Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Dave Edmunds


 Data notowania: 1970-11-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

 

   

'Rec. Ret.' chart: 21 XI '70-20 II '71 (14 tyg.), no. 1 28 XI '70-2 I '71 (6 tyg.); 'Billb.' chart: 4. m.;
no. 339. wśród wykonawców na liście brytyjskiej   [Pearl King, Dave Bartholomew] Label: Dave Edmunds' Rockpile. Jeden raz, ale za to przez sześć tygodni, 1. miejsce na liście brytyjskiej zajmował jeden z najbardziej utalentowanych muzyków brytyjskich, wokalista i multi-instrumentalista walijski - Dave Edmunds (urodzony 15 IV 1944 w Cardiff). Był również producentem niezliczonej liczby utworów uznanych muzyków rockowych i popowych (m. in. Diona, the Everly Brothers, Dela Shannona, Status Quo, Shakin'a Stevensa i the Stray Cats). Po raz pierwszy w zestawieniach 'Record Retailer' notowany był dokładnie dwa lata temu jako gitarzysta zespołu Love Sculpture. Zagrał wówczas oszałamiające solo w rockowej wersji Tańca z Szablami Arama Chaczaturiana - Sabre Dance. I Hear You Knocking nagrał we własnym studiu - Rockfield, o technicznych możliwościach którego krążyły w tamtych czasach całe legendy. To rewelacyjnie odtworzone brzmienie wersji z 1955 jednego z jego rhythm'n'bluesowych idoli - Smiley'a Lewisa. Na całym świecie ten SP rozszedł się w liczbie 3 milionów egzemplarzy.

   Do 13. miejsca dotarł jeden z największych przebojów w historii hard-rocka - Whole Lotta Love, ale oczywiście nie w wersji oryginalnej, czyli grupy Led Zeppelin, gdyż ta nie zgodziła się w ogóle na wydawanie SPs w UK. Tę wyłącznie instrumentalną wersję nagrała grupa-gigant (ze względu na liczbę stałych i dochodzących muzyków) Alexisa Kornera - CCS. Przez przeszło ćwierć wieku była to najwyższa pozycja tego klasyka na liście brytyjskiej; dopiero na początku 1996 mieszana brytyjska grupa wokalno-instrumentalna Goldbug doszła z tym utworem do 3. miejsca.
W listopadzie debiutowało kilku bardzo popularnych, a niekiedy i znakomitych wykonawców. Na początku miesiąca na listę wszedł po raz pierwszy Neil Diamond z piosenką Cracklin' Rosie (to było 5 XI, w tym tygodniu jest już na miejscu 5). Natomiast 28 XI to pierwszy tydzień na liście Irlandczyka Gilberta O'Sullivana, jednego z najpopularniejszych piosenkarzy w UK w I połowie lat 70., który przedstawia się utworem Nothing Rhymed. W tym czasie w USA ma również miejsce znaczący debiut: na liście 'Billboardu' pojawiają się bohaterowie TV serialu - zespół the Partridge Family z idolem nastolatek, Davidem Cassidym.
27 XI ukazał się potrójny album George'a Harrisona - All Things Must Pass (Apple). Wzięli w nim udział m. in. Eric Clapton, Dave Mason, Billy Preston i Ringo Starr. Krytycy muzyczni niemal gremialnie słusznie określili to wydawnictwo jako rockowe arcydzieło. Z tego albumu pochodzi słynny no. 1 listy brytyjskiej - My Sweet Lord.


  


 Data notowania: 1970-12-05  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

   Z początkiem ostatniego miesiąca roku wszyscy najpopularniejsi wykonawcy 1970 są na liście: Elvis Presley z piosenką I've Lost You (9. miejsce), Christie w beztroskiej San Bernadino (14.), Jackson Five w piosence pochodzącej z ich longplay'a Third Album - I'll Be There (15.), Andy Williams w Home Lovin' Man (17.) i Glen Campbell w coverze słynnego przeboju Conway'a Twitty'ego It's Only Make Believe (18.).
Na listę wchodzi jeden z największych przebojów w historii zestawień brytyjskich: Amazing Grace, śpiewany przez Judy Collins. Z małymi przerwami utwór ten będzie stale obecny na liście do stycznia 1973!
W grudniu ukazuje się album Layla & Other Assorted Love Songs (Polydor), nagrany przez zespół Derek & the Dominos, oparty na zasadniczym składzie grupy Delaney & Bonnie z Ericem Claptonem. Utwór tytułowy, Layla, zajął 3 IV 1982 4. miejsce na liście brytyjskiej. Tę podwójną płytę nagrano w studiu w Miami, gdzie gościnnie w sesji udział wziął najwybitniejszy ówczesny biały gitarzysta amerykański - Duane Allman. Album ocenia się powszechnie jako arcydzieło muzyki rockowej.


