Brytyjska lista przebojówIndeks wykonawcówBibliografiaO autorzeCredits   
    
 
Brytyjska Lista Przebojów Więcej o poczatkach list przebojow

Poszukiwany wykonawca: Crickets (the)


 Data notowania: 1957-11-01  (New Musical Express) 
Numer 1: Crickets (the) - ''That'll Be the Day''(Vogue Coral) Q 72279

 

   "NME" chart: 27 IX-27 XII '57, 10 I '58 (15 tyg.), no. 1 1-15 XI '57 (3 tyg.); "Billb." chart: 1. m.;
inne wersje: the Everly Brothers (30. m. '65);
no.322. wśród wykonawców na liście brytyjskiej

   [Jerry Allison, Norman Petty, Buddy Holly] W połowie 1956 niespełna 20-letni wykonawca rockabilly, Buddy Holly, nagrał w Nashville solową wersję własnej piosenki That'll Be the Day, nie zyskała ona wówczas uznania. Rok później ponowne nagranie tego "przytupasa", wydane pod firmą the Crickets (jego własnego zespołu, założonego w Lubbock w Teksasie), weszło na szczyt list przebojów w USA i w UK. Ale początkowo i tej wersji wiele rozgłośni nie chciało prezentować. Właściwie dopiero po poznaniu się na talencie Holly'ego przez realizatora dźwięku z Clovis Normana Petty'ego i zaprezentowaniu tego utworu w ogólnokrajowym programie TV "Dick Clark's Bandstands" zaczął w sierpniu 1957 być naprawdę popularny. Ówczesny skład Cricketsów to: Nicky Sullivan (g), którego później zastąpił gitarzysta i wokalista Sonny Curtis, Joe B. Mauldin (b) i Jerry Allison (dr). Trzeba też pamiętać, że był to również pierwszy utwór demo the Quarry Men Skiffle Group, która przekształciła się następnie w Beatlesów; wiele lat później sir Paul McCartney wykupił prawa do wszystkich kompozycji Holly'ego. Cricketsi nagrali oryginalne wersje znanych utworów: I Fought the Law, Someone Someone, When You Ask about Love i More Than I Can Say.


  


 Data notowania: 1957-11-08  (New Musical Express) 
Numer 1: Crickets (the) - ''That'll Be the Day''(Vogue Coral) Q 72279

   Elvis Presley ostatecznie ustala, kto jest największą postacią muzyki młodzieżowej roku 1957. Już drugi tydzień na liście "NME", czyli wśród 30 utworów, znajduje się siedem w jego wykonaniu: All Shook up (HMV, ostatni raz na liście, nie licząc reedycji z 1977), (Let Me Be Your) Teddy Bear (RCA), Party (RCA), Got a Lot O'Livin' to Do (RCA, ostatni raz na liście), Loving You (RCA, ostatni raz na liście), Trying to Get to You (HMV) i Lawdy Miss Clawdy (HMV, wymienił Paralysed, który był na liście jeszcze w ubiegłym tygodniu). W USA na liście najlepiej sprzedających się albumów Loving You Elvisa został zastąpiony na 1. miejscu przez Christmas Album, oczywiście też Elvisa, wypadek bezprecedensowy w historii listy amerykańskiej.


  


 Data notowania: 1957-11-15  (New Musical Express) 
Numer 1: Crickets (the) - ''That'll Be the Day''(Vogue Coral) Q 72279

   Na liście "NME" rozpoczyna swą blisko 30-letnią karierę jeden z pionierów i najsłynniejszych wykonawców soulu - Jackie Wilson. Debiutujący utwór Reet Petite (i sam Wilson) znajdzie się na 1. miejscu listy brytyjskiej za równe... 29 lat i 42 dni! To najwolniejsze wchodzenie na szczyt listy w całej jej historii. Jeszcze jeden debiut: w programie TV Franka Sinatry pokazuje się po raz pierwszy jego 17-letnia córka Nancy.