Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Danny Williams


 Data notowania: 1961-12-28  (Record Retailer) 
Numer 1: Danny Williams - ''Moon River''(HMV) POP 932

 

   'Rec. Ret.' chart: 2 XI '61-8 III '62 (19 tyg.), no. 1 28 XII '61-4 I '62 (2 tyg.);
inne wersje: Henry Mancini (44. m. '61), Greyhound (12. m. '72);
no. 492. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Henry Mancicni, Johnny Mercer] Label: Danny Williams with Geoff Love & his Orchestra & the Rita Williams Singers. Oscar dla Moon River. Sukces zawdzięcza ta piosenka znakomitemu filmowi Blake'a Edwardsa Breakfast at Tiffany's z Audrey Hepburn i Georgem Peppardem, do którego muzykę napisał szef orkiestry i chóru Henry Mancini. Idealnie wykorzystał to angielski piosenkarz, urodzony w RPA 7 I 1942, Danny Williams, który swoim wysokim welwetowym tenorem i sposobem interpretacji - a'la Johnny Mathis, idealnie pasującym do charakteru piosenki, zapewnił jej dwutygodniowe prowadzenie w UK. Danny Williams zadebiutował w... rock'n'rollowym programie TV - 'Drumbeat'. W USA w pierwszej dwudziestce znalazły się autorska wersja instrumentalna Manciniego i najlepsza wokalna - Jerry'ego Butlera. Natomiast Williams w pierwszej dziesiątce amerykańskiej listy 'Billboardu' znalazł sie z utworem White on White.

   Utwory instrumentalne idą do góry: w porównaniu z ubiegłym tygodniem w Top 10 mamy dodatkowe dwa utwory: oprócz Midnight in Moscow (3. miejsce) i Stranger on the Shore (6. miejsce) z 15. na 4. miejsce wskoczył Let There Be Drum Sandy'ego Nelsona, a z 14. na 7. miejsce fortepian Russa Conway'a w Toy Balloons.
Okres służby wojskowej rzeczywiście w najmniejszym stopniu nie zmniejszył popularności Elvisa Presley'a w 1961: czterokrotnie odwiedza sam szczyt listy, a Wooden Heart z filmu G. I. Blues będzie ogłoszony utworem roku. Ogółem wszystkie utwory Elvisa będą przebywały na liście aż 88 tygodni (tylko w pięciu innych latach wyniki były lepsze), a on sam - 18 tygodni na 1. miejscu (tylko Frankie Laine w pamiętnym 1953, gdy samo I Believe znajdowało się aż 18 tygodni na szczycie, przebywał dłużej na tej pozycji). Na liście 'Record Retailer' pojawia się młodziutka Helen Shapiro, dwa utwory na 1. miejscach ugruntują najlepszy rok w całej jej karierze. Potwierdzają swe pretensje do tytułu grupy wokalnej roku the Everly Brothers, zwłaszcza kapitalnym podwójnym SP z lutego 1961. Gdy 27 VII po raz ostatni w swej karierze znajdowali się na 1. miejscu, był to ich 19. tydzień na tej pozycji (jeden tydzień wspólnie z Vicem Damonem). Stawia ich to na 10. miejscu w tej 'konkurencji' w dziejach listy. Gdy 6 VII 1961 Easy Going Me Adama Faitha wypadało z listy, był to 85. tydzień stałego pobytu tego piosenkarza w zestawieniu brytyjskim (od wejścia na listę What Do You Want 20 XI 1959). Sporo czasu - 80 tygodni - udało się też spędzić na liście każdego tygodnia Duane'owi Eddy'emu & the Rebels: od 19 II 1960 (Bonnie Came back) do 31 VIII 1961 (Ring of Fire). Ale jeszcze dłużej bez żadnej przerwy znajdował się Cliff Richard. Od wejścia na listę 15 I 1960 "czwórki" (EP) Expresso Bongo do 28 IX 1961, gdy z listą pożegnał się utwór A Girl Like You, minęło 89 tygodni. Dziwną niespodziankę przeżyje Ben E. King: po raz pierwszy znalazł się na liście 2 II 1961, 26 lat i 19 dni później (21 II 1987) wejdzie na 1. miejsce. Jego Stand by Me też będzie czekać na 'swoje pięć minut' niewiele krócej: od 22 VI 1961 do 21 II 1987 (25 lat i 244 dni!), dłużej szło na 1. miejsce tylko Reet Petite Jackiego Wilsona. Był to pożegnalny rok Frankiego Laine'a, po 281 tygodniach pobytu na liście. Za najpopularniejszy utwór gwiazdkowy należy chyba uważać Baby's First Christmas Connie Francis, natomiast zdecydowanym triumfatorem w kategorii LPs został album filmowy Elvisa Presley'a G. I. Blues.

Bilans roku:

utwór roku: Wooden Heart - Elvis Presley,

wykonawca roku: Elvis Presley,

najpopularniejsze utwory: 1. Runaway - Del Shannon, 2. Walkin' back to Happiness - Helen Shapiro, 3. Well I Ask You - Eden Kane, 4. Halfway to Paradise - Billy Fury, 5. You Don't Know - Helen Shapiro,

najpopularniejsi wykonawcy: 1. Elvis Presley, 2. Cliff Richard, 3. Helen Shapiro, 4. Billy Fury, 5. the Shadows,

SPs z pierwszej setki wszech czasów: Wooden Heart - Elvis Presley (96. miejsce), A Scottish Soldier (Green Hills of Tyrol) - Andy Stewart (98. miejsce) - p. notowanie z 19 X '61,

SPs Elvisa Presley'a: It's Now Or Never (O sole mio) (4. miejsce), Are You Lonesome Tonight (1. miejsce), Wooden Heart (1. miejsce), Surrender (Torna a Surriento) (1. miejsce), Wild in a Country / I Feel So Bad (4. miejsce), (Marie's the Name) His Latest Flame / Little Sister (1. miejsce).


  


 Data notowania: 1962-01-04  (Record Retailer) 
Numer 1: Danny Williams - ''Moon River''(HMV) POP 932

   W pierwszym tygodniu roku najwyższa piątka listy pozostaje ta sama, tyle, że w nieco innej kolejności. Moon River pozostaje na samym szczycie, Tower of Strength spada z 2. na 5. miejsce, a pozostałe przechodzą o oczko wyżej: Midnight in Moscow (Kenny Ball & his Jazzmen) z 3. na 2., Let There Be Drums (Sandy Nelson) z 4. na 3., a Johnny Will (Pat Boone) z 5. na 4. miejsce. Nelson grał na bębnach w zespołach jazzowych na West Coast. Utwór, z którym dotarł do 3. miejsca, był jego autorstwa. Partię basu zagrał w nim Scott Walker. Później Nelson nagrał jeszcze wersje Let There Be Drums '66 i Let There Be Drums & Bass. Jego karierę przerwał ciężki wypadek samochodowy w 1963.