  


 Data notowania: 1970-12-12  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

   Pierwsza trójka na liście w tym tygodniu wygląda następująco: 1. I Hear You Knocking - Dave Edmunds' Rockpile, 2. When I'm Dead & Gone - McGuiness Flint i 3. Cracklin' Rosie - Neil Diamond. Taka kolejność nie zmieni się już do końca roku.
11 XII firma Apple wydaje jedną z najwspanialszych płyt w historii dokonań beatlesowskich: John Lennon - Plastic Ono Band to absolutne arcydzieło rockowe Johna Lennona. Z tej płyty tylko piosenka Love znajdzie się na brytyjskiej liście przebojów i to dopiero za kilkanaście lat, pod koniec 1982. I jeszcze jedno rockowe arcydzieło ukazało się w 1970: album the Stooges (z Iggym Popem) Fun House (Elektra), uważany za wstęp do całej muzyki punk.


  


 Data notowania: 1970-12-19  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

   Dwie wersje My Way znajdują się na liście obok siebie: na 25. miejscu wykonanie Dorothy Squires, a oczko niżej - Franka Sinatry; to drugie w sumie jest już w zestawieniach 'Record Retailer' - to aż nieprawdopodobne - 82 tygodnie! W Top 20 nie ma ani jednej kobiety, pierwsza to właśnie Squires na 25. pozycji. Za nią jest jeszcze pięć pań: Anne Murray na 29. miejscu (Snowbird), dwukrotnie Freda Payne - na 31. (Band of Gold) i na 33. (Deeper & Deeper), oczko niżej Judy Collins (Amazing Grace), na 39. zespół Pickettywitch, w którym głównymi wokalistkami są Polly Brown i Maggie Farran (Baby I Won't Let You down) i Melanie na 40. (Ruby Tuesday).


  


 Data notowania: 1970-12-26  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

   W okresie przedsylwestrowym nie dokonano sumowań popularności nagrań w UK, wobec czego obecne zestawienie jest powtórzeniem listy zeszłotygodniowej. Ale i tak głównym problem fanów muzycznych był wzrost cen w UK biuletynów płytowych do 5 pensów (12 centów). Notowanie opublikowano w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, wypada więc zaznaczyć, że za przebój świąteczny uznać należy śpiewaną przez Steviego Wondera dość nisko notowaną piosenkę Heaven Help Us All.
W 1970 rozpoczęły się solowe kariery członków ważnych zespołów z the Beatles na czele; również Diana Ross zdecydowała się na samotną drogę po sukcesy, opuszczając the Supremes. Rozpadł się też duet Simon & Garfunkel, ale jeszcze w tym roku osiągnął największy swój singlowy sukces piosenką Bridge over Troubled Water. Na liście debiutuje najsłynniejszy bodaj multi-instrumentalista brytyjski - Dave Edmunds i to w sposób do pozazdroszczenia: to on kończy rok na szczycie listy. Największą jednak niespodziankę sprawił swym miłośnikom sam 'Król', Elvis Presley, wykazując formę jak za swego najlepszego okresu z początku lat 60. Najpopularniejszym albumem w UK w tym roku była przepiękna płyta duetu Simon & Garfunkel - Bridge over Troubled Water. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przez 42 tygodnie, czyli od 2 IV 1969 do 17 I 1970 śpiewana przez Franka Sinatrę piosenka My Way znajdowała się bez przerwy w notowaniach brytyjskich; w całej ich historii tylko dwa utwory wcześniej (Release Me Engelberta Humperdincka i Stranger on the Shore w wykonaniu grupy Mr. Acker Bilk with the Leon Young String Chorale) i jeden później (Relax - Frankie Goes to Hollywood) będą dłużej nieprzerwanie przebywać na liście.

Bilans roku:

utwór roku: In the Summertime - Mungo Jerry,

wykonawca roku: Elvis Presley,

najpopularniejsze utwory: 1. In the Summertime - Mungo Jerry, 2. Two Little Boys - Rolf Harris, 3. The Wonder of You - Elvis Presley, 4. Bridge over Troubled Water - Simon & Garfunkel, 5. Ruby Don't Take Your Love to Town - Kenny Rogers & the First Edition,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Elvis Presley, 2. Glen Campbell, 3. the Jacksons, 4. Christie, 5. Andy Williams,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: All Right Now - Free (20. miejsce) - p. notowanie z 6 VI '70, Two Little Boys - Rolf Harris (80. miejsce),

SPs Elvisa Presley'a: Suspicious Minds (2. miejsce), Don't Cry Daddy (8. miejsce), Kentucky Rain (21. miejsce), The Wonder of You (1. miejsce), I've Lost You (9. miejsce).


  


 Data notowania: 1971-01-02  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Edmunds - ''I Hear You Knocking''(MAM) 1

   Zestawienie z pierwszego tygodnia 1971 było sporządzone, choć nie zostało w swoim czasie opublikowane. Jego pierwsza dziesiątka wyglądała następująco: 1. I Hear You Knocking, 2. Grandad - Clive Dunn, 3. When I'm Dead & Gone - McGuiness Flint, 4. It's Only Make Believe - Glen Campbell, 5. I'll Be There - the Jacksons, 6. Cracklin' Rosie - Neil Diamond, 7. Home Lovin' Man - Andy Williams, 8. Nothing Rhymed - Gilbert O'Sullivan, 9. My Prayer - Gerry Monroe, 10. Ride a White Swan - T. Rex.