygada Kryzys.