Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Deniece Williams


 Data notowania: 1977-05-07  (Music Week) 
Numer 1: Deniece Williams - ''Free''(CBS) 4978

 

   

'M. W.' chart: 2 IV-4 VI '77 (10 tyg.), no. 1 7-14 V '77 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 25. m.;

inne wersje: Will Downing (58. m. '88), Chante Moore (69. m. '95)   [Deniece Williams, Hank Redd, Nathan Watts, Susaye Greene] Deniece Williams (właśc. D. Chandler) od dzieciństwa żyła muzyką, słuchając pieśni gospel w kościele w swej rodzinnej miejscowości Gary w stanie Indiana. Wzorem dla niej jako piosenkarki stały się wkrótce Carmen McRae, którą podziwiała za nadzwyczajne umiejętności wokalne i Nancy Wilson, uosobienie klasy artystycznej i elegancji, a także matka, również piosenkarka. Na początku lat 70. śpiewała w zespole wokalnym, towarzyszącym Steviemu Wonderowi. W 1975 opuściła rodzinne strony i związała się z Mauricem Whitem, producentem Earth Wind & Fire. Pod jego kierunkiem stała się całkowicie niezależną artystką i podnosiła swe umiejętności. Wówczas wydała swój pierwszy album - This Is Niecey. Z tej płyty pochodzi jej największy przebój - Free, wyjątkowo osobista piosenka, odnosząca się do stawianych jej ograniczeń artystycznych w pierwszej wytwórni płytowej, w której się znalazła. Dorównują temu utworowi pod względem oryginalności przepiękny Cause You Love Me Baby i wysoko notowany na liście brytyjskiej That's What Friends Are for.

   Na liście debiutuje jedna z najpopularniejszych i najważniejszych punkowych grup brytyjskich lat 80. - the Jam. Piosenka In the City z identycznie zatytułowanego albumu stanie się prawdziwym hymnem niezależnej młodzieży brytyjskiej końca lat 70. Na liście 'Music Week' 4 VI dojdzie jednak zaledwie do 40. miejsca.


  


 Data notowania: 1977-05-14  (Music Week) 
Numer 1: Deniece Williams - ''Free''(CBS) 4978

   Jeden z najsłynniejszych rockowych zespołów amerykańskich, grawitujący w stronę country- folk- bluesa, the Eagles doszedł w tym tygodniu do swej najwyższej pozycji ma liście brytyjskiej - do 8. miejsca. Utwór, który wywindował ich tak wysoko, to oczywiście słynny Hotel California. Ta przesycona klimatem muzyki karaibskiej i meksykańskiej ballada zawiera w swej środkowej części jedną z najpiękniejszych solówek gitarowych w dziejach rocka; grana ona jest przez dwóch gitarzystów: Dona Feldera i Joego Walsha. Twórca i lider zespołu Jethro Tull - Ian Anderson, wytknął muzykom the Eagles zbyt duże podobieństwo melodii 'Hotelu' do jego utworu z drugiego albumu - We Used to Know.