Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Dave Clark Five (the)


 Data notowania: 1964-01-16  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Clark Five (the) - ''Glad All over''(Columbia) DB 7154

 

   'Rec. Ret.' chart: 21 XI '63-26 III '64 (19 tyg.), 'M. W.' chart: (EMI CDEMCT 8) 1-15 V '93 (3 tyg.), no. 1 16-23 I '64 (2 tyg.); 'Billb.' chart: 6. m.;
inne wersje: Crystal Palace (50. m. '90);
no 115. wśród wykonawców na liście brytyjskie   [Dave Clark, Mike Smith] W czasach tzw. I brytyjskiej inwazji na USA drugą, po Beatlesach, angielska grupą, która weszła do Top 10 listy 'Billboardu' była 'Piątka' Dave'a Clarka z Tottenhamu. Glad All over był trzecim SP zespołu; ten wyjątkowo ciężki utwór (ze względu na wybijające się na plan pierwszy potężną perkusję i gitarę basową niektórzy krytycy określali go mianem 'heavy drum' lub 'heavy bass', a cały ten kierunek 'beat boom') napisali Dave Clark, perkusista tego kwintetu oraz keyboardzista i wokalista - Mike Smith (perkusista jako lider zespołu rockowego to w tamtych czasach jeszcze rzadkość, czasy Aynsley'a Dunbara, Jona Hisemana, Keefa Hartley'a czy Gingera Bakera miały jednak nadejść wkrótce). Dynamiczne bębny Clarka i gardłowy głos Smitha były znakiem rozpoznawczym zespołu. Pozostali członkowie 'Piątki Dave'a Clarka" to gitarzyści Lenny Davidson i Rick Huxley oraz saksofonista Denis Payton. Piosenka zyskała ogromna popularność: w samej tylko UK SP sprzedano jąw liczbie blisko 1 mln egzemplarzy. Słychać ją było na każdej prywatce, i to nie tylko w UK. W USA wydała ją wytwórnia Epic, dopuszczając się niestety kłopotliwej dla the Dave Clark Five pomyłki: reklamowała ją jako 'Mersey sound with the Liverpool beat'.

   Szukający większej popularności Billy Fury nagrywa w Skandynawii podwójny SP, na którym zamieszcza właśnie Glad All over oraz - też nie "ze swojej półki" - Hippy Hippy Shake (płyta ukaże się w lutym).


  


 Data notowania: 1964-01-23  (Record Retailer) 
Numer 1: Dave Clark Five (the) - ''Glad All over''(Columbia) DB 7154

   Debiut na liście jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów brytyjskich lat 60., występującego pod szyldem Manfred Mann; tym jego pierwszym utworem był 5-4-3-2-1. Szefem zespołu był płd.-afrykański keyboardzista Manfred Mann (właśc. Michael Lubowitz), muzyk jazzowy o silnych inklinacjach bluesowych; gdy przybył do UK, włączył się od razu w nurt rozwijającego się brytyjskiego rhythm'n'bluesa, wprowadzając doń własne oryginalne elementy. To był już trzeci SP (kompozycja samego lidera), wydany na Wyspach, dwa poprzednie nie zyskały większej popularności, w przeciwieństwie do 5-4-3-2-1, który stał się tematem przewodnim słynnego wówczas programu TV 'Ready Steady Go'. W USA SP z tą piosenką wydała poważna płytowa firma jazzowa Prestige, ale - niestety - to wydawnictwo okazało się kompletnym fiaskiem komercyjnym.