Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Dean Martin


 Data notowania: 1956-02-17  (New Musical Express) 
Numer 1: Dean Martin - ''Memories Are Made of This''(Capitol) CL 14523

 

   "NME" chart: 10 II-25 V '56 (16 tyg.), no 1 17 II-9 III '56 (4 tyg.); "Billb." chart: 1. m.;
inne wersje: Dave King featuring Keynotes (5. m. '56), Val Doonican (11. m. '67);
no. 131. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Terry Gilkyson, Richard Dehr, Frank Miller] Urodzony 7 VI 1917 w Ohio, Dean Martin (właśc. Dino Crocetti) nagrał tę piosenkę wkrótce po ostrym zakończeniu 10-letniej współpracy z komikiem filmowym Jerrym Lewisem. Był to jedyny jego no. 1 zarówno w UK, jak i w USA, napisany został przez członków grupy wokalnej the Easy Rider, która zresztą towarzyszyła Martinowi w tle. Był on oczywiście znany również jako aktor filmowy i kabaretowy oraz prezenter. Należał do słynnej grupy Franka Sinatry - 'Rat Pack'. Na liście brytyjskiej pojawiał się w ciągu 46 lat: po raz ostatni był na niej słyszany 21 VIII 1999 w reedycji swego przeboju z 1954 - Sway. Zmarł 25 XII 1995.

   Wytwórnią, która dominuje na liście brytyjskiej, jest Capitol, wydawca na ogół dość błahych produkcji, czego przykładem może być właśnie utwór prowadzący, a także The Ballad of Davy Crockett Tennesseego Erniego Forda, wspomniane Zambesi Lou Buscha (czyli Joego "Fingers" Carra), a nawet Love & Marriage i (Love Is) The Tender Trap Franka Sinatry i Dreams Can Tell a Lie Nata "King" Cole'a. Drugą wytwórnią, która niespodziewanie odnosi spore sukcesy jest Parlophone, a to dzięki kompozycjom George'a Martina i ich wykonawcom, popularnym postaciom telewizyjnym: węgierskiej (!) piosenkarce Eve Boswell (Pickin' a Chicken), późniejszemu wydawcy Beatlesów Dickowi Jamesowi (Robin Hood) i Irlandczykowi Eamonowi Andrewsowi wraz z orkiestrą i chórem Rona Goodwina [Shifting Whispering Sands (Parts 1 & 2)], którego zresztą wtedy na liście nie było już od dwóch tygodni.


  


 Data notowania: 1956-02-24  (New Musical Express) 
Numer 1: Dean Martin - ''Memories Are Made of This''(Capitol) CL 14523

   Brytyjczycy znokautowani na własnej liście: w pierwszej dziesiątce znajdują się wyłącznie wykonawcy zza oceanu, kolejno: Martin, Lou Busch, the Dreamweavers, Frank Sinatra [(Love Is) The Tender Trap], Tennessee Ernie Ford, the Hilltoppers, Don Cherry, Kay Starr (Rock & Roll Waltz), Dave King featuring the Keynotes (druga wersja utworu ze szczytu listy) i Bill Hayes (Ballad of Davy Crocket).


  


 Data notowania: 1956-03-02  (New Musical Express) 
Numer 1: Dean Martin - ''Memories Are Made of This''(Capitol) CL 14523

   Na liście pojawia się australijski wokalista z Sydney Jimmy Parkinson ze swoim największym przebojem, coverem zespołu the Platters - The Great Pretender. Choć oni nagrali ten utwór dużo wcześniej, to w UK popularność zdobył on w wykonaniu właśnie Parkinsona, gdyż wytwórnia Mercury, dla której nagrywali Plattersi, nie miała jeszcze wtedy podpisanych umów, pozwalających na dystrybucje płyt w UK. Na początku 1956 Jimmy Parkinson przyjechał do Anglii i od razu namówił Cyrila Stapletona, aby umożliwił mu występ z the BBC Show Band, stąd była już prosta droga do podpisania umowy z wytwórnią Columbia.


  


 Data notowania: 1956-03-09
Numer 1: Dean Martin - ''Memories Are Made of This''(Capitol) CL 14523

   Rozpoczyna się inwazja utworów Billa Haley'a w UK: na listę wchodzi pierwszy z siedmiu w 1956 przebojów haley'owskich - See You Later Alligator. Ciekawa była historia nagrań tej piosenki: po odrzuceniu jej przez wielkiego Fatsa Domino, nagrał ją sam kompozytor - Bobby Charles, a zaraz potem Roy Hall, jednak dopiero wersja Billa Haley & his Comets zdobyła wielkie uznanie na całym świecie.