Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: David Essex


 Data notowania: 1974-11-16  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Gonna Make You a Star''(CBS) 2492

 

   

'M. W.' chart: 12 X '74-1 II '75 (17 tyg.), no. 1 16-30 XI '74 (3 tyg.), utwór roku '74;
no. 92. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [David Essex] David Essex (właśc. D. Albert Cook), urodzony w Londynie 23 VII 1947, to w pierwszym rzędzie znany aktor brytyjski; w II połowie lat 60. wystąpił w roli Chrystusa w rockowym musicalu Jeana Michela Tebelaka - Godspell. Nieco później zagrał gwiazdę rock'n'rolla w filmie That'll Be the Day. Skomponował do niego piosenkę Rock on, która niespodziewanie stała się sporym sukcesem w GB (3. miejsce na liście 'Record Retailer' wczesną jesienią 1973). Tak zaczęła się duża kariera piosenkarska Essexa. Natychmiast też przystojny, o miłym sposobie bycia wykonawca, stał się idolem wszystkich brytyjskich nastolatek. Gonna Make You a Star to jego własny utwór, dość przeciętny, ale interesująco zaaranżowany i zrealizowany (produkcja Jeffa Wayne'a), o licznych, urozmaicających go zmianach tempa. W 1974 tygodnik 'New Musical Express' ogłosił Essexa piosenkarzem roku w UK. Jako aktorowi największy rozgłos przyniosła mu rola narratora Che Guevary w musicalu Tima Rice'a i Andrew Lloyd-Webera - Evita (stąd pochodził kolejny jego przebój - Oh What a Circus z 1978, oparty na melodii Don't Cry for Me Argentina); w filmowej roli Alana Parkera Guevarę grał oczywiście Antonio Banderas. Potem przyszły m. in. główne role w filmie Srebrne marzenie (Silver Dream Racer), z którego pochodził kolejny jego przebój Silver Dream Machine (Part 1) (4. miejsce w 1980) i w scenicznym spektaklu Younga Vica - Childe Byron oraz udział i współreżyseria musicalu Mutiny, opartego na opowieści Mutiny on the Bounty o historii buntu marynarzy na statku 'Bounty' w XVII wieku.


  


 Data notowania: 1974-11-23  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Gonna Make You a Star''(CBS) 2492

   Covery dwóch najsłynniejszych zespołów brytyjskich lat 60. wchodzą równocześnie na listę. Wersja Eltona Johna beatlesowskiej piosenki Lucy in the Sky with Diamonds dojdzie za trzy tygodnie do 10. miejsca, a stonesowska Under My Thumb w wykonaniu Wayne'a Gibsona - 18 I już przyszłego roku do 17.


  


 Data notowania: 1974-11-30  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Gonna Make You a Star''(CBS) 2492

   Kolejny popularny w latach 60. wykonawca kończy solową karierę na liście brytyjskiej: w tym tygodniu z 39. pozycji spada piosenka Blue Angel, którą śpiewa Gene Pitney. Po raz pierwszy pojawił się na liście 'Record Retailer' 23 III 1961, wykonując utwór (I Wanna) Love My Life away. Pitney'a czeka jednak jeszcze największy sukces, ale w duecie z Marcem Almondem: ich nowa wersja przeboju Pitney'a z 1967 - Something's Gotten Hold of My Heart zajmie w styczniu 1989 1. miejsce.


  


 Data notowania: 1975-10-04  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Hold Me Close''(CBS) 3572

 

   

'M. W.' chart: 13 IX-15 XI '75 (10 tyg.), no. 1 4-18 X '75 (3 tyg.);
no. 92. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [David Essex] SP Hold Me Close ukazał się w czasie szczytu popularności Essexa w GB. O jego sukcesie w dużym stopniu zadecydowała też efektowna i atrakcyjna aranżacja współpracującego od dłuższego czasu z Essexem Jeffa Wayne'a. Stroną 'B' tej płyty był co najmniej równie ciekawy utwór - Good Old Rock'n'Roll. Kariera Davida Essexa trwała bardzo długo: jeszcze w grudniu 1994 notowany był jego SP - True Love Ways, kompozycja Buddy'ego Holly'ego, znana zwłaszcza z wykonania duetu Peter & Gordon, tu zaśpiewana przez Essexa w duecie z Catherine Zetą Jones. Jednak w tym czasie interesowały go już głównie sceny teatrów muzycznych.


  


 Data notowania: 1975-10-11  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Hold Me Close''(CBS) 3572

   Dwie wersje Una Paloma Blanca weszły w tym tygodniu do Top 10: angielskiego piosenkarza i producenta Jonathana Kinga (5. miejsce) i holenderskiej grupy the George Baker Selection (10.). Są to najwyższe pozycje obu tych utworów. King znajduje się też u dołu listy (40. miejsce) z piosenką Chick-A-Boom (Don't Ya Jes Love It), ale sygnowaną nie jego nazwiskiem, lecz tajemniczym szyfrem 53rd & 3rd featuring the Sound of Shag. To już takie szóste wcielenie tego muzyka.


  


 Data notowania: 1975-10-18  (Music Week) 
Numer 1: David Essex - ''Hold Me Close''(CBS) 3572

   W pierwszej dziesiątce aż siedem utworów zajmuje swe najwyższe pozycje: 1. Hold Me Close - David Essex, 2. I Only Have Eyes for You - Art Garfunkel (za tydzień wejdzie na 1. miejsce), 3. There Goes My First Love - the Drifters, 4. Feelings - Morris Albert, 5. It's Time for Love - Chi-Lites, 6. Who Loves You - the Four Seasons, 7. S. O. S. - Abba (za tydzień będzie na 6. miejscu), 8. Scotch on the Rocks - Band of the Black Watch, 9. Una Paloma Blanca - Jonathan King (w ubiegłym tygodniu był na 5.), 10. L-L-Lucy - Mud.