Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Del Shannon


 Data notowania: 1961-06-29  (Record Retailer) 
Numer 1: Del Shannon - ''Runaway''(London) HLX 9317

 

   'Rec. Ret.' chart: 27 IV-14 IX '61 (22 tyg.), no 1 29 VI-13 VII (3 tyg.); 'Billb.' chart: 1. m.;
no. 156. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Del Shannon, Max Crook] Pierwszy utwór na listach przebojów i od razu no. 1 po obu stronach Atlantyku. Współautorem Runaway, tego najpopularniejszego utworu w UK w 1961, był sam wykonawca - pochodzący z Michigan, urodzony 30 XII 1934, Del Shannon (właśc. Charles Westover) wraz z keyboardzistą towarzyszącego mu zespołu, Maxem Crookiem. Shannon zwykł mawiać, że jest to utwór autobiograficzny, gdyż od dzieciństwa uciekał od przeszłości i zamykał się na teraźniejszość. Głównym jego temat jest, jak zwykle u Shannona, nie zrozumiana i nie odwzajemniona miłość. W każdym utworze najlepiej rozpoznawalny był zawsze świetny, bardzo charakterystyczny falset Shannona, w Runaway dodać trzeba jeszcze dźwięk musitronu Crooka (jakby prekursor syntezatora), który zajął miejsce fortepianu, w połączeniu z przejmującym falsetem Shannona dawało to efekt iście niepowtarzalny i niesamowity. I to było dodatkową cechą rozpoznawczą tego wielkiego przeboju lat 60. Jego popularność wzrosła dodatkowo po wykorzystaniu go w kapitalnym studium obyczajowym młodzieży amerykańskiej lat 50., filmie George'a Lucasa - American Graffity oraz w czołówce serialu TV Michaela Manna - Crime Story. Tragicznie pesymistyczne jego piosenek były dokładnym odzwierciedleniem jego życia; w konsekwencji - Shannon popełnił samobójstwo 8 II 1990.

   Od chwili, gdy opublikowano pierwsza listę Top 50, czyli od 10 III 1960, w pierwszej czterdziestce nie ma ani jednej nowości!


  


 Data notowania: 1961-07-06  (Record Retailer) 
Numer 1: Del Shannon - ''Runaway''(London) HLX 9317

   Ricky Nelson dochodzi do najwyższej pozycji na liście brytyjskiej w całej swej karierze: podwójny SP Hello Mary Lou / Travellin' Light znalazł się na 2. miejscu, jednak ani w tym, ani w przyszłym tygodniu nie uda mu się 'przebić' rodaka z USA. No. 40. to piosenka Tommy'ego Coopera - Don't Jump off the Roof Dad. Dzięki temu lokalna, bliżej nikomu nie znana amerykańska wytwórnia płyt Palette znalazła się ten jeden jedyny raz na liście 'Rec. Ret.'. W tym czasie krytycy muzyczni ogłaszają nagranie zespołu Vince Taylor & the Playboys - Brand New Cadillac za najlepszy angielski utwór po Move It Cliffa Richarda i Shakin' All over Johnny'ego Kidda & the Pirates. Ten mało w końcu istotny fakt jest tylko pretekstem dla dwóch informacji. Primo: Brand New Cadillac znalazł się 18 lat później na słynnym podwójnym albumie Clashów - London Calling, secundo: towarzyszące Taylorowi trio the Playboys to Tony Sheridan - g (śpiewał z Beatlesami podczas ich koncertów w Hamburgu), Brian 'Licorice' Locking - b i Brian Bennett - dr (obaj wkrótce weszli w skład zespołu the Shadows).


  


 Data notowania: 1961-07-13  (Record Retailer) 
Numer 1: Del Shannon - ''Runaway''(London) HLX 9317

   Po raz ostatni na liście znajdują się utwory jeszcze niedawno na niej prowadzące: instrumentalny On the Rebound Floyda Cramera i nawiązujący do jazzu tradycyjnego lat 20. i 30. You're Driving Me Crazy Brytyjczyków z the Temperance Seven.