Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: David Cassidy


 Data notowania: 1972-09-30  (Record Retailer) 
Numer 1: David Cassidy - ''How Can I Be Sure''(Bell) 1258

 

   'Rec. Ret.': 16 IX-25 XI '72 (11 tyg.), no. 1 30 IX-7 X '72 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 25. m.;
inne wersje: Dusty Springfield (36. m. '70), Darren Day - How Can I Be Sure? (71. m. '98);
no. 272. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Felix Cavaliere, Edde Brigatti] 22-letni nowojorczyk David Cassidy (urodził się 12 IV 1950) rozpoczął karierę estradową w cyklicznym serialu telewizyjnym The Partridge Family, opartym na historii popularnego zespołu popowego - the Cowsills. Wkrótce występujący w tym programie aktorzy założyli zespół wokalny właśnie pod nazwą... the Partridge Family. Pierwszym jego przebojem była piosenka I Think I Love You, w której głównym wokalistą był Cassidy. Wkrótce rozpoczął on karierę solową, odnosząc błyskawicznie niespodziewany sukces nową wersją utworu grupy the Association - Cherish. Ambicją Cassidy'ego było dotarcie ze swym repertuarem również do starszej widowni. Te zamiary w USA spełzły na niczym, natomiast w UK piosenkarz odniósł ogromny sukces, czego przykładem jest właśnie nowa wersja dawnego przeboju znanej grupy amerykańskiej z okresu "lata miłości" the Young Rascals - How Can I Be Sure (4. miejsce na liście 'Billboardu' w 1967). Te brytyjskie sukcesy odnosił Cassidy przez trzy lata. Spokojne wykonanie pierwowzoru zostało przez tego wokalistę jeszcze dodatkowo wygładzone i zaśpiewane wyjątkowo sentymentalnie. Ówczesnym producentem nagrań Cassidy'ego był Terry Melcher, prywatnie - syn słynnej Doris Day.

   We wrześniu 'New Musical Express' ogłosił wyniki jedynego w swoim rodzaju plebiscytu na najwybitniejszych wokalistów w historii muzyki pop-rockowej. Zwyciężył John Lennon przed Paulem Rodgersem z Free, Bobem Dylanem, Maggie Bell i Mickiem Jaggerem (ex aequo), Joni Mitchell i Ray'em Charlesem (znów ex aequo), Steviem Wonderem, Joem Cockerem i Rodem Stewartem.


  


 Data notowania: 1972-10-07  (Record Retailer) 
Numer 1: David Cassidy - ''How Can I Be Sure''(Bell) 1258

   Trzeci tydzień z rzędu na 2. miejscu znajduje się jeden z najpopularniejszych utworów grupy T. Rex - Children of the Revolution; chyba najpopularniejszy przebój tego zespołu w Polsce.
Jak wspomniałem w notowaniu z 23 IX, w tym i przyszłym tygodniu w Top 20 nie znajdziemy ani jednej wykonawczyni. Pierwsza pani to Lynsey De Paul na 21. pozycji w piosence Sugar Me. W przyszłym tygodniu na najwyższym, 22. miejscu, usłyszymy nie żyjącą juz od 20 lat (zmarła w Downey, Kalifornia, 4 II 1983) Karen Carpenter w duecie the Carpenters z utworem Goodbye to Love.


  


 Data notowania: 1973-10-27  (Music Week) 
Numer 1: David Cassidy - ''Daydreamer / The Puppy Song''(Bell) 1334

 

   'M. W.' chart: 13 X '73-19 I '74 (15 tyg.), no. 1 27 X-10 XI '73 (3 tyg.);
no. 272. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Terry Dempsey / Harry Nilsson] 'Podwójny' SP Davida Cassidy'ego trafił na szczyt listy brytyjskiej. Utwór Dempsy'a - Daydreamer to romantyczna, rytmiczna ballada, w stylu bliskim country. The Puppy Song w niczym jej nie przypomina - to wesoła piosenka o piesku, mająca cechy utworu kabaretowego. Cassidy jeszcze co najmniej dwa lata będzie cieszył się bardzo dużą popularnością na Wyspach. Później, świadom, że jego gwiazda przygasa, angażował się w poważniejsze przedsięwzięcia sceniczne. Powrócił na listę brytyjską w 1985 utworem The Last Kiss, dochodząc do zaskakująco wysokiego 6. miejsca. Do roku 2000 był artystą kabaretowym w Las Vegas. W 2001 powrócił niespodziewanie do Top 5 brytyjskiej listy albumów.

   Przebojowa wersja debiutującego na liście Bryana Ferry'ego dylanowskiej piosenki A Hard Rain's Gonna Fall wyraźnie wyprzedza (10. miejsce) samego Boba Dylana i jego słynny utwór z filmu Pat Garrett & Billy the Kid - Knockin' on Heaven's Door (17. miejsce w tym tygodniu i najwyższe - 14. - w przyszłym). Nagły powrót popularności pięknego, melorecytowanego utworu Deck of Cards: na 18. znajduje się nowa wersja - Maxa Bygravesa, a na 37. oryginalna - Winka Martindale'a. W ten sposób wykonanie Martindale'a stało się jednym z bardzo nielicznych utworów, które znajdowały się na liście brytyjskiej w czterech różnych latach: 1959, 1960, 1963 (najwyższe - 5. miejsce) i 1973.


  


 Data notowania: 1973-11-03  (Music Week) 
Numer 1: David Cassidy - ''Daydreamer / The Puppy Song''(Bell) 1334

   W tym tygodniu wypadną z listy trzy wielkie tegoroczne przeboje, wszystkie swego czasu prowadziły na liście: Tie a Yellow Ribbon round the Old Oak Tree - Dawn featuring Tony Orlando, Welcome Home - Peters & Lee i Angel Fingers - Wizzard. Piosenki zespołu Dawn i duetu Peters & Lee to rekordzistki, jeśli chodzi o długość przebywania na liście: pierwsza znajduje się na niej już 39 tygodni, a druga 24 tygodnie. Trzeba dodać, że Tie a Yellow Ribbon round the Old Oak Tree powróci jeszcze na jeden tydzień - 5 I 1974.
Bernard William Jewry debiutuje na liście brytyjskiej jako Alvin Stardust piosenką My Coo-Ca-Choo. Debiut tego brytyjskiego piosenkarza nastąpił jednak dużo wcześniej - 26 X 1961 utworem I'm a Moody Guy, ale wówczas występował i nagrywał jako Shane Fenton & the Fentones.


  


 Data notowania: 1973-11-10  (Music Week) 
Numer 1: David Cassidy - ''Daydreamer / The Puppy Song''(Bell) 1334

   Cała pierwsza piątka na tego tygodniowej liście zajmuje swe najwyższe pozycje: 1. Daydreamer / The Puppy Song, 2. Let Me in - the Osmonds, 3. Sorrow - David Bowie, 4. Dyna-Mite - Mud i 5. Top of the World - the Carpenters. Niespodzianką jest tu piosenka Osmondów, bez stałego u nich "przesłodzenia", natomiast interesująca wokalnie